Skip to content

Creator Camp

Twitch'te Yayın için Hızlı Başlangıç Kılavuzu

  1. Öncelikle, halihazırda yoksa, bir Twitch hesabı oluşturmanız gerekir. Hesabınızın güvenliği için iki kademeli güvenliği etkinleştirmeyi unutmayın. Ayrıca, Twitch uygulamasını iOS veya Android mobil cihazınıza indirmenizi öneririz. Mobil uygulama ile istediğiniz yerden yayınları izleyebileceğiniz gibi Yayıncı Panelinize erişerek temel ayarları değiştirebilir, reklam yayınlayabilir ve hatta canlı yayın bile yapabilirsiniz.

  2. Topluluk İlkelerini ve Hizmet Koşullarını tam olarak inceleyin. Ayrıca, kendiniz ve büyüyen topluluğunuz için en iyi deneyimi sağlamak istiyorsanız ilk yayınınızdan önce Denetim ve Güvenlik ayarlarınızı yapmanız önerilir. AutoMod , tercihlerinize göre özelleştirebileceğiniz ayarları ile kanalınızda ilk denetim bariyeri olarak kullanabileceğiniz güzel bir araçtır.

3. Kanalınızı kişiselleştirerek sizi keşfeden izleyicilerin kim olduğunuzu görmelerini sağlayın. Mobil cihazınızda profil fotoğrafınızı ve biyografinizi değiştirebilir veya web tarayıcısı kullanarak bir dizi ek ayarı özelleştirebilirsiniz. Kendinizi ve markanızı yansıtmak ve öne çıkarmak üzere kanal sayfanızda hangi alanları nasıl özelleştirebileceğinize dair bilgileri Yayıncı Eğitim Kampında Kişisel Markalaşma bölümünde bulabilirsiniz. 

4. Kurulumunuzu optimize edin! Ses ve görüntünüzü yayınlamak için hangi donanıma ihtiyacınız olduğunu bilmek istersiniz. Yayın Kurulumuna başlarken size yardımı olacak çeşitli kılavuzlar oluşturduk. Unutmayın, ille de karmaşık olması gerekmiyor. Playstation veya Xbox’ınız varsa, birkaç dakika içinde canlı yayına başlayabilirsiniz.

5. İçeriğinizi yayınlayabilmek için yayın yazılımınızı seçin ve kurun! Hem Windows hem de Mac için sunulan Twitch Studio , yayın kurulumunu gerçekleştirmeyi ve dakikalar içinde canlı yayına başlamayı kolaylaştıran Twitch’e ait bir yayın yazılımıdır. Yazılım, sunduğu kılavuzlu başlangıç ile mikrofonunuz, web kameranız ve diğer yayın cihazlarınız otomatik olarak algılar ve önceden yüklenmiş başlangıç düzenleri ile yayınınızın özelliklerini kolayca özelleştirmenize yardımcı olur. Yerleşik olarak gelen Uyarılar ve Sohbet sayesinde kanal etkinliğini kolayca izleyebilir ve topluluğunuzla etkileşimde bulunabilirsiniz.

6.  Kanalınıza birkaç uzantı ekleyin. Yayıncı Panelinizde , Yayıncı Eğitim Kampı bağlantısının hemen üstünde yen alan Uzantılar sekmesine gidin. Mesela, topluluğunuzun izleme deneyimini zenginleştirmek ve izleyici katılımını artırmak için CTRL+ ve Sound Alerts uzantılarını deneyebilirsiniz.  

Artık canlı yayına hazırsınız, izleyicilerin sizi bulabilmesi için yayınınıza başlık, kategori ve etiket eklemeyi unutmayın! Aşağıda, karşılaştığınız sorunları çözmenize yardımcı olacak referansların bir listesini bulabilirsiniz. Merak etmeyin, kurulumunuzu geliştirme vakti geldiğinde donanım, yazılım ve stratejiler konusunda size yardımcı olacak eğitim videolarımız da var. 

Kaynaklar