Kötü Davranış ve Taciz

Twitch, insanların kendi ilgi alanlarını paylaşabilecekleri topluluklar oluşturduğu, bu topluluklara katıldığı veya dahil olduğu bir platformdur. Herkesin Twitch'te kendini ifade edebilmesini istiyoruz ancak bunu herkesin kendini geliştirmesine izin verecek şekilde yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu şekilde kötü davranış ve taciz gibi olayları önlemeyi ve kullanıcıları bu tarz olaylardan korumayı planlıyoruz.

Farklı veya popüler olmayan görüşler paylaşan veya bunları mizahi veya tartışmalı bir şekilde niyetleri açık olacak şekilde sergileyen Twitch kullanıcılarını destekliyoruz Nefret veya taciz içeren veya bunları herhangi bir şekilde teşvik eden veya hoş görmeyen davranışlara kesinlikle tolerans göstermiyoruz. Nefret veya tacizle sonuçlanabilecek durumları göz ardı etmek kesinlikle bir mazeret olarak kabul edilmez.

Davranışın kötü davranış veya taciz olarak değerlendirilebileceği birçok durum olduğunu biliyoruz. Tarafımıza bildirilen içerik ve faaliyetleri amaç ve bağlamına göre değerlendiriyoruz. Bu politikalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sözkonusu bu davranışı kullanmak için aşağıda yer alan bölümlerdeki Topluluk İlkelerini tamamlamak amacıyla ek ayrıntılar sağladık.

Kötü Davranış

Kötü davranış, aşağıdaki özelliklere dayalı ayrımcılık, aşağılama, nesneleştirme, taciz veya şiddeti teşvik eden veya kolaylaştıran herhangi bir içerik veya etkinliktir ve kesinlikle yasaktır: 

 • Irk, etnik köken veya ulusal köken
 • Din
 • Cinsellik, Cinsiyet veya Cinsiyet Kimliği
 • Cinsel Yönelim
 • Yaş
 • Engellilik veya Sağlık Durumu
 • Fiziksel Özellikler
 • Gazilik Durumu

Twitch, bildirilen herhangi bir taciz olayının amacı, bağlamı ve etkisini belirlerken bir dizi faktörü göz önünde bulunduracaktır. Her türlü kötü davranış sıfır toleranslı ihlal olarak değerlendirilir ve bu tür eylemlerle ilişkili tüm hesaplar için süresiz askıya alma işlemi uygulanır.

Taciz

Korkutma, aşağılama, kötü davranma veya zorbalık etmeye yönelik girişimler içeren ve başkaları için hasmane bir ortam oluşturan her türlü içerik veya eylem taciz olarak kabul edilir ve yasaktır. Taciz odaklı içerikler yasaktır. Twitch bildirilen herhangi bir taciz olayının amacı, bağlamı ve etkisini belirlerken bir dizi faktörü göz önünde bulunduracaktır. Taciz teşkil edebilecek davranış ve içerik türlerini belirlemenize yardımcı olması için, aşağıda buna ilişkin örneklerin bir listesi verilmiştir:

 • Birilerine zarar verme amacıyla sürekli olarak bir isimle çağırma veya onları utandırmaya çalışma
 • Birisine işvereni, organizasyonu ve üyeliğine bağlı olarak kötü davranma
 • Birisinden kendisine zarar vermesini ya da öldürmesini isteme
 • Kötü davranış veya taciz içerikli kullanıcı hesapları oluşturma
 • Birilerinin belirlediği kişisel sınırları ihlal etmek veya taciz etmek; örneğin kanal yasaklamaları, hesap engellemeleri veya onlara başvurmamaya yönelik talepleri önlemek.
 • Birilerinin kişisel bilgilerini söz konusu kişinin isteği dışında veya bu kişiye zarar vermek amacıyla ifşa etme
 • Birilerini söz konusu kişinin isteği dışında veya bu kişiye zarar vermek amacıyla kaydetme
 • Bir kişiyi aşağılamak , korkutmak veya zarar vermek amacıyla üzerinde oynanmış veya bağlam dışı içerik dahil içerik paylaşma
 • Kötü niyetli bir şekilde kanalları araştırma veya bunlara saldırma
 • İstenmeyen cinsel yaklaşım, cinsel taciz ve cinsel şiddet
  • Cinsel şiddet ve istismar dahil cinsel içeriğe ilişkin politikalarımız ve uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Kasten yanlış rapor gönderme, rapor belgesi üzerinde kendi çıkarlarına göre değişiklik yapma veya raporu manipüle etme
 • Başkalarını taciz yapmaları konusunda teşvik etmek ve desteklemek

Tacize yönelik politikamızın ihlal edilmesi halinde hesabınız askıya alınacaktır. İhlalin önemine bağlı olarak tacizci kişiler ilk ihlalde süresiz olarak askıya alınabilir.

Kötü Davranış ve Tacizden Sorumlu Topluluklar

Yayıncılar oluşturdukları veya geliştirdikleri toplulukların rol modeli ve liderleridir. Yayıncılar, ifadelerinin sonuçlarını ve izleyici kitlesinin eylemlerini göz önünde bulundurmalıdır; topluluğunuzda yer alanların başkalarını taciz etmeye yönelik çabalarını bertaraf etmek için gerekli çabayı göstermenizi rica ediyoruz.

Twitch, ister Twitch kapsamında olsun isterse Twitch dışında olsun herhangi bir kötü davranış veya tacizi teşvik etmek, desteklemek, kolaylaştırmak, organize etmek için kullanılmamalıdır. Twitch'i bu amaçlarla kullanan toplulukların, kuruluşların ve kişilerin hesaplarını askıya alırız.

Şahsi veya Twitch dışındaki Kötü Davranış ve Taciz

Twitch topluluğu konferanslar, TwitchCon, Twitch Community Meetups ve hatta sosyal medyada yer alır. Topluluğumuz tüm bu alanları kapsar ve topluluklarımızın güvenliği söz konusu olduğunda tüm bu alanları dikkate alarak hareket ederiz. Twitch hizmetleri dışında Twitch kullanıcılarına yönelik kötü davranış veya taciz durumlarına karşı harekete geçebiliriz.

Ek Kısıtlamalar

Haber veya belgesel ya da bu tarz olaylardaki yanlışlıkları örnek verip kötü davranış veya taciz hakkında farkındalık yaratmak için eğitim amaçlı paylaşım yaptığınızda sizden bu davranışınızın amacını açık bir şekilde belirtmenizi ve söz konusu içeriği yetişkin içeriği olarak işaretlemenizi rica ediyoruz.

Twitch'te Kötü Davranışı ve Tacizi Bildirme ve Yönetme

Twitch kullanan herkesin kendini güvende hissetmesini ve kötü davranış ve tacize yönelik fikirlerini paylaşmalarını istiyoruz. Hoşunuza gitmeyen bir yorum, hareket veya davranış söz konusu olduğunda, lütfen aşağıdaki seçenekleri dikkate alın:

Ciddi Kötü Davranışların Artması

Kötü davranış veya tacizin yasal hak talebi veya bir suç teşkil ettiğini düşünüyorsanız bir avukat veya yerel kanun uygulayıcı birimlerden yardım almanızı öneririz. Özel fiziksel tehditler derhal kanun uygulayıcı birimlere bildirilmelidir.

SSS

Bir kullanıcıyı rapor edebilmek için kötü davranış veya tacizin bizzat hedefi mi olmam gerekiyor?

Tabiki hayır. Bu tarz davranışların hedefi olan kişiler bazen tacizin gerçekleştiği esnada bunun farkında olmayabilir veya bildirimde bulunmayabilir. Bazen kötü yorumlar doğrudan bir kişiye değil de bir gruba yönelik olabilir. Konuya ne kadar dahil olduğunuza bakmaksızın Topluluk İlkelerimizi ihlal eden her türlü kötü davranış veya taciz içerikli olayı bizimle paylaşabilirsiniz.

Taciz olarak değerlendirilecek istenmeyen bir davranışı paylaşmam ve kullanıcıyı bildirmem gerekiyor mu?

Hayır, bazı durumlarda taciz gibi görünen içerik veya davranışlar kasti olmayabilir bu nedenle söz konusu kişiler davranışlarının başkalarını rahatsız edebileceği konusunda ikaz edildiklerinde bu kişiler bu davranışlarını düzeltebilir. Bazı taciz durumlarının söz konusu kişi uyarılmadan doğrudan bildirilecek kadar ciddi bir sorun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bunun daha güvenli ve doğru bir yol olduğunu düşünüyorsanız, söz konusu davranışın doğru olmadığını açık bir şekilde ifade edin. Kullanıcı ısrarla aynı şekilde davranmaya devam ederse, kullanıcıyı bildirmenizi ve kullanıcının hesabını engelleme veya sohbetten çıkarma gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.