Skip to content

Creator Camp

Kılavuz: Müzisyenler için donanım hakkında temel bilgiler

Müzik yayınının ille de karmaşık olması gerekmiyor. Yayın kurulumunuza yardımcı olacak bazı basit donanım ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Başlarken
Başlamak için birkaç temel şeye ihtiyacınız var.

  • Öncelikle, yayınınızı kaldıracak güçte bir bilgisayar gerek. Canavar gibi bilgisayar olmasa da olur, ancak modern bir işlemci ve grafik kartı yayın kalitesini artıracaktır.
  • Çoğu modern dizüstü bilgisayarda yerleşik web kamerası ve mikrofon bulunur. Ancak masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bunları ayrıca satın almanız gerekecektir.
  • En az 5-10 mbps yükleme hızı sunan iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Modeminize kablolu bağlantı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz, zira WiFi bağlantı yayın için pek istikrarlı olmayabilir.
  • Harici web kamerası, mikrofon ve mikser gibi çevre birimleri ekleyecekseniz, her şeyi bağlamaya yetecek USB bağlantı noktasının bulunması da şart. Çoğu masaüstü bilgisayarda epeyce bağlantı noktası bulunur, ancak dizüstü bilgisayar için bir USB çoklayıcıya ihtiyaç olabilir. Modern bir MacBook Pro (2015 veya daha yeni bir model) kullanıyorsanız, USB-C - USB-A bir çoklayıcı, daha geniş bir donanım yelpazesiyle uyumluluk sağlayacaktır.

Doğru donanım seçimi konusunda daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Yardım Bölümümüzde bu kılavuzu inceleyin .

Temel seviye kurulum: USB Mikrofon
Tek bir mikrofona ihtiyaç duyan bir şarkıcı veya entrümantalist iseniz ya da topluluğunuzla müzik sohbeti yapmak istiyorsanız, bilgisayarınıza bir USB mikrofon takarak basit bir ses kurulumu oluşturabilirsiniz.

Örneğin, doğrudan bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takabileceğiniz Blue’nun Yeti mikrofonu bir dizüstü bilgisayarın yerleşik mikrofonuna nazaran çok daha yüksek bir ses kalitesi sağlayacaktır. Ayrıca, kendi sesinizi izlemek için dahili bir kulaklık jakı da bulunur.

Akustik gitar çalıp şarkı söyleyen/beste yapan veya izleyicileriyle müzik sohbeti yapmak isteyen bir yayıncı için dizüstü bilgisayar ve mikrofon basit fakat yeterli bir kurulumdur.

Orta seviye kurulum: USB Mikser / Arabirim
Ev kaydı veya canlı performans için kullandığınız donanımınız zaten var mı? Enstrümanlarınızla birlikte bir XLR mikrofon kullanmak istiyorsanız, basit bir USB mikser işinizi görebilir.

Örneğin, Focusrite Scarlett Solo , vokal ve tek bir enstrüman ile performans sergileyen müzisyenler için ideal bir çözümdür. XLR mikrofon bağlantısı ve seçtiğiniz enstrümanı takmak için çeyrek inç jakı vardır.

Bu kurulum, bir elektro gitar veya klavye çalan bir müzisyenin işini görecektir. Eğer ses çıkışlı tek bir enstrüman ile yayın yapacaksanız bu kurulum hızlı ve kolay bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

İleri seviye kurulum
Sesi bilgisayara aktaracak bir şeyleriniz olduğu müddetçe olanaklarınız sınırsızdır. Tek bir mikrofonla da başlayabilirsiniz, fakat her müzisyenin ihtiyaçları farklı olacaktır. 

Yayın işinde ilerledikçe ses ekipmanınızı ihtiyaç ve tercihleriniz doğrultusunda yükseltip geliştirebilirsiniz.

Yayınınızın kurulumu için yardıma ihtiyaç duyarsanız, Discord’daki Twitch Music Assist topluluğumuza katılarak deneyimli müzik yayıncılarıyla iletişime geçebilirsiniz.