Skip to content

Creator Camp

İzleyicilerinizi Ödüllendirin

İzleyicilerinizi ödüllendirmenin pek çok yolu var ve Twitch Partneri jwonggg ‘un bu konudaki bazı önerileri şöyle:

  • İzleyici yalnızca İZLEYİCİ değildir ve yayıncının ona şükranını gösterebileceği pek çok yol var - Bu, sohbette izleyiciye kişisel olarak yanıt verip hal hatır sormak, sponsor veya oyunlardan hediye ve indirim kodları dağıtmak veya izleyicileri birlikte oynamaya davet etmek olabilir. Nihayetinde, her gün gelip yayınınızı izleyen insanlara minnettarlığınızı göstermek, onları ödüllendirmek son derece önemlidir.
  • Abonelere sunulacak özel avantajlar da güzel bir yöntem olabilir - TwitchCon’da bir buluşma mı olur, Discord sunucunuzda özel roller vermek mi olur, ya da arada sohbeti abonelere özel moda alıp sadece onlarla konuşmak mı olur, orası size kalmış. Abonelerinizi özel hissettirecek bir sürü yol bulabilirsiniz.
  • Ödüllerinizi belirlerken topluluğunuzun isteklerini göz önünde bulundurun ve yaratıcı olun - “Dövüş Oyunları’nda birçok insan bana karşı oynamak istiyor, ben de elimden geldiğince onlara bu fırsatı vermeye çalışıyorum.” Mesela, topluluğunuz karaoke seviyorsa, Twitch Sings’te sıradaki şarkıyı onların seçmesini istemek güzel bir ödül olabilir. FPS oyunlarını mı seviyorlar? Birlikte ekip olarak oynayabilirsiniz. İzleyicilerinizle bağ ve etkileşim kurarak onları yayının bir parçası olarak hissettirmenin sayısız yolu var.

Twitch Araçları

Topluluğunuza sadakat ve desteklerinin karşılığını vermek için bulabileceğiniz yaratıcı yolların yanı sıra, Twitch bu işi kolaylaştırmak üzere izleme deneyimine entegre bir dizi araç da sunuyor.

Kanal Sadakat Puanları

Kanal Sadakat Puanları, Partner ve İştiraklere topluluklarının üyelerini normalde abonelere özel bazı ayrıcalıklar da dahil çeşitli avantajlarla ödüllendirme olanağı sağlayan kişiselleştirilebilir bir sadakat puanı programı. Kanal Sadakat Puanları, yayıncıların özelleştirebileceği yerleşik, otomatik ödüllerin yanı sıra tümüyle kendilerine özel oluşturabilecekleri ödül seçenekleri de sunuyor. Sadakat Puanları hakkında daha fazla bilgiyi Kanal Sadakat Puanları Rehberinde bulabilirsiniz.

Abone ve Bit İfadeleri ve Rozetleri

Partnerler ve İştirakler topluluklarının Twitch’te ve Twitch Stickerı olarak iOS’te kullanabilecekleri ifadeleri açabilirler. Ayrıca uzun süreli abonelikler ve kademeli Bit kullanımları için sadakat ve cheer rozetleri yükleyebilirler. İfadelerinizi ve rozetlerinizi nasıl özelleştireceğinizi öğrenmek için Kişisel Markalama sayfasın ve Bit Kullanımı ve Aboneliğe Teşvik Konusunda En İyi Uygulamalar bölümünü ziyaret edebilirsiniz. 

İzleyicilerinizi kanalınıza verdikleri destekten ötürü takdir ve taltif etmenin harika bir yolu olan Liderlik Sıralamalarını da etkinleştirebilirsiniz. Bir veya daha fazla fazla liderlik sıralaması seçebilir, sıralamayı tüm zamanlara göre veya son hafta için listeleyebilir ve bunu bunu sohbet penceresinin üst kısmına sabitleyebilirsiniz. Liderlik Sıralamaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Abonelik Hediye Etme

Aboneliği hak eden birileri mutlaka vardır. Sohbette diğerlerine karşı nazik ve yardımı dokunan biri olabilir bu. Veya doğum gününü kutlayan uzun süreli sadık bir izleyici olabilir. Her izleyicinin abone olma imkanı bulunmayabilir, ancak bu kişilere kanalınıza abonelik hediye ederek şükranlarınızı sunabilirsiniz.

Abonelere Özel Avantajlar

Kanalınıza abone olan veya abonelik hediye alan kişilere yayıncı olarak sunabileceğiniz bir dizi özel avantaj vardır. Bu avantajlar arasında şunlar bulunur:

  • Reklamsız İzleme - Abonelerin kanalınızdaki tüm yayınları reklamsız izleyebilmesini sağlar. Bu özelliği gelir ayarlarınızdan etkinleştirebilirsiniz.
  • Abonelere Özel Arşivler - Geçmiş yayınlarınızın yalnızca aboneler tarafından izlenebilmesini sağlar. Bunu da gelir ayarlarınızdan etkinleştirebilirsiniz.
  • Abone Yayınları - Aboneler, VIP’ler ve moderatörler gibi topluluğun ayrıcalıklı üyelerine özel yayın yapma olanağı sunar. Abone Yayınları sayesinde çekirdek topluluğunuza minnettarlığınızı gösterebilir ve destekleri için onlara teşekkür edebilirsiniz. Potansiyel yeni izleyicileri kaçırmaktan endişelenmenize de gerek yok. İsteyen herkes, kolayca bulunabilmesi için otomatik olarak etiketlenen abonelere özel yayınların ön izlemesine erişebilir. Bu özelliği doğrudan Yayın Yöneticinizden etkinleştirebilirsiniz. Abone yayınları hakkında ayrıntılı bilgiler bu yardım makalesinde bulunabilir.
  • Abonelere Özel Sohbet - sohbete yalnızca abonelerin ve moderatörlerin ileti göndermelerini sağlayan sohbet modudur. Bu özelliği gelir ayarlarınızdan veya doğrudan sohbet penceresinden etkinleştirebilirsiniz.

Uzantılar

Twitch’te, Sadakat ve Takdir konusunda koca bir kategori dolusu uzantı bulabilirsiniz. Yayınınız medyada paylaşan izleyicilere puan kazandıran Sosyal Baskın ‘dan kanalınızın müdavimlerinin ortaklaşa dijital bir topluluk hayvanı besleyip büyütmelerine olanak sağlayan TPet ’e kadar bir sürü uzantıyı kullanarak topluluğunuza takdir ve minnettarlığınızı gösterebilirsiniz.