Skip to content

Creator Camp

Twitch'te Müzik - Giriş

Kayıt Olma

Öncelikle twitch.tv adresinden bir hesap açın. Kaydolduktan sonra Ayarlar sayfanızı ziyaret ederek Twitch hesabınızı bir profil resmi ve biyografi ile özelleştirin.

Ardından, kanal sayfanıza (twitch.tv/KULLANICI ADI) giderek web sitenize, ürün mağazanıza, müzik yayınına veya dilediğiniz herhangi bir yere bağlantılar veren özel Paneller ekleyin. İzleyicilerin sizi ne zaman izleyeceklerine karar vermeleri için program akışınızı ilan etmenizi de tavsiye ederiz. Daha fazla bilgi için Kanal Sayfası Kurulumu kılavuzumuza göz atın.

Canlı Yayına Geçin

Çok da kuruluma ihtiyaç duymadan ilk Twitch yayınınızı başlatmanın birkaç yolu var: Dizüstü bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya web tarayıcınızdan dakikalar içinde yayın yapmaya başlamak için Hızlı Başlangıç Kılavuzumuza göz atın.

Donanımınızı önceden ayarladıysanız ve yüksek kaliteli bir yayın yapmak istiyorsanız, Yayın Yazılımı kılavuzumuza göz atın.

Kendi topluluğunu oluşturma

Twitch yayınları canlı performansların yanı sıra sohbet ve etkileşim yoluyla da yeni kreatif ilişkilerin kurulmasına vesile olabilir. Twitch’teki müzisyenler genellikle hayran topluluklarıyla soru-cevap oturumları yapar, canlı istekler alır ve hatta sohbet geri bildirimlerinden esinlenerek şarkılar yazarlar. 

  • İzleyicilerinizi toplayın: Canlı yayına ne zaman başlayacağınızı arkadaşlarınıza, hayranlarınıza ve sosyal medya takipçilerinize bildirmeyi unutmayın ve onları sizinle sohbet etmeye ve topluluğunuza katılmaya teşvik edin.
  • İzleyicileri takipçi yapın: Twitch kitlenize takip et düğmesine basmayı hatırlatın. Bu, canlı yayına başladığınızda onlara bir bildirim gönderilmesini sağlar.
  • Bir program belirleyin: Düzenli aralıklarla yayın yapmak, hayranlarınızın yayınlarınızı düzenli olarak takip edebilmelerini sağlar. En iyisi önceden bir program ayarlayın ve yaklaşan yayınlarınızın tarihlerini ve saatlerini sosyal medyada ve Twitch kanal sayfanızda duyurun.
  • Kaynaşın: Twitch etkileşimli bir deneyimdir. İzleyicileriniz yayınlarınız sırasında sizinle sohbet edecektir; bu yüzden sohbet akışını okumayı, topluluğunuzla etkileşime geçmeyi ve yayınınızı takip eden ve abone olan kişilere seslenmeyi unutmayın.

Daha fazla bilgi için Müzisyenler İçin Topluluklar kılavuzumuza göz atın. Var olan kitlenizin yanı sıra yayınınızı ilk kez izleyen kişilerle karşılaşırsanız diye yeni izleyicilerle etkileşim ve bağlantı kurma ile ilgili bazı tüyolarımıza da bakmanızı öneririz.

Çabalarınızın Karşılığını Alın

Siz düzenli yayınlarla Twitch kitlenizi oluştururken topluluğunuz da çalışmalarınızı çeşitli şekillerde destekleyebilir. Pek çok müzisyen kanal sayfalarında mağazalarına veya doğrudan katkı için başka sayfalara bağlantı verirler.

Kanalınız İştirak veya Partner statüsüne ulaştığında izleyicileriniz reklamsız izleme ve başka avantajlar için kanalınıza abone olabilir veya Bit ile size cheer yapabilir. Partner olarak kanalınızda reklam yayınlamayı da seçebilirsiniz. Twitch’te para kazanmanın çeşitli yolları var, bu konudaki tüm içeriği indirebilmeniz için burada topladık.

İşleyişin bozulmasına izin vermeyin.

Sohbet moderasyonu, Twitch topluluğunuzu sağlıklı, olumlu ve güvenli tutmanıza yardımcı olacaktır. Sohbetinizi denetlemek için otomatik olarak kurallar uygulayan AutoMod aracımızı etkinleştirmenizi önemle tavsiye ederiz. 

Ayrıca, güvendiğiniz kişileri Moderatör olarak görevlendirebilirsiniz Moderatörleriniz sohbeti denetleyerek izleyicileri gerektiğinde banlayıp zaman aşımına uğratabilirler ve bu sayede kanalınızı büyütürken aynı zamanda güvenli ve arkadaş canlısı bir yer olarak tutabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Denetim ve Güvenlik makalemize göz atın.

Daha Fazla Bilgi

Twitch kanalınızdan en iyi şekilde yararlanmak mı istiyorsunuz? İşte size yardımcı olabilecek bazı Yayıncı Kampı rehberleri:

  • Yayınınızı ayarlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? Discord’daki Twitch Music Assist topluluğumuz , deneyimli müzik yayıncılarıyla bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.
  • Twitch’te nelere izin verildiğini öğrenmek için Topluluk Kurallarımıza göz atın.
  • Kanal Analizi ile izleyici kitleniz hakkında içgörülere erişin.
  • İzleyicileri yayınınıza getirmek (ve müdavim haline getirmek) için Sosyal Medyayı kullanın.