Skip to content

Creator Camp

Abonelikler

Abonelik uygulaması topluluğunuzun sizi düzenli olarak desteklemelerine ve karşılığında özel avantajlar kazanmalarına olarak sağlar. Aboneler sizi desteklemenin verdiği tatminin yanı sıra, tüm Twitch’te kullanabilecekleri özel global ifadelere, abone rozetlerine, reklamsız izleme olanağına ve başka avantajlara erişim kazanırlar.

AboneliklerAbonelik, bir izleyicinin kanalınıza tek seferlik veya her ay yenilenmek üzere aylık en az 4,99$ tutarında destek olmasıdır. Aboneler kanalınızın ifadelerine ve belirleyeceğiniz başka avantajlara erişim kazanırlar.

Kanala verdiği desteği arttırmak isteyen aboneler için aylık 9,99$ veya 24,99$ değerinde başka abonelik kademeleri de bulunur.
Hediye AbonelikHediye abonelik, adı üstünde, hediye edilen aboneliktir. Bir izleyici bir başka izleyiciye hediye olarak kanalınıza bir aylık abonelik satın alabilir. Hediye abonelik uygulaması da normal abonelik gibi kanalınızı desteklemenin bir yoludur. Hediye aboneliği alan izleyici, daha sonra aboneliğini sürekli hale getirme seçeneğine de sahiptir. Kanalınız büyüdükçe, destekçilerinizin topluluğunuzu büyütmek üzere yapabilecekleri en önemli şeylerden biri abonelik hediye etmektir.
Prime GamingPrime Gaming, Amazon Prime ile birlikte gelir ve üyelerine aylık bir ücretsiz kanal aboneliği de dahil pek çok harika avantaj sunar. Prime Gaming kapsamındaki ücretsiz aboneliklerini kanalınızda kullanan üyelerin aboneliği bir aylıktır ve otomatik olarak uzatılmaz. Bu sebeple, Prime Gaming abonelerinize aboneliklerini aylık olarak yenilemelerini hatırlatırsanız iyi olur.
Abonelere Özel AvantajlarKademeli abonelikler, Prime abonelikleri ve hediye abonelikler kapsamında özel avantajlar sunulur. Bunlar arasında ifadeler, süreye dayalı sohbet rozetleri, abonelere özel VOD'lar, reklamsız izleme (belli istisnalarla birlikte) ve abonelere özel sohbet gibi ayrıcalıklar bulunur. Kanalınızın sahibi olarak, topluluğunuz için neyin daha iyi olduğuna siz karar verirsiniz.

Bit ve abonelikler hakkında ABD dışındaki yayıncılar için kısa bir not: Yerel abonelik fiyatlandırması dünyanın dört bir yanında sevdikleri yayıncıları desteklemek isteyen izleyicilere büyük bir kolaylık sunarken yayıncılara da topluluklarını daha da büyütme imkanı sağlıyor. Topluluğunuzu bu değişiklik hakkında bilgilendirmeyi ve bunun bir yayıncı olarak sizi nasıl destekleyeceğini anlatmayı ihmal etmeyin. Yerel abonelik fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bits

Bitler, izleyicilerin sizi desteklemek, belli bir anı kutlamak veya seslerinin daha yüksek çıkmasını sağlamak üzere sohbette Cheer yapmak için kullandıkları sanal ürünlerdir. Bin izleyici Cheer yaptığında hareketli Bit cevher ifadeleri,  Cheermote’lar (popüler ifadelerin hareketli versiyonları) veya özel Cheermote’lar (Partnerler için) sohbette görünür. Kanal sohbetinizde kullanılan her Bit için 0,01$ gelir elde edersiniz.

Bitler kanalınızda belli uzantılar üzerinde de kullanılabilir. İzleyicileriniz uzantılarda Bit kullandığında kullanılan her bir için 0.01$ gelirin %80’ini siz, %20’sini de uzantı geliştirici alır.

Bitler diğer üçüncü parti bağış yöntemlerinden daha güvenlidir zira yayıncı olarak  geri ödemelerden veya herhangi başka türlü ödeme sorunlarından azade olursunuz. Bitlerle ilgili tüm işlemler Twitch içinde yapılır dolayısıyla bu işlere fazla kafa yormadan topluluğunuz ve yayınlarınıza odaklanabilirsiniz.

Unutmayın, izleyiciler yayınınızdan keyif aldıkları için Cheer yapar veya abone olurlar. Öncelikle yayın içeriğinize kafa yorun, para meseleleri sonraki iş. İzleyicilerinize ne kadar ilgi çekici ve eğlendirici içerik sunarsanız geliriniz de doğal olarak o kadar artacaktır. Bitlerle ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız Bits - Kabul Edilebilir Kullanım Politikaları makalesine bakabilirsiniz.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

YapınYapmayın
  • Kanalınızı Cheer yaparak veya abone olarak destekleyen izleyicilere takdir ve minnettarlığınızı gösterin. Görsel işaretler veya "teşekkür ederim" mesajları ile bunu yapabilirsiniz.
  • Bit ile Cheer yapmak, izleyiciler için yayıncıya şükranlarını göstermek ve teşvik etmenin güzel bir yoludur.
  • Yayınınız için abone ve Bit hedefleri belirleyin. Bu hedeflere erişmek için topluluğunuz ve siz hep birlikte çaba gösterebilir ve hedefe erişildiğinde de hep birlikte kutlayabilirsiniz.
  • İzleyicilerinize desteklerinin "karşılığını" bir şekilde verin. İzleyicilere sunmak üzere Twitch'te abone ifadeleri, rozetler ve başka avantajlar bulabileceğiniz gibi yaratıcılığınızı konuşturarak, mesela yayında abonelerle oyun günleri gibi çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
  • Abone olamayan veya Bit kullanamayan izleyicileri utandıracak, onlara kendilerini suçlu hissettirecek davranışlarda kesinlikle bulunmayın. Onların destekleme yöntemi de sadece izlemek veya sohbete katılmak olabilir.
  • Gelir konusunu fazla abartıp her şeyi paraya endekslemeyin. İzleyiciler yayınınızın temel amacının gelir elde etmek olduğunu düşünürse sizden soğuyabilir.
  • Para konuşmaktan çekinmeyin. İzleyicileriniz sizi desteklemek isterler fakat bazen bunu nasıl yapacaklarını bilmiyor olabilirler.
  • İzleyicilerinizin desteğine minnettarlığınızı göstermeyi kesinlikle unutmayın. Görsel işaretlerle, sözlü olarak teşekkür ederek veya ekstra abonelik avantajlarıyla bunu mutlaka yapın. Desteklerinin takdir ve şükranla karşılandığını gören izleyici gelecekte de desteğine devam etmek isteyecektir.

Bit ve aboneliklerin nasıl işlediğini öğrendiniz. Şimdi sıra, yayınlarınızdan para kazanmanın bir diğer önemli yolu olan reklam yayını hakkında bilgi edinmeye geldi.

Bir Twitch Yayıncısı olarak yolculuğunuzda size yardımcı olacak daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Diğer kategorilerdeki bilgiler için Yayıncı Eğitim Kampı ana sayfasına göz atabilirsiniz.