Topluluk İlkeleri Sık Sorulan Sorular

Twitch, Kötü Davranış kavramıyla neyi kastediliyor?

Kötü davranış, aşağıdaki özelliklere dayalı ayrımcılık, aşağılama, nesneleştirme, taciz veya şiddeti teşvik eden veya kolaylaştıran herhangi bir içerik veya etkinliktir ve kesinlikle yasaktır:

 • Irk, etnik köken veya ulusal köken
 • Din
 • Cinsellik, Cinsiyet veya Cinsiyet Kimliği
 • Cinsel Yönelim
 • Yaş
 • Engellilik veya Sağlık Durumu
 • Fiziksel Özellikler
 • Gazilik Durumu

Twitch, şikayet edilen herhangi bir muhtemel kötü davranışın niyeti ve bağlamını değerlendirirken bir dizi faktörü göz önünde bulunduracaktır. Twitch'in taciz ve kötü davranışa ilişkin politikaları hakkında ayrıntılı bilgi için bu Makaleye bakabilirsiniz.

Ben çevrimdışı veya uzaktayken sohbetimde taciz veya kötü davranışta bulunan kişilerle ilgili ne yapabilirim?

Yayıncılarımızdan AutoMod kullanarak, moderasyon ekibi oluşturarak ve/veya mevcut çeşitli üçüncü taraf uygulamalarından yararlanarak sohbetlerinde denetim sağlamak için iyi niyetli bir çaba içinde olmalarını bekliyoruz.

Topluluk İlkelerini ihlal eden içerik ve eylemlere göz yummadığınız müddetçe kanalınıza yönelik herhangi bir ceza yaptırımıyla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Sohbetteki Tacizlerle Başa Çıkmanın Yolları makalemize bakabilirsiniz.

Yayınımın metin okuma gibi kimi unsurlarını istismar ederek taciz veya kötü davranışta bulunan veya cinsel içerik gönderen izleyicilere karşı ne yapabilirim?

Yayıncı olarak yayınınızdaki tüm içerikten sorumlusunuz. Twitch olarak sizden beklentimiz, yasaklı kelime filtresi veya bildirim gecikmesi ayarlamak gibi interaktif unsurları kullanarak gelen bildirimleri denetlemek için iyi niyetli bir çaba içerisinde olmanızdır. Nihayetinde, yayınınızın ve topluluğunuzun Topluluk İlkeleriyle uyumlu olması için almanız gereken önlemlere karar verecek olan yine sizsiniz. Unutmayın, bilgisayar başından ayrılmanız gerektiğinde, metin okuma ve benzeri denetleyemeyeceğiniz interaktif unsurları devre dışı bırakmak veya susturmak sizin yararınızadır.

Topluluğumun söz ve eylemlerinden ne derece sorumluyum?

Yayıncılar oluşturdukları veya geliştirdikleri toplulukların rol modeli ve liderleridir. Yayıncılar, ifadelerinin sonuçlarını ve izleyici kitlesinin eylemlerini göz önünde bulundurmalıdır; topluluğunuzda yer alanların başkalarını taciz etmeye yönelik çabalarını bertaraf etmek için gerekli çabayı göstermenizi rica ediyoruz.

Twitch, ister Twitch kapsamında olsun isterse Twitch dışında olsun herhangi bir kötü davranış veya tacizi teşvik etmek, desteklemek, kolaylaştırmak, organize etmek için kullanılmamalıdır. Twitch'i bu amaçlarla kullanan toplulukların, kuruluşların ve kişilerin hesaplarını askıya alırız.

Ayrıntılı bilgi edinmek için Kötü Davranış ve Taciz makalemize bakabilirsiniz.

Twitch neden Twitch dışı eylemleri de denetliyor?

Twitch topluluğu üyelerine karşı kötü davranış ve taciz bazen Twitch dışındaki söz ve eylemlerden de kaynaklanabilir, bunu biliyoruz Gerçekliğini kanıtlayabileceğimiz ve bir Twitch hesabı ile ilişkilendirebileceğimiz eylemleri görmezden gelmek, en önemli ilkelerimizden birinden, yani "her Twitch kullanıcısı herhangi bir korku veya endişe duymaksızın gerçek benlikleriyle Twitch topluluğuna katılabilir" ilkemizden taviz vermek anlamına gelecektir. Twitch dışı taciz ve kötü davranışı denetleme arzumuz bu düşüncemizden kaynaklanıyor.

Twitch dışı eylemler nasıl denetleniyor?

Taciz veya kötü davranış ile ilgili şikayetlerde bunu kanıtlayacak bağlantıların da sunulması gereklidir.

Denetim ekibimiz yalnızca aşağıdaki koşullarda harekete geçecektir:

 • Verilen bağlantılar doğrulanabiliyor ise
 • İlgili içerik şikayet edilen Twitch kullanıcısıyla doğrudan ilişkilendirilebiliyor ise
 • Taciz veya köktü davranışın hedefi de yine bir Twitch kullanıcısı, Twitch kullanıcı grubu veya Twitch personeli ise
 • Denetim ekibi şikayet konusu eylemin politikalarımızı ihlal ettiğine ikna olur ise

Twitch, Topluluk İlkelerimizin ihlali vakalarını yakalamak için başka web sitelerini veya servisleri aktif olarak izlemeyecek ve 5 Mart 2018'den önce oluşturulmuş Twitch dışı içeriklerle ilgili herhangi bir işlem yapmayacaktır.

Politikamızla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Kötü Davranış ve Taciz makalemize bakabilirsiniz.

Yayında hangi kıyafet uygun kabul edilir?

Yayıncılarımızın oluşturdukları içerik ve gerçekleştirdikleri faaliyetlerin çeşitliliği göz önüne alındığında, genel ve kesin bir kıyafet zorunluluğu tarif etmek pek mantıklı olmayacaktır. Yayın yapmak kamuya açık bir faaliyettir ve yayınlar dünyanın her yanından farklı yaş ve kültürlerden insanlara ulaşır, bu sebeple çıplaklık ve cinsel içerikli eylemlere izin verilmez. Cinsel içerikli eylemlere ilişkin şikayetleri değerlendirirken, kıyafet göz önüne aldığımız faktörlerden yalnızca biridir.

Yayıncılarımıza, yayının bağlamı, bölgesi ve yayın konusu etkinlik bakımından genel olarak kabul edilebilir kıyafetler giymelerini öneriyoruz. Örneğin, fitness yayını için fitness kıyafeti veya kamuya açık bir plajdan yapılan yayında mayo uygun kıyafet olarak değerlendirilebilir.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için Çıplaklık ve Kıyafet makalemize bakabilirsiniz.

Ben bir ressamım ve cinsel içerikli olmayan bir çıplak resmi (nü) çizmek istiyorum. Çizim sürecimi yayınlayabilir miyim?

İzleyicilerin çıplaklığa ve yetişkin içeriğine maruz kalma oranlarını sınırlamaları için henüz yeterli araç sağlayamadığımızdan sanatsal veya eğitim amaçlı çıplaklık odaklı içeriklere de izin vermiyoruz. Bunu gelecekte mümkün kılmanın yollarını arıyoruz.

Peki ya vücut boyama veya dans gibi etkinlikler?

Vücut boyama, dans veya politikalarımızı ihlal etmeyen diğer yaratıcı etkinlikleri destekliyoruz. Bu tür içeriklerin muhtemel cinsel/müstehcen içerik olarak şikayet edilmesi halinde, içeriğin politikalarımızı ihlal edip etmediğine karar verirken içeriğin bağlamını ve yayıncının niyetini dikkate alacağız.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için Müstehcen İçerik makalemize bakabilirsiniz.

Yeni kurallar 5 Mart 2018'den önce oluşturulmuş içeriklere de uygulanacak mı? Tüm eski içeriklerimi silmem gerekecek mi?

5 Mart 2018'den itibaren sitedeki tüm içerikler yeni ilkelere tabi olacaktır. Yayıncılarımızdan iyi niyet göstererek, varsa kötü davranış, taciz veya müstehcenlik içeren içeriklerini kendiliklerinden kaldırmalarını bekliyoruz.

Bununla birlikte, şikayet edilmesi halinde, yeni ilkeleri ihlal eden ama bu ilkelerin yürürlüğe girmesinden önce oluşturulmuş içerikler kaldırılacak fakat hesap askıya alınmayacaktır. Yine de, çok ciddi ihlal hallerinde takdir hakkımız saklıdır. Tek tek klip ve VOD'ların nasıl gözden geçirileceği ve silineceği ile ilgili bilgi almak için şu help.twitch.tv makalelerine bakabilirsiniz: Klipler Nasıl Yönetilir ve Twitch'te VOD.

Bir kullanıcıyı rapor edebilmek için kötü davranış veya tacizin bizzat hedefi mi olmam gerekiyor?

Tabiki hayır. Bu tarz davranışların hedefi olan kişiler bazen tacizin gerçekleştiği esnada bunun farkında olmayabilir veya bildirimde bulunmayabilir. Bazen kötü yorumlar doğrudan bir kişiye değil de bir gruba yönelik olabilir. Konuya ne kadar dahil olduğunuza bakmaksızın Topluluk İlkelerimizi ihlal eden her türlü kötü davranış veya taciz içerikli olayı bizimle paylaşabilirsiniz.

Taciz olarak değerlendirilecek istenmeyen bir davranışı paylaşmam ve kullanıcıyı bildirmem gerekiyor mu?

Hayır, bazı durumlarda taciz gibi görünen içerik veya davranışlar kasti olmayabilir bu nedenle söz konusu kişiler davranışlarının başkalarını rahatsız edebileceği konusunda ikaz edildiklerinde bu kişiler bu davranışlarını düzeltebilir. Bazı taciz durumlarının söz konusu kişi uyarılmadan doğrudan bildirilecek kadar ciddi bir sorun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bunun daha güvenli ve doğru bir yol olduğunu düşünüyorsanız, söz konusu davranışın doğru olmadığını açık bir şekilde ifade edin. Kullanıcı ısrarla aynı şekilde davranmaya devam ederse, kullanıcıyı bildirmenizi ve kullanıcının hesabını engelleme veya sohbetten çıkarma gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Kazara cinsel odaklı bir içerik yayınladım. Hesabım askıya alınacak mı?

Hesap sahibi olarak, hesabınızda paylaşılan herhangi bir şeyin Twitch'in Hizmet Koşulları ve Topluluk İlkelerine uygun olmasını sağlamak tamamen sizin sorumluluğunuzdur. Yayınınızdaki herhangi bir linkin, fotoğrafın, videonun veya diğer içeriklerin bu koşul ve ilkeleri ihlal ettiğini düşünüyorsanız, bu tarz içerikleri paylaşmadan önce mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Yukarıda bahsi geçen Hizmet Koşulları ve Topluluk İlkelerini kasten veya kazara ihlal eden içerik bildirilebilir ve içeriğin kaldırılması ve hesabınızda bir askıya alma işlemi yapılması da dahil söz konusu içeriğe uygun önlemler alınır. Canlı içeriklerin yapısı göz önünde bulundurulduğunda, gerekli önlemleri almanızı bekliyoruz, tek bir olay bile izin gerektirebilir.

Twitch'te ne tür kıyafetlere izin verildiği konusunda özel kurallar var mı?

Twitch, sahip olduğumuz içerik çeşitliliğini genişletmeye devam ettiği için kabul edilebilir kıyafet aralığının güncellenmesi gerekir. Örneğin sahilde veya spor salonunda yapılan yayınlarda kabul edilen herhangi bir şey yemek pişirme veya oyun içerikli yayınlarda kabul edilmeyebilir. Yayıncıların Topluluk İlkelerine uymalarını ve aynı şekilde gerçek dünyadaki davranış beklentilerini karşılamalarına yardımcı olmak için politikalarımızı, içeriği yalnızca kıyafeti değil, aynı zamanda giyilen içeriği ve kişinin niyetini dikkate alarak denetleyeceğimizi yansıtacak şekilde güncelledik. Çıplaklık, kadın veya erkek cinsel organları, kalça veya meme veya iç çamaşırı veya kadın iç çamaşırına odaklanma gibi cinsel odaklı veya cinselliği düşündüren içeriklerin yasak olduğunu lütfen dikkate alın.

Peki ya abone ifadeleri?

Tüm abone ifadeleri Twitch'in Hizmet koşulları ve Topluluk İlkeleri dışında Abone İfade İlkesi'nde ayrıntılı olarak belirtilen ek politikalara tabidir. Abone ifadelerinin yalnızca Partner veya İştirak kanallarında kullanılmadığını aynı zamanda global olarak Twitch hizmetleri kapsamında da kullanılabildiğini bu nedenle ilkelerin kısıtlayıcı olabileceğini lütfen unutmayın. İfadelere ilişkin izin ve yasakları belirleyen tüm ilkeleri anlamak için İfade İlkeleri bölümünü okuyun.