Skip to content

Creator Camp

Araştırmalarımızdan elde ettiğimiz verilere göre, kanallarında reklam yayınlayan yayıncılarda başarılı olduğunu gördüğümüz genel bazı stratejiler var:

  • Topluluğunuza reklam arası olacağını haber verin - Yayıncılar ve/veya moderatörler reklamları manuel olarak yayınlıyor iseler, bir reklam molası başlamadan önce izleyicilerine haber vermelerini öneriyoruz. Reklamlarını otomatik olarak yayınlamak için araçlar kullanan yayıncılar için ise en iyi çözüm her bir reklam arasının ne sıklıkta olacağını ve ne kadar süreceğini sayfalarına koymaktır.
  • Reklamları yayınınızın başına ya da sonuna yığmayın - Reklamları yayınınızın başına yığdığınız ya da bütün reklamları yayın başlarken yayınladığınızda, bu sırada izleyicileriniz halen yayınınıza girmekte oldukları için reklam izleyici sayıları düşük kalır. İzleyicilerin birçoğu yayın öncesi reklamları izlemeyi henüz bitirdikleri için onlar açısından da can sıkıcı bir deneyim olacaktır. Reklamları yayınınızın sonuna yığdığınız ya da bütün reklamları yayının bitmesine yakın bir dilimde yayınladığınızda da genelde gelir düşüşü yaşanmaktadır zira izleyiciler genellikle yayın sonuna doğru yayından ayrılma eğilimindedirler.
  • Saat başına 1 dakikalık reklamlarla başlayın - Saatte bir dakikalık reklamlarla başlamanızı öneririz, mesela oyun oturumları arasında küçük bir mola verebilirsiniz. Bu şekilde saat başı yayınlayacağınız reklam sayısını zamanla artırabilir, topluluğunuzu buna alıştırabilirsiniz. Maksimum gelir için saat başı 3 dakika reklam hedefine bu şekilde ulaşabilirsiniz. 
  • Daha sık fakat daha kısa reklam arası verin - Kendinizi hazır hissettiğinizde saat başı tek bir parça ve uzun bir reklam arası vermek yerine bir iki dakikalık, birden fazla reklam arası vermeniz yararlı olabilir.
  • Reklam işlerini moderatörlerinize yaptırın veya otomatikleştirin - Reklamları manuel olarak tutarlı bir şekilde yayınlamaya çalışırken aynı zamanda canlı içerik oluşturmaya konsantre olmanın zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle reklamları otomatik olarak yayınlamak için bir dizi araç önerebiliriz. Nightbot veya Moobot gibi örnekler mevcut. Ayrıca, güvenilir moderatörleriniz varsa, moderasyon ekibinizi sizin adınıza reklam yayınlamak için görevlendirebilirsiniz.
  • Reklamları en az 15 dakika aralıklarla yayınlayın - Reklam aralarının birbirine çok yakın olması, izleyicileriniz için kötü bir deneyim oluşturabilir. 1 ila 3 dakikalık reklam süreleri en uygunu olduğundan, iki reklam arasında en az 15 dakika süre koymanızı öneririz. Böylece, saat başına istediğiniz sayıda reklama kolayca ulaşabilirsiniz.  

Reklam Yerleşimi

Yayın ortası reklam yayınlamak tamamen kanal sahibi olarak size bağlıdır, ancak yayınlanan reklamı kanalınızdaki herkesin görmeyeceğini unutmayın. Reklamın izlenmesi, izleyicinin bulunduğu yere ve kullanılabilirliğe göre değişebilir. Aboneleriniz için ilave bir avantaj olarak reklamsız izleme seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Partner ve İştirakler tarafından yaygın olarak etkinleştirildiği için, birçok Twitch kullanıcısı bunu bir abonelik avantajı olarak beklemektedir. Bu nedenle kanalınızın aboneleri için reklamsız izleme imkanı olup olmadığını topluluğunuza bildirmeniz önemlidir. 

Reklam görmeye uygun izleyicilerinizin bir reklam yayınlanırken içeriği kaçıracağından mı endişeleniyorsunuz? Bir oyun kategorisine yayın yapıyorsanız, izleyicileriniz yayını reklam sırasında da Resim İçinde Resim olarak izlemeye devam edebilir. Resim İçinde Resim ve diğer yeni reklam özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın .

Reklamlardan Para Kazanmak

Herhangi bir sayıdaki kitleye sahip olan Partner ve İştirakler reklam yayınlayarak para kazanır. İzlenme sayısı arttıkça, reklamlardan kazanılan gelir de artar.

Reklam araları 30 saniye ile üç dakika arasında olabilir ve reklam aralarından elde ettiğiniz gelir, kaç izleyicinin reklamı gördüğüne bağlıdır. Reklamı ne kadar çok izleyici görürse kazancınız da o kadar artar. Yayınının başına veya sonuna yığmak yerine yayın boyunca birden çok ve daha kısa reklam araları vermenizi öneririz. İzlenme sayısı genelde yayının ortalarında en yüksek seviyededir ve bu sayede kazancınız en üst düzeye çıkar. 

Reklam yayınlamayı hemen şimdi denemek ister misiniz? Aşağıdaki butonu tıklayarak Yayıncı Panelinize gidin ve bir reklam yayınlayın.

Canlı Panel