Skip to content

Creator Camp

Çoğu yayıncı, izleyicileriyle kurdukları bağları sosyal medya üzerinden ve TwitchCon ve yerel toplantılar gibi etkinlikler ile devam ettiriyorlar.  Bulunduğunuz şehirde herhangi bir resmi etkinlik yoksa kendiniz etkinlik oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ya da eğer online olarak yapabileceğiniz yeni bir şeyler arıyorsanız IRL veya Yiyecek ve İçecek veya Seyir Partisi gibi yeni yayın içeriklerine yönelebilir ya da mümkünse Ortak Yayın yapabilirsiniz. Samora’nın önerilerinden bazıları şöyle:

 • Kanal Sadakat Puanları: Kanal sadakat puanları, rutininizde bir değişiklik yapmak istediğinizde izleyicilerin yeni veya farklı içerikler önermelerine olanak sağlamak için iyi bir yoldur.
 • Çevrimdışı kanallar: Topluluğunuzla yayın dışında da etkileşiminizi sürdürmek için ikincil bir içerik biçimi olarak Discord’u ve diğer sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.
 • Mola vermek: Bir yayın programına sahip olmak ve gerektiğinde mola vermek, bunalıp vaz geçmenizi önleyebilir ve yayın sırasında enerjinizi korumanızı sağlar.

Şimdi değişikliğe gitmek için başka neler yapabileceğinize biraz daha yakından bakalım!

Yeni Şeyler Deneyin

Normal yayın düzeninizin dışında hobileriniz vardır muhtemelen. Hobilerinizi topluluğunuzla paylaşmanın faydasını görebilirsiniz. Hem topluluğunuza favori yayıncılarının farklı bir yönünü göstermiş hem de rutin yayın içeriğinize yeni bir soluk katmış olursunuz. Topluluğunuzla birlikte bir arkadaşınızın doğum günü için pasta yapabilir, epeydir hayalini kurduğunuz doğa yürüyüşünü topluluğunuzla paylaşabilir veya ne zamandır ertelediğiniz zanaat işlerine onlarla birlikte el atabilirsiniz. Bütün bunları (ve daha fazlasını) Twitch’te yayınlayabilirsiniz. Nasıl başlayacağınıza dair ipuçları görmek isterseniz Kreatif Yayınlar İçin Kurulumlar hakkında hazırladığımız Yayıncı Kampı makalesine göz atın.

Seyir Partileri

Farklı içeriklerde yayınlar yapmak izleyicilerinizin etkileşimi sürdürmelerine ve kanalınızı yeniden izlemek için can atmalarına katkı sağlar. Bunu yapmanın bir yolu da Seyir Partileri vermektir. Bu yeni özellik sayesinde hem topluluğunuzla birlikte dinlenip Amazon Prime veya Prime Video’daki film ve dizilerin tadını çıkarabilirsiniz hem de topluluğunuz bu etkinlik sırasında normalde olduğu gibi abonelik ve Bitlerle sizi desteklemeye devam edebilir.

Kendi Seyir Partinizi şu şekilde başlatabilirsiniz:

 1. Yayıncı Panelinizde, Seyir Partisi Hızlı Eylemini Yayın Yöneticinize ekleyin. 
 2. Seyir Partilerini açarak Prime veya Prime Video hesabınızla giriş yapın.  - Not: Twitch hesabınızın oturumunu kapatmadığınız sürece Prime veya Prime Video hesabınızla bir kez oturum açmanız yeterlidir.
 3. Katalogda Prime veya Prime Video aboneliğinizle erişebileceğiniz film ve dizileri arayabilir veya arama çubuğunun altındaki öne çıkan başlıklardan birini seçebilirsiniz.
 4. “Seyir Partisini Başlat” düğmesine tıkladığınızda seçtiğiniz film veya dizi otomatik olarak kanalınızdaki ana video oynatıcıda yayınlanacaktır.  - Not: Yüz kameranızı yayına almazsanız “Seyir Partisi Başlat” seçeneği devre dışı bırakılacaktır, bu nedenle öncelikle yayınınızı başlattığınızdan emin olun.
 5. Topluluğunuzla birlikte izlemek için kanal sayfanıza gidin.

Seyir Partinizi hazırlarken işinize yarayacak tüyolar:

 • Seyir Partisi için seçtiğiniz Prime Video içeriği kanalınızdaki ana video oynatıcıda otomatik olarak yayınlanacaktır. Prime Video içeriğinin ses veya görüntüsünü kaydetmek için yayın uygulamanızı kullanmayın. Bunu yaparsanız, kanalınız Twitch Topluluk İlkeleri ve DMCA İlkeleri uyarınca yaptırıma maruz kalabilir.
 • Yüz kamerası görüntünüz Sohbetin üst kısmında Resim içinde Resim video oynatıcısında yayınlanır. İzleyicilerinize en iyi deneyimi sunmak için yüz kameranızı tam ekran olarak ayarlayın. 
 • Evet. Bulunduğunuz ülke/bölge dışındaki izleyiciler de, yayınlanan içerik kendi ülkelerindeki Prime veya Prime Video abonelerinin erişimine açıksa, Seyir Partilerine katılabilirler. Çoğu Prime veya Prime Video abonesi tarafından Twitch’te izlenebilecek film ve diziler Seyir Partisi kataloğunda “Yaygın Olarak İzlenebilir” etiketi ile belirtilir.
 • Seyir Partisi özellikleri (Resim İçinde Resim video oynatıcısındaki içerik ve sohbet içerikleri dahil) Twitch’in Hizmet Koşullarına tabidir. Prime Video’nun yaş kısıtlamaları ve ebeveyn kontrolleri Seyir Partisi içeriği için de geçerlidir. Prime Video içerikleri Prime Video’nun Kullanım Koşullarına tabidir.
 • Seyir Partisi sırasında Prime Video içeriğinden klipler ve VOD’ler devre dışı bırakılır. Baskınlar, Ekip Yayınları ve reklamlar da (yayın öncesi ve yayın ortası) Seyir Partisi sırasında devre dışı bırakılır ve parti bittiğinde tekrar etkin hale gelir.

Seyir Partisi Fikirleri:

 • Yayına Seyir Partisinden önce başlayın. Ya da normal yayınınız devam ederken Seyir Partisine geçiş yapın ki topluluğunuzun partiye katılımı da kolay olsun.
 • Seyir Partisini yayın programınızda belirtin!
 • Seyir Partilerini kanalınızda düzenli bir içerik haline getirin, örneğin Çarşamba Seyir Partisi gibi bir rutin oluşturun.
 • Mevsime uygun Seyir Partileri yapın, mesela Cadılar Bayramı bir korku filmi maratonu için harika bir zaman olabilir.

Seyir Partilerinin nasıl başlatılacağı ve kimlerin katılabileceği hakkında bilgiler için Yardım makalemize bakın.

Ortak Yayın

Ortak yayın sayesinde normal yayın içeriğinizin ötesinde diğer ortak ilgi alanları üzerinden de topluluğunuzla ilişki kurabilirsiniz. Yüz kameranızı ve yorumunuzu ortak yayın için mevcut olan Twitch lisanslı premium içeriğin üzerine ekleyerek karizmanızı kendi yayınınızdan başka bir yayında da konuşturabilirsiniz. 

Yıl boyunca, TwitchCon gibi toplantılar, fuarlar, maratonlar, spor etkinlikleri veya ödül törenleri gibi pek çok etkinliği ortak yayın özelliği ile yayınlayabilirsiniz. Nasıl ortak yayın yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz lütfen şu makaleye bakın.

Hatırlatma: Her kanal Ortak Yayına izin vermeyebilir, yayıncıların özel izin ve kısıtlamalar için o kanalın sayfasına bakmaları gerekir.

Uzantılar

Uzantılar, izleyicilerinizin yayın ile doğrudan etkileşim kurmalarına olanak sağlayan araçlardır. Örneğin Sound Alerts uzantısı sayesinde izleyiciler yayına ses gönderebilirler. Ya da CTRL+ uzantısını kullanarak yayın sırasında bilgi yarışması düzenleyebilir, öngörü oluşturabilir ve böylece topluluğunuzun yayına daha fazla angaje olmalarını sağlayabilirsiniz.

Molaya mı ihtiyacınız var?

Çok sayıda seçeneğiniz olsa da, bazen enerji toplamak için bir iki gün izin almak en iyisidir. Bunda kötü bir şey yok. Ara sıra hepimiz mola vermeye ihtiyaç duyarız. İzleyici kaybetmekten veya abonelerinizin bırakıp gitmesinde kaygı duyabilirsiniz ama aslında elimizdeki verilere göre çoğu geri dönüyor. Ve unutmayın, yayında değilken de sosyal medya hesaplarınızdan veya Discord kanalınızdan kitlenizle ilişkinizi sürdürebilirsiniz.