Skip to content

Creator Camp

Twitch'te Sidecasting (canlı spor sohbet/yorum yayını)

 

 • Android veya iOS cihazlarınızın üst gezinti kısmında yer alan kamera simgesine dokunarak Twitch uygulamasındaki mobil yayın seçeneğine ulaşabilirsiniz.
 • Twitch Studio yeni yayıncıların Twitch’te sadece birkaç dakika içinde canlı yayına başlayabilmeleri için sıfırdan geliştirilmiş ücretsiz bir yayın uygulamasıdır. Sohbet, kanal ayarları ve bildirimler de dahil ihtiyaç duyduğunuz her şey parmaklarınızın ucunda. Twitch Studio’yu buradan indirebilirsiniz. Buna alternatif olarak, birçok yayıncı da Streamlabs Desktop’u kullanıyor. 
 • İzleyicilerinize her türlü aksiyonu sesli ve görsel olarak aktarabilmek için çok iyi birer kamera ve mikrofona sahip olmalısınız. Başlamadan önce donanım önerilerimize göz atmanızda fayda var. 
 • Sidecasting yani bir spor etkinliğiyle ilgili canlı sohbet/yorum yayını yaparken dikkatli olun. Zira spor etkinlik yayınlarının büyük bir çoğunluğu lisans kısıtlamalarına tabidir. Fikri mülkiyet ve telif haklarıyla ilgili yasal mevzuatı anlayabilmek, yayınınızda kullanacağınız içeriklerle ilgili –müzik, resim, video ve benzeri– daha doğru kararlar verebilmek ve muhtemel telif hakkı ihlallerinden kaçınabilmek için Telif Hakkın sayfamıza göz atın.

İzleyiciler sizi nasıl keşfedecek

Her türden sporsever favori içeriklerini izlemek için Twitch’e akın ediyor. Daha kolay şekilde keşfedilmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Yayın başlığınızı hangi spor ve etkinlik hakkında yayın yaptığınızı açıkça belli edecek şekilde belirleyin.
 • Etiketleri kullanın! “Futbol” veya “Halter” gibi spor isimlerinin yanında izleyicilerin yayınınızda neler bulabileceğini göstermek için “Canlı Spor Sohbet/Yorum”, “Spor Sohbeti” veya “Eğitim” gibi etiketleri de kullanabilirsiniz.
 • Yayınınızı size özgü hale getirin! Kanal ayarlarınızı kullanarak özel renkler yaratabilir, kendinize ait bir profil fotoğrafı ve banner oluşturabilir ve sosyal medya hesaplarınıza link verebilirsiniz. İzleyicilere katılımlarından ötürü teşekkür etmek için özelleştirilmiş bildirimler eklemeyi de unutmayın!
 • Uzantı ekleyin! Bildirimleri, bilgilendirici arayüzleri ve başka araçlarıyla Uzantılar kanalınızdaki etkileşimi artıracaktır.
 • Birçok sporla doğrudan ilgili oyunlar var (FIFA, Madden, The Show, vs.) - mümkünse zaman zaman bu tür oyunlar oynayın. Bu oyunlarla ulaşabileceğiniz izleyiciler muhtemelen spor yayınlarınızı da izlemek isteyeceklerdir.

İpucu: Spor kategorisinde yayın yapmak için manuel olarak “Spor” kategorisini seçmeniz gerekir. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir yayına giriş bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

Bir yayın formatı oluşturun.

Twitch’te spor yayıncıları çoğunlukla maçtan önce spor haberleri ve etkinlikleri üzerine konuşuyor, taraftar topluluklarıyla birlikte maçları canlı izleyip “Sidecast” yayın yapıyor, Discord üzerinden canlı yayın konukları alıyor, maç sonrası analizleri yapıyor veya sohbet geri bildirimleri üzerinden belirlenen konular üzerine tartışıyorlar. Spor yayını yapmak için belirli kalıplara sıkışmanıza gerek yok. İpucu: Yalnızca yayın haklarına sahip olduğunuz içerikleri yayınlayın ya da sidecast (canlı sohbet/yorum) yayınınıza konu edin.

Oyunu izlemekle yetinmeyin. Sporseverler maç ya da yarış başlamadan önceki bir iki saat boyunca meşgul olacakları bir şeyler ararlar ve maçtan sonraki bir iki saat de onunla ilgili konuşmak isterler. Topluluğunuza zaman ayırın, onlarla sohbet edin.  Mesela maçın olası sonuçlarıyla, oyuncu istatistikleriyle veya önceki maçları şöyle bir hatırlayarak başlamak ve maçtan sonra önemli anlar ve kritik hamleler üzerine konuşmak etkileşimi arttırabilir ve aranan nitelikte içerikler ortaya çıkarabilir.

Topluluğunuzu yayına dahil edin.

Kanal Sadakat Puanları ve Uzantılar yayınınızı diğerlerinden ayrılacak biçimde düzenlemenize yardımcı olabilecek, Twitch’e has iki üründür. Kanal sadakat puanları İştirak ve Partnerlere açık, özelleştirilebilir bir puan programıdır ve yayıncıya topluluğunu çeşitli ayrıcalıklarla ödüllendirme olanağı verir. Örneğin 500 sadakat puanı karşılığında bir topluluk üyesi sizden 5 dakikalığına rakip takımı desteklemenizi talep edebilir. Uzantılar doğrudan yayınınızla birlikte çalışan arayüzlerdir. Liderlik Sıralamasını göstermek, anket düzenlemek veya izleyicilerin komutla çalıştırabildikleri ses efektleri eklemek için kullanılabilirler. Birçok İştirak veya Partner spor yayıncısı topluluklarının yayınlarıyla yeni ve heyecan verici şekillerde etkileşime girmelerini sağlamak için Kanal Sadakat Puanı ile Öngörüleri kullanıyor. Öngörüler genellikle izleyicilere maçın galibi, ne kadar süreceği, golü kimin atacağı gibi şeyleri “öngörme” imkanı vererek sohbet etkileşimini artırmak için kullanılıyor.

Bildiğimiz şu ki izleyiciler katılımda bulunabildikleri yere tekrar gelme eğilimindeler. CTRL+ uzantısı ile anketler ve bilgi yarışmaları düzenleyerek ya da yayınınız ve topluluğunuz hakkındaki ilave bilgiler vererek izleyicilere yayına katılma olanağı sunabilir ve etkileşimi yepyeni bir boyuta taşıyabilirsiniz. Uzantıyı kullanarak anket düzenleyebilir, yarışma soruları hazırlayıp topluluğunuza sorabilir veya kendiniz, diğer yayıncılar ve topluluğunuz hakkında izleyicilere ilave bilgiler verebilirsiniz.

Baskınlar kendi yayınınız bittiğinde, izleyicilerinizi yayın yapmakta olan başka bir kanala göndermenin bir yoludur. Amaç, hem topluluğunuzu yeni bir kanalla tanıştırmak hem de biraz eğlenmektir. Yayını sonlandırmadan önce /raid komutunu arkasına hedef kanalın adını ekleyerek baskını başlatabilir ve izleyicilerinizin yeni kanalın sohbetine göndermelerini istediğiniz eğlenceli bir mesaj paylaşabilirsiniz. Baskın veya otomatik paylaşım yapan kanallar yapmayanlara göre daha hızlı büyürler. İzlemekten keyif aldığınız birine baskın yapmanız daha yararlı olacaktır. Daha Fazla Bilgi

Genel İpuçları:

 • İzleyicilerinizi toplayın: Canlı yayına ne zaman başlayacağınızı arkadaşlarınıza, düzenli izleyicilerinize ve sosyal medya takipçilerinize bildirmeyi unutmayın ve onları sizinle sohbet etmeye ve topluluğunuza katılmaya teşvik edin.
 • Sohbete katılın: Twitch’teki en iyi izleme deneyimleri genellikle daha etkileşimli olan deneyimlerdir. İzleyicileriniz yayınlarınız sırasında sizinle sohbet edecektir; bu yüzden sohbet akışını okumayı, topluluğunuzla etkileşime geçmeyi ve yayınınızı takip eden ve abone olan kişilere seslenmeyi unutmayın. İzleyicilerinizi yayın deneyiminin bir parçası haline getirmek ve daha fazla bilgi edinmek için featured.chat ve Yayıncı Eğitim Kampındaki Yeni İzleyici Kazanma ve Elde Tutma makalesine göz atın.

Bu genel bilgiler Twitch’te spor yayını yolculuğunuzun sadece başlangıcı! İster bu yolu bir hobi olarak seçmiş olun, ister bir kariyer, eşsiz bir yayıncı olacaksınız. Yayınlarınızı nasıl daha da geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için Yayıncı Eğitim Kampını ziyaret etmeyi unutmayın!

Önerilen Makaleler

Twitch’te neyin serbest neyin yasak olduğunu öğrenmek için Topluluk İlelerimize göz atın
İzleyici kitleniz hakkındaki ayrıntıları Kanal Analizinden takip edin.
İzleyicileri yayınınıza getirmek (ve müdavim haline getirmek) için Sosyal Medyayı kullanın.

*Twitch’te yayın yapmak ve izlemek için internet bağlantısı gereklidir.