Skip to content

Creator Camp

Müzisyenler İçin Topluluklar

Bağlanın
Kitleniz, en iyi yaptığınız şeyi izlemek için Twitch’e gelecektir, ancak izleyicilerin tekrar gelmesini sağlayan şey etkileşimli, topluluk odaklı deneyimlerdir.

Canlı bir performansın ortasında olsanız bile, ara sıra sohbete bakmak, sorulara yanıt vermek ve diyaloğu sürdürmek ara vererek izleyicilerinizin etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz. Verdiğiniz bu aralar, en sadık izleyicilerinizin çoğu için yayınınızı kişisel, benzersiz ve sahici yapan şeydir.

En önemlisi, sizi destekleyen izleyicilere sevginizi göstermeyi unutmayın. Cheerları, yeni abonelikleri ve takipçileri yüksek sesle dillendirmek kitlenize onları gördüğünüzü hissettirir ve desteklerinin sizin için gerçekten önemli olduğunu gösterir.

Bu, birisi kanalınızı takip ettiği anda her şeyi durdurmanız gerektiği anlamına gelmez; çoğu yayın yazılımı, izleyiciler sizi takip ettiklerinde veya kanalınıza abone olduklarında yayında özel mesajlar olarak görünen otomatik bildirimleri yapılandırmanıza olanak tanır. Birçok müzik yayıncısı, takdir ve teşekkürleri görmek ve performans sırasında topluluğun ne hakkında sohbet ettiğini takip etmek için şarkılar arasında molalar verir.

İzleyicilerle nasıl bağlantı kuracağınız ve tekrar tekrar gelmelerini nasıl sağlayacağınız konusunda daha fazla ipucu için Yeni İzleyiciyi Elde Tutmak hakkındaki makalemize göz atın.

Ortamı belirleyin
İşleri güvende tuttuğunuz ve Hizmet Koşullarına uyduğunuz sürece, Twitch’te her türlü topluluk oluşturabilirsiniz. Bazıları hassas ve nazik, bazıları esprili ve alaycı olabilir. Çoğunda ikisinden de biraz vardır. Temel kurallarınızı koymak ve sohbetinizin tarzını belirlemek size ve moderatörlerinize kalmış. Kanalınız bir sanatçı olarak kim olduğunuzu yansıtır, bu yüzden kendinizi ve kişisel markanızı dünyaya nasıl sunacağınızı düşünmek için zaman ayırın.

Kanalınızda Moderatör olarak görev yapacak birkaç güvenilir takipçi veya arkadaş seçmeniz önemle tavsiye edilir. Moderatörler, hoş olmayan sohbet katılımcılarını banlayarak ve kötü amaçlı veya konu dışı mesajları kaldırarak topluluğunuzu güvende tutar.

Moderatörler güvenli ve kurallara uyan bir topluluk oluşturmak için önemlidir, ancak sohbetinizi temiz tutmaktan daha fazlasını da yapabilirler. Moderatörleriniz, kullanıcılara yaklaşan etkinlikleri hatırlatmanıza, yeni ziyaretçileri selamlamanıza ve performans sırasında sohbeti sürdürmenize yardımcı olabilirler.

Henüz doğru moderatörleri bulamadıysanız, istenmeyen sohbet mesajlarını görünmeden önce otomatik olarak işaretleyecek ve kaldıracak olan Automod’u etkinleştirerek sohbetinizi güvende tutabilirsiniz.

Denetim ve Güvenlik makalemizde konuyla ilgili daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

İşbinliği yapın
Müziyenler bir araya gelip işbirliği yaptığında, benzersiz işler çıkarırlar. Twitch’te diğer sanatçılarla iletişim kurmak ve yeni arkadaşlar, birlikte iş yapacak insanlar ve hayranlar bulmak kolaydır.

Yayınınızı bir baskınla sonlandırmak, diğer yayıncılarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Baskın, yayınınız sona erdiğinde tüm izleyicilerinizi başka bir canlı kanala götürmenizi sağlar. İzleyicilerinizi yalnızca sevdiğiniz müziklerle tanıştırmakla kalmayacak, kitlenizi de başka bir müzisyenle paylaşacaksınız. Baskın yaptığınız kanalda bir süre takılmak ve merhaba demek de adettendir.

Bunu yapmak çok da kolaydır. Yayınınıza son vermeden önce, /raid komutu ile birlikte izleyicilerinizin yeni kanalda göndermelerini istediğiniz komik, eğlenceli bir mesaj paylaşın. Baskınlar izleyicilerinizin ilgisini canlı tutmanın ve topluluğunuzu büyütmenin en iyi yollarından biridir. Bir sonraki yayınınızda deneyin, göreceksiniz. Tabii birileri de size baskın yapabilir!

Daha fazla bilgi için baskınlar hakkındaki yardım makalemize göz atın.

Yardım

Yayınınızın kurulumu için yardım mı gerekiyor? Discord’da https://discord.gg/vyjyzhS adresinde deneyimli müzik yayıncılarıyla iletişim kurabilirsiniz.