Skip to content

Creator Camp

Chapter Select

 

Kanal Güvenliği

Yayıncı olarak önceliğiniz kanalınızda mümkün olan en olumlu deneyimi sunmak olmalıdır. Topluluğunuzun güvenliğini ve gelişmesini nasıl sağlayabileceğinize dair ipucu ve önerileri Yayıncı Eğitim Kampında Denetim ve Güvenlik bölümünde bulabilirsiniz.

Hizmet Koşullarına ek olarak oluşturduğumuz Topluluk İlkelerimizde , kullanıcıların Twitch’te ve Twitch dışındaki içerik ve davranışlarından beklentilerimiz ana hatlarıyla ortaya konulmaktadır. Bu ilkelerin amacı, küresel topluluğumuz için bir ortak sorumluluk duygusunu geliştirmek ve herkesin dostane, olumlu bir deneyime katkıda bulunacak şekilde katılımını sağlamaktır. Bu iki belgede yazılı kural ve ilkeleri iyi okuyup anlayarak içeriklerinizin Twitch topluluğunun standartlarına uygunluğunu sağlayabilir, şikayet edilme veya hesabınızın askıya alınması gibi riskleri önlemiş olursunuz. 

Topluluk İlkeleri, Twitch topluluğunun iyiliğini ve güvenliğini sağlamak için oluşturulmuştur ve aşağıda belirtilen konuları kapsar:

 • Yasalara Karşı Gelme
 • Askıya Alma İşleminden Kaçınma
 • Kendine Zarar Verme Davranışı
 • Şiddet ve Tehdit
 • Nefret İçerikli Davranış ve Taciz
 • Özel Bilgilerin Yetkisiz Paylaşımı
 • Başkasının Kimliğine Bürünme
 • Spam, Sahtecilik ve Diğer Kötü Niyetli Davranışlar
 • Çıplaklık, Pornografi ve Diğer Cinsel İçerik
 • Aşırı Vahşet, Kan ve Diğer Müstehcen Davranışlar
 • Fikri Mülkiyet Hakları
 • İçerik Etiketleme
 • Çevrimiçi Oyunlarda Hile
 • Twitch Dışı Davranış
 • Yasaklı Oyunlar

Twitch’te ürettiğiniz içerikler konusunda kendinize güveninizi artırabilmeniz için Nefret İçerikli Davranış ve Taciz , Çıplaklık ve Cinsel İçerik ve Müzik konularında ilave ilke ve kılavuzlarımız da bulunuyor. 

Şikayet

Yayıncının kanal sayfasında, video oynatıcının sağ alt kısmında bulunan düşey üç nokta simgesini tıklayarak erişebileceğiniz şikayet araçları ile şikayetinizi gizlilik içinde bize iletebilirsiniz. Şikayetinizi gönderirken lütfen güvenlik personelimizin incelemesine yardımcı olmak üzere konuya ilişkin tüm ayrıntıları sağlamayı unutmayın. Şikayetin incelenmesinde yararlı olacak başlıca bilgiler şunlardır:

 • İhlalin gerçekleştiği kanal
 • Tarih, saat, zaman dilimi
 • Hedef olan kişi ya da kişilerin kullanıcı adları da dahil olmak üzere ihlale ilişkin ayrıntılı bilgiler
 • Varsa, ihlale ilişkin VOD linki (zaman damgası ile birlikte), ekran görüntüsü ve/veya sohbet kaydı 

Şikayet formu doldururken lütfen en uygun kategoriyi seçin. Ne kadar fazla bilgi ve bağlam sağlarsanız, personelimiz şikayetinizi o kadar hızlı ve etkili bir şekilde ele alabilir. Şikayetinizi gönderdikten sonra bunun tarafımıza ulaştığına dair bir onay e-postası alırsınız. Bu e-postayı gelen kutunuzda göremiyorsanız lütfen spam klasörünüzü kontrol etmeyi unutmayın.

Unutmayın ki, aynı içeriği toplu olarak veya tekrar tekrar şikayet etmek, şikayetin araştırılmasını hızlandırmaz ve yaptırım uygulanması ihtimalini artırmaz. Kararlarımız şikayete konu içeriğin niteliğine ve şikayetin doğruluğuna göre şekillenir. Daha fazla bilgi için lütfen Twitch Güvenlik Merkezini ziyaret edin. Burada Topluluk İlkeleri, hesap güvenliği, denetim araçları ve daha pek çok konuda bilgi bulabilirsiniz.

Yaptırım

İçerikleri hakkında şikayet aldığımız ve Hizmet Koşullarını ve/veya Topluluk İlkelerini ihlal ettiğini tespit ettiğimiz hesaplara çeşitli yaptırımlar uygulanır. İhlal başvurularının değerlendirilmesinde bir dizi farklı faktör dikkate alınır. Bunlar arasında amaç ve bağlam, topluluğa verilmesi muhtemel zarar, yasal sorumluluklar ve benzeri başka faktörler bulunur.

Topluluk İlkelerinin farklı şekillerde ihlali, dahili politikalarımız uyarınca farklı yaptırımlara neden olur. Bu yaptırımlar uyarı, geçici olarak askıya alma ve daha ciddi ihlallerde süresiz askıya alma şeklinde olabilir. Mükerrer ihlal hallerinde yaptırımın şiddeti artacaktır. Ayrıca kural ve ilkelerimizin ihlali; ana sayfada veya pazarlama kampanyalarında yer alma, programlara ve etkinliklere katılım ve/veya otomatik ifade onayları ve benzeri özelliklere erişim gibi ayrıcalıkların kaybına da neden olabilir. 

Bir hesaba ilişkin yaptırım kararı alındığında bunun nedeni mutlaka hesap sahibine bildirilir. Kişilerin gizliliğini korumak üzere, uygulanan yaptırımlara ilişkin ayrıntılar topluluğumuzla paylaşılmaz. İlgili hesap sahibi bu ayrıntıları topluluğuyla paylaşmak isterse bunu yapmakta özgürdür.

İtiraz Başvuruları

Hizmet Koşulları veya Topluluk İlkelerini ihlal etmediğinizi veya hesabınıza yanlışlıkla yaptırım uygulandığını düşünüyorsanız itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. İyi bir itiraz başvurusu, sorumluluğun üstlenildiğini ve ihlalden dolayı pişmanlık duyulduğunu göstermeli veya mümkünse olayın nasıl ve hangi koşullar altında gerçekleştiğini açıklayarak yaptırım kararının hatalı olduğuna ilişkin kanıtlar sunmalıdır. İtiraz başvurunuzu lütfen https://appeals.twitch.tv adresindeki portaldan gönderin. Başka bir yolla gönderilen itirazlar dikkate alınmayacaktır. 

Yaptırıma itiraz hakkında daha fazla bilgi için lütfen Güvenlik Merkezini ziyaret edin.