Skip to content

Creator Camp

Kılavuz: Hızlı Başlangıç

Yayınınızı Kişiselleştirin

Yayına başlamadan önce yayınınız için bir Başlık, Bildirim ve Kategori ayarlamanız gerekir.

  • Başlık, video yayınınızın altında kalın olarak görünen metindir.
  • Bildirim canlı yayına başladığınızı takipçilerinize bildirmek için onlara gönderilen metindir.
  • Yayınınızın sitenin sağ bölümünde göründüğünden emin olmak için Kategori seçin. Kategorinizi “Müzik” olarak ayarlamak, izleyicilerin yayınınızı Twitch’in özel Müzik bölümünde bulmasına olanak tanır.

Mac veya PC’den Yayın Yönetimi sayfanızı ziyaret edin ve “Yayın Bilgilerini Düzenle” yi tıklayın. Twitch mobil uygulamasından, sol üstteki profil simgenize, ardından “Paneli Görüntüle” ye girin.

Canlı Yayına Geçin

Mobil cihazdan:

İOS veya Android için <strong>Twitch uygulamasını</strong> indirin ve hesabınızda oturum açın. İlk yayınınızı başlatmak için sol üst köşedeki profil simgenize, ardından Canlı Yayına Geç! düğmesine dokunun.

iOS veya Android için başka bir mobil seçenek de Dolby On‘dur. Twitch hesabınızda oturum açın, “Canlı Yayına Geç” öğesine tıklayın. Gürültü azaltma ve dinamik EQ sayesinde muhteşem bir ses ile yayındasınız. Kategorinizi “Müzik” olarak ayarlamanız ve sohbetinizi takip edip yanıtlayabilmeniz için başka bir cihazınızın ( Twitch uygulaması bulunan bir telefon veya bilgisayar) olması gerekir.

Mac/PC masaüstü veya dizüstü bilgisayardan:

En iyi ses kalitesi için Twitch Studio (PC/Mac) veya Streamlabs OBS (PC/Mac) gibi yayın yazılımlarını indirebilirsiniz.

Twitch Studio yayın kurulumunu kolayca yaparak hızlıca yayına başlayabilmeniz için geliştirildi. Twitch Studio eğitimi, web kameranızı ve ses girişlerinizi ayarlarken size yol gösterecektir.

Bir diğer yazılım seçeneği de Streamlabs OBS ‘dir. Yazılımı indirdikten sonra Twitch hesabınızı bağlamak ve yayınınızı kurulumunu yapmak için kısa bir eğiticiyi takip edebilirsiniz. 

Web tarayıcısından:
Ek bir yazılım yüklemeden canlı yayına başlamak istiyorsanız, Lightstream Studio ile doğrudan web tarayıcınızdan yayın yapabilirsiniz. Lightstream, yalnızca birkaç tıklamayla izleyicileri yayınınıza davet etmenizi sağlar. 

Lightstream sitesinde “Start Streaming” (Yayına Başla) düğmesini tıklayın, ardından gelen seçeneklerden Twitch’i seçin. Giriş yapmanız ve Twitch hesabınızı yetkilendirmeniz istenecektir.

Eğitici, kameranızı ve ses kaynağınızı eklemede size rehberlik edecektir; en temiz sesi almak istiyorsanız, müzik kaynakları için disable processing (işlemeyi devre dışı bırak) seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Yayına başlamak için sağ üst köşedeki “CANLI YAYINA BAŞLA” düğmesini tıklayın.

Gelişmiş Yayın:

Sonraki adımları atmaya hazır mısınız? Doğru ekipmanla (genellikle web kamerası, mikrofon ve ses arabirimi) bir PC kurduktan sonra yayınınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.

Kurulumu nasıl yapacağınızla ilgili bazı önerileri müzisyenler için donanım klavuzumuzda bulabilirsiniz.

Yardım alın:

Yayınınızı ayarlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? Discord’daki Twitch Music Assist topluluğumuz , deneyimli müzik yayıncılarıyla bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.