Skip to content

Creator Camp

Büyümeyi Seçmek: Hedef Belirleme

Bir Twitch yayıncısı için, güçlü bağları olan, etkileşimli bir topluluk yaratmak ve bunu büyütmek keyifli, tatmin edici ve fakat bir o kadar da zordur. İzleyici kitlesini büyütmek kolay iş değil fakat mümkün. Kanalınız için hedefler belirlemek de bu yolda kendinizi ve topluluğunuzu motive etmek ve ilerlemenizi takip etmek için en iyi yollardan biri. Yayıncı Eğitim Kampının bu bölümünde, topluluğunuzu büyütmek ve kanalınızı geliştirmek için nasıl hedefler koyacağınızı ve nasıl motive olacağınızı konuşacağız.

1. Adım: Yayınlarınızdan beklentinizi belirleyin

Kanalınız için hedef koymanın ilk adımı Twitch yolculuğunuzdan beklentinize karar vermektir. Tam zamanlı mı yayın yapacaksınız? Yoksa yayıncılık sizin için bir hobi mi? Twitch yayıncılığını yarı zamanlı olarak ve biraz da ekstra gelir elde etmek için mi yapmayı düşünüyorsunuz? Twitch’i sadece yardım ve bağış toplamak için mi kullanıyorsunuz? Bu sorulara yanıt vermek hedef belirlemenizi kolaylaştıracaktır. Endişe etmeyin. Bu soruların hiçbirine net bir yanıtınız yok mu ya da hepsinden biraz mı istiyorsunuz? Bu sizin yolculuğunuz, nasıl olacağına tümüyle siz karar vereceksiniz ve bu konuda dilediğinizce esnek olabilirsiniz 

2. Adım: Topluluğunuzu tanıyın

Topluluğunuz ve izleyicileriniz hakkında bilgi edinin. Kanalınıza nereden geliyorlar? Başka hangi kategorileri izliyorlar? Sizinkine benzer başka topluluklara da katılıyorlar mı? Bunlar hangileri? Tüm bu soruların yanıtlarını Yayıncı Panelinizde bulabilirsiniz. Panelinizdeki bu analizler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen bu konudaki Yayıncı Eğitim Kampı bölümüne bakın. Ne tip izleyicileriniz olduğuna kafa yorun. Sizin sunduğunuz içerikler onların beklediklerini karşılıyor mu? Onlara hitap ediyor mu? Sizin içeriklerinizle nasıl etkileşimde bulunduklarını düşünün, aldığınız geri bildirimleri değerlendirin. 

3. Adım: AKILLI hedefler belirleyin

Nasıl bir hedef belirleyeceğinizi bilmiyorsanız AKILLI hedef yöntemini deneyebilirsiniz. AKILLI yani İngilizcesi ile SMART, Spesifik, Ölçülebilir, Erişilebilir, Gerçekçi ve Uygun zamanlı anlamına gelir. Bu kriterlere uygun bir hedef koymalısınız fakat tüm dikkatinizi tekil kriterlere odaklamamalısınız, yani tek tek ağaçlara değil ormana bakmalısınız. Örneğin, yayın sürenizi artırmak istiyorsunuz diyelim. Bu konuda spesifik bir hedef belirleyin (ör. “Ortalama yayın süremi 2 saatten 4 saate çıkaracağım.”). Hedefinizin ölçülebilir (örneğin, yayın sonrası analiz özetini inceleyerek ilerlemenizi takip edebilirsiniz) ve erişilebilir (örneğin, doğrudan değiştirebileceğiniz bir şey seçmek iyidir. Daha fazla takipçi kazanmak için ortalama yayın sürenizi 2 saatten 4 saate çıkarmak sizin için makul, erişilebilir bir görevdir.) olmasına dikkat edin. Son olarak, hedeflerinizin uygun zamanlı olduğundan emin olun. Zamansız bir hedefe örnek olarak, yeni bir işe başladığınız bir dönemde yayın saatinizi artırma hedefini düşünebilirsiniz. Bu pek de uygun zamanlı bir hedef değildir ve muhtemelen bu hedefe ulaşmak zor olacaktır.  

4. Adım: Eşikleri kutlayın

İlerlemeniz ne kadar küçük görünürse görünsün, yol boyunca aştığınız eşikleri, eriştiğiniz kilometre taşlarını kutlamak önemlidir. Başarınızı kutlayın, sıkı çalışmanız için kendinizi ödüllendirin. Kendinize özel bir şey mi ısmarlarsınız, bir gece arkadaşlarınızla dışarıda mı takılırsınız sizin bileceğiniz şey. Ama bu tür küçük ödüller hedef yolunda motivasyonunuzu kesinlikle artıracaktır.

5. Adım: Sunulan araç ve kaynaklardan yararlanın

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak birçok araç ve kaynak elinizin altında. Twitch’in analizlerini kullanın ya da Streamlabs ve StreamElements gibi diğer analiz araçlarından yararlanın. Topluluğunuzdaki diğer yayıncılarla ilişkiye geçin, onlardan öğrenin. 

Özet

Bu makaleyi okuyarak Twitch’te büyümek için hedef belirlemenin önemini anladığınızı düşünüyoruz. Fakat, hedeflerinizi gerçekleştirirken eşikleri kutlamak, ilerlemeyi değerlendirmek ve gerektiğinde yeni durumlara adapte olmak için de vakit ayırmanız önemli. Yolculuğunuza devam ederken, Yayıncı Eğitim Kampındaki “Twitch’te büyüme planlamasına giriş” ve benzeri diğer makalelere de göz atmayı unutmayın.