Skip to content

Creator Camp

Büyümeyi seçmek ilk adımdır, ancak hedeflerinize giden yolda her adımın dikkatli bir şekilde planlanması gerekir. Bu makale, Yayıncı Eğitim Kampında yayıncının büyümesine odaklı dört bölümlük Büyümeyi Öğrenme serisinin genel bir özetidir. Bu seri, yayınlarını geliştirmek için basit ve etkili yollar arayan ancak Twitch’in dışında nereye bakacaklarını bilmeyen yayıncılara yöneliktir. Bu yolculukta, şu dört soruyu kısaca ele alacağız:

Yeni izleyicilerin yayınımı bulmasını nasıl sağlayabilirim?

Yeni izleyicileri Twitch’te yayınınızı bulmaya teşvik edebilecek birkaç faktör vardır. İyi haber şu ki, bunlardan bazılarını hemen şimdi hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. 

İlki, nasıl içerikler yayınlayacağınız konusu. Keyif aldığınız içerikleri yayınlayın. Örneğin çok sevdiğiniz bir oyunu oynayın veya makyaj yapmak ya da yemek pişirmek gibi bir hobinizi yayınlarınıza dahil edin. Ancak, yayın sonrası analizlerinizi incelerken içerik seçiminizin elde etmek istediğiniz sonuçları her zaman getirmeyebileceğini fark edebilirsiniz. Bazı içerikler diğerlerinden daha popülerdir ve ulaşmak istediğiniz kitleye bağlı olarak, içerik seçiminiz yeni izleyicilerin ilgisini çekmede önemli bir faktör olacaktır.

Çoğu zaman soru şudur: “Çok da ilgi görmeyen bir kategorinin en üstünde olmak mı yoksa çok popüler bir kategorinin orta sıralarında olmak mı daha iyidir?” Kontrolünüzün dışındaki birçok değişkene bağlı olarak her iki seçenek de uygun olabilir. Karar verme sürecine ilk olarak halihazırda elinizde olan verileri kullanarak başlayabilirsiniz. Panelinizde İçgörüler açılır menüsü altında Kanal Analizi’ne gidin. Burada incelemenizi önerdiğimiz pek çok faydalı veri var, ancak bu makale kapsamında “İzleyicilerim hangi kategorileri izlemekten hoşlanıyor?” sorusunun cevabını arıyoruz. Bu veri, izleyicilerinizin son 7 gün içinde kanalınızı izlemediği zamanlarda ne izlediklerini ortaya koyar. Burada Twitch’te yeni izleyicileri kanalınıza çekmek için yayınlamayı deneyebileceğiniz oyunların veya diğer içeriklerin bir listesini de görebilirsiniz.  **

İzleyicilerin kanalıma tekrar gelmesini nasıl sağlayabilirim?

Twitch’te bir yayıncı olarak, muhtemelen kendiniz de bir izleyicisiniz ve içerik tüketiyorsunuz. Yani, bir yayınla ilgilenmenizi sağlayan ve sizi o kanala tekrar gitmeye teşvik eden şeyler hakkında zaten çok iyi bir içgörüye sahipsiniz! İlk adım olarak şu hususları değerlendirin - sizi sevdiğiniz kanala tekrar getiren nedir? İçerik seçimi mi, yayıncının nitelik ve becerileri mi, sunum kalitesi mi, etkileşim yoğunluğu mu, yoksa yüksek kaliteli ses veya video mu? Bu kanalı benzersiz ve ilginç kılan nedir? Muhtemelen bu kanalı tercih etmenizi sağlayan birçok farklı unsur vardır. Tüm bu yönler ayrı ayrı, bir izleyici olarak size bir tür değer katıyorlardır; bunlardan sizin için kıymetli bir şey alıyorsunuzdur ya da kapıyorsunuzdur ve bu nedenle tekrar tekrar gelip yayıncıyla etkileşime geçiyorsunuzdur. 

Şimdi düşünün: Siz izleyicilerinize ne değer katıyorsunuz? Ne tür bir ortam oluşturmak istiyorsunuz? Hangi yeteneklerinizi paylaşmak istiyorsunuz? Yayın bittiğinde izleyicilerinizin kanaldan hangi duygularla ayrılmalarını, beraberlerinde neleri götürmelerini istiyorsunuz? Bu soruların yanıtlarını bulduğunuzda, bu bilgileri yüksek değer içeren bir yayına dahil etmeye de hazır olursunuz ve bu sayede izleyicileri kanalınıza geri dönmeye teşvik edebilirsiniz.

Bu sorunun birçok farklı cevabı var, ancak en basit çözümlerden biri yayın takviminize istikrarlı şekilde bağlı kalmaktır. İzleyiciler ne zaman yayında olduğunuzu bilmeli ve hatta kanalınızı düzenli olarak izledikleri bir rutin oluşturmalılar. Bunu mümkün olduğunca kolaylaştırmalısınız. İzleyicilerle programınızı paylaşmak için Twitch’in Program araçlarını kullanabilirsiniz. Böylece izleyiciler canlı yayın zamanınızı bilebilir, kendi saat dilimlerine dönüştürülmüş şekilde görebilirler. Ayrıca canlı yayına girdiğinizde haberdar olmak üzere hatırlatıcı ayarlayabilirler!

Bunun yanıtını kendi başınıza bulmak için hemen yapabileceğiniz bir başka şey de izleyicileri sizi yeniden izlemeye açıkça davet etmektir. Twitch’te o kadar çok çeşitli içerik var ki, izleyicilerin zaman ayırıp kanalınızı tekrar izleyecekleri varsayımına bel bağlamayın. İlk olarak sizi tekrar izlemelerini istemeniz, bir sonraki yayının ne zaman olduğunu söylemeniz işe yarayacaktır. Örneğin, “Bugün yayını izlediğiniz için çok teşekkür ederim! Eğer yayını beğendiyseniz yarın sabahki canlı yayınıma da beklerim. Çayınızı kahvenizi alın, gelin, takılalım.” Basit gibi gelebilir, ancak bir rica veya hatırlatma çok iş görebilir.

Yayında değilken yeni izleyicilerin yayınımı bulmasını nasıl sağlayabilirim?

Yayıncı olarak, canlı yayın sırasında yayınınızın keşfedilebilirliğini kendi başınıza yönetmek ve bunu başarmak zordur, ancak Canlı Yayına Geç düğmesine basmadan bile içeriklerinizi sergilemek için yapabileceğiniz birçok şey var. 

Başlangıç olarak yayın klipleri, çevrimdışıyken kanalı büyütmek için kullanabileceğiniz değerli araçlardır. Yayınınızda geçen önemli anlardan oluşturacağınız klipleri kullanarak mevcut izleyicilerin kaçırmış olabilecekleri bölümleri paylaşabilir ya da yeni izleyicilere gösterebilir, bu sayede yayına gelmelerini sağlayabilirsiniz. İlk adım olarak topluluğunuzu, coşkulu veya komik anlardan, ilham veren motivasyon konuşmalarından oluşan klipler oluşturmaya teşvik edin. Bu kliplere daha sonra Yayıncı Panelinizde İçerik açılır menüsünde Klipler başlığında erişilebilir. Burada kendi oluşturduğunuz klipleri ve kanalınızın başkaları tarafından oluşturulan kliplerini görebilirsiniz. Sosyal medya profillerinizde paylaşmak üzere bir klip seçtikten sonra klibi indirmeyi ve sosyal medya hesaplarınıza yüklemeyi unutmayın. Gömülü videolar klip bağlantı linklerine oranla daha fazla tıklanmaktadır.  *Yan not: Moderatörlerinizden önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri klip yapmalarını isteyin, canlı yayın sırasında bunu yapmayı kendiliklerinden akıl edemeyebilirler. Ayrıca, Yayın Yöneticisi’nin Hızlı Eylemler bölümünü kullanarak siz de klipler oluşturabilirsiniz.  

Bu serinin ilerleyen bölümlerinde, düzenlenmiş yayın kliplerini ve ne kadar önemli olabileceklerini konuşacağız, ancak tüm yayıncılar kendi kliplerini düzenleyebilecek bilgiye ve araçlara sahip değil.

Twitch’te içeriğimi nasıl çeşitlendirebilirim?

Twitch’te, oyundan yemek pişirmeye, ASMR’a, Müziğe kadar çok çeşitli içerikler var. Yayıncı olarak siz, yayın yolculuğunuzun bir noktasında kaçınılmaz olarak kendinizi bir içerik kısırlığı içinde bulabilirsiniz. 

Bir türlü içeriğinizi çeşitlendiremediğiniz bir kısır döngü içine girdiğinizi hissediyorsanız ne yazık ki bunun basit bir çözümü yoktur. Çünkü büyük ihtimalle sorun size özgü koşullardan kaynaklanmaktadır. Bundan kurtulmanın yolu bazen yaratıcı enerjinizi tazelemek için mola verdikten sonra her zaman aklınızda olan fakat muhtemelen çok riskli bulduğunuz bir yaratıcı fikri nihayet hayata geçirmek veya bazen de sevdiğiniz yayıncılara danışarak veya onlardan esinlenerek harekete geçmek olabilir.

Neyse ki, buraya kadar ele aldığımız diğer sorularda olduğu gibi, karşılaşılan her sorun için denenebilecek birden fazla çözüm vardır. Bu nedenle, yalnızca farklı seçenekleri denemenizi değil, aynı zamanda neyin iyi gittiğini ve neyin geliştirilmesi gerektiğini anlamak için ürettiğiniz içeriği analiz etmenizi de öneriyoruz. Bu anlamda, VOD’ladınızı gözden geçirebilir, topluluğunuzdan niteliksel geri bildirim isteyebilir veya bilgiye dayalı analiz yapabilmek için Yayıncı Panosu’nda bulunan verileri kullanabilirsiniz. 

Burdan alacağımız en önemli ders şudur: Twitch’te yayıncı olmak için gereken en önemli şeylerden biri yayınladığınız içerikten öncelikle kendinizin keyif almanızdır. İçeriğinizden hoşlanmıyorsanız, muhtemelen başka kimsenin de hoşuna gitmeyecektir. 

Tüm bu bilgilerin yanı sıra, Yayıncı Eğitim Kampındaki topluluk inşası ve ilgi çekici içerikler oluşturma konusundaki diğer makaleleri de incelemenizi öneririz. Unutmayın, içeriğinizi geliştirebilecek tek kişi sizsiniz.