Skip to content

Creator Camp

Twitch kanalınızı daha erişilebilir kılma

 

 

Twitch’te içeriğiniz engelli izleyiciler de dahil topluluğunuzun tüm üyeleri tarafından erişilebilir olmalıdır. Bunun için oyuna altyazı eklemek ve benzeri içeriğe ilişkin çözümler sunmanın yanı sıra kanalınızın “Hakkımda” bölümünü de güncelleyerek altyazı seçenekleri sağlayabilirsiniz. Bu yazıda, daha erişilebilir bir Twitch kanalı oluşturmak için bazı öneri ve talimatlar sunacağız.

Erişilebilir bir “Hakkında” bölümü oluşturma

 

Kanalınızın “Hakkımda” bölümündeki farklı panelleri özelleştirerek topluluğunuza kendiniz ve içerikleriniz hakkında istediğiniz bilgileri sunabilirsiniz. Örneğin, sohbet kurallarınız için ayrı paneller oluşturabilir, sosyal medya bağlantılarınızı paylaşabilir, yayın için kullandığınız donanım hakkında bilgi verebilir ve yayınladığınız içeriğin türünü tanımlayabilirsiniz.

Panellerinize açıklayıcı metinler ekleyerek, ekran okuyucu kullanan topluluk üyeleri için Hakkında bölümünü erişilebilir hale getirebilirsiniz. Tanımlayıcı metin, görme engelli kullanıcıların içeriğin tam bağlamını alabilmesi için bir görüntüyü veya nesneyi tanımlayan kısa bir metindir. Bir sayfada, Hakkımda bölüm panellerinin başlığı olarak grafik kullanan yayıncılar için panel bölümündeki açıklayıcı metinler özellikle yararlı olabilir. Örneğin, paneldeki metnin hemen üstüne “Başlık görüntüsü: Mor renk geçişli arka plan üzerinde BleedPurple ifadesi görüntüsüne sahip kabarcıklı, beyaz harflerle “Hakkında” yazısı” yazısını yerleştirmek kanal sayfanızda açıklayıcı metni kullanmanın etkili bir yolu olabilir. 

Altyazı kullanma

 

Altyazı uzantıları ile ses olmadan da yayınınızın keyfini çıkarma seçeneği sunabilir ve özellikle işitme engelli veya duyma zorluğu çeken izleyicileriniz için kolaylık sağlayabilirsiniz. Yayıncı Panelinizin Uzantılar bölümünde çeşitli Altyazı uzantısı seçenekleri bulabilirsiniz. Oradan, arama çubuğuna “stream captions" (yayın altyazıları) yazarak arama yapabilirsiniz. Sizin için en uygun altyazı uzantısını seçmeye dikkat etmelisiniz. Sizin için seçtiğimiz bazı uzantı önerilerini aşağıda görebilirsiniz:

 

Bunun yanı sıra yayın yazılımınızda bir eklenti kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu durumda, OBS tarafından sunulan ve Google Cloud Konuşma Tanıma API teknolojisini kullanan eklenti yayıncılar ve izleyiciler için harika bir Altyazı deneyimi sağlayabilir. Bu eklenti Twitch’in altyazı desteğini kullanır ve PC, Android ve iOS üzerinde hem canlı yayınlarda hem de VOD’larda, yayının video oynatıcısında bir görüntüyü tıklatarak Altyazıları etkinleştirme veya devre dışı bırakma olanağı sunar. Altyazılar hakkında daha fazla bilgiyi Twitch Yardım Makalesinde bulabilirsiniz. 
Bu eklentinin şu anda Streamlabs OBS ve Twitch Studio’da kullanılamadığını lütfen unutmayın.

Twitch uzantıları ile altyazı kurulumu

 

  1. Bir altyazı yerleştirme uzantısını yüklemek için uzantının yanındaki “Ekle” düğmesini tıklayarak uzantıyı kitaplığınıza ekleyin. Bunu tıkladığınızda uzantıyı “Video Arayüzü” olarak etkinleştirmenizi söyleyen bir pencere açılacaktır. 
  2. Sayfanın sol üst köşesindeki “Uzantılarım” sekmesini tıklayın. Burada yüklü ve etkinleştirilmiş uzantılarınızı göreceksiniz. Altyazı Yerleştirme uzantısı altında “Etkinleştir” i tıklayın. Burada birkaç seçenek olabilir, ancak “Arayüz 1 Olarak Ayarla” yı seçmeniz gerekir. Sonrasında açılacak onay kutusunda Uzantının etkin olduğunu onaylamanız gerekir. 
  3. Uzantı etkinleştirildikten sonra, uzantı kutusundaki çark simgesini tıklayarak açılır pancereyi tekrar açın. Bu pencerede sizi altyazı paneline götürecek bağlantıyı tıklayın. Orada araca erişmek için Twitch hesabınızla oturum açmanız gerekecek. Uzantının çalışmaya başlaması ve yayına alt yazıların eklenmesi için “Açık”ı tıklayın. Altyazılar yayın başladığında ekranda belirecek ve izleyiciler ekrandaki menüyü kullanarak bunu ihtiyaçlarına göre ayarlayabilecektir. Yayınınız bittiğinde veya yayını sessize almanız gerektiğinde altyazıyı kapatmayı veya panelden çıkmayı unutmayın. 

İçeriğinizin erişilebilir olması, topluluğunuzun herkesi kucaklamasını sağlar. Twitch’te topluluk inşası hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Diğer Yayıncı Eğitim Kampı Makalelerimize göz atabilirsiniz.