Skip to content

Creator Camp

Twitch'te yardım kuruluşları için bağış toplama

Hangi yardım kuruluşu

Hangi yardım kuruluşu için bağış toplayacağınıza karar verirken kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

 • Neden bağış toplamak istiyorum?
 • Desteklemek istediğim bir bağış etkinliği var mı?
 • Yardım kuruluşunun amacı ve yürüttüğü çalışmalar beni etkiliyor mu?
 • Bu kuruluşunun mesajı ve hedefleri benimkiyle aynı mı?

Hangi yardım kuruluşunun sizin en büyük tutkuyla bağlandığınız amaca hizmet ettiğini belirlemek karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Size hitap eden bir kuruluşu seçtikten sonra etkinliğinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak kuruluşun hangi bağış toplama platformunu kullandığını tespit edin. Bağış toplama platformları yardım kuruluşlarını desteklemek için kampanyalar oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca, bütün bağış ve kampanya yönetimiyle onlar ilgilenir. Siz de bu sayede kendi topluluğunuzu coşturmaya odaklanabilirsiniz.

Twitch olarak artık kendi bağış aracımız var. Yayıncılara sadece birkaç tıklama ile istedikleri konuda bağış etkinliği oluşturma ve yönetme olanağı sunuyoruz. Yayıncı Paneline eklenen yeni sekmeden erişebilirsiniz. Ayrıntılı bilgileri ilgili yardım makalesinde bulabilir veya Yayıncı Panelinize gidebilirsiniz.

Yayıncılara kullanışlı araçlar sunan bazı yardım kuruluşları şunlar:

Bağış yapmak veya toplamak ile ilgili sorularınız varsa Yardım ve bağış toplama destek sayfamızı ziyaret edin.

Hedefler, Eşikler ve Teşvikler

Hedefler, eşikler ve teşvikler topluluğunuzu heveslendirmenin yanı sıra onları ödüllendirmek için de çok iyi araçlardır. Bazı yardım toplama platformları bu adımları kolayca takip etmenize yardımcı olacak araçlar sağlarlar. Bu yüzden işinize yarayabilecek araçlara göz atmanızı öneririz.

Hedefler. Her kampanyanın bir hedefi vardır. Bir hedef belirlemek topluluğunuzun hep birlikte hangi hedef için çalışacağını bilmesini sağlar. 100$ ya da 5000$?… Topluluğunuzun ulaşması için gerçekçi bir hedef belirleyin. 

İlk yardım toplama yayınınızı yapıyorsanız veya yayın yapmaya yeni başladıysanız arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte ulaşabileceğiniz bir hedef belirleyin. Hedefi giderek yükseltebilir ve zorlayıcı hedefler koyabilirsiniz. Ancak hedeflere ulaşmak için gerekli hazırlığı yapmalısınız.

Zorlayıcı Hedef Örneği: “Merhaba arkadaşlar, _______ kampanyası için belirlediğimiz ilk hedef olan $2500 hedefimize ulaştık. Yeni zorlayıcı hedefimiz $5000…. ve buna da ulaşırsak saçlarımı mora boyayacağım!”

Hedef belirlerken her kuruşun önemli olduğunu unutmayın! Bir yardım kuruluşu için birkaç kez bağış topladıktan sonra topluluğunuzla birlikte neler yapabildiğinizi daha iyi anlayacaksınız. 

Eşikler. Eşikler bir nevi ara hedefler gibidir. Eşikleri bağışları hızlandırarak hedefinize ulaşmakta kullanabilirsiniz. Diyelim hedefiniz 5000$, eşikleri hedefinize ulaşmanızı sağlayacak şekilde duruma göre belirleyebilirsiniz. Örneğin, ilk eşiğiniz 500$, sonraki 1000$, bir sonraki tekrar 500$ vb. olabilir.

Örnekler: 

 • Her 500 dolar için hediye veriyorum!
 • Her 1000$‘lık eşik için sohbetin oylarıyla belirleyeceği malzemelerden gizemli bir shake yapacağım!
 • “500$‘a ulaştığımızda suratıma pasta yapıştıracağım!”
 • “Hedefin yarısını gerçekleştirdiğimizde elbiselerimle havuza atlayacağım.”

Teşvikler izleyicilerinizi motive etmek için onlara önerebileceğiniz avantajlardır. Genellikle karşılaşılan iki teşvik türü sanal ve fiziksel teşviklerdir. Hangi teşvikleri kullanacağınıza karar verirken kendinize birkaç soru sorabilirsiniz:

 • Bu teşvik topluluğumun da paylaştığı bir amaca hizmet ediyor mu?
 • Bu tekrar tekrar yapmak istediğim bir şey mi?
 • Bu teşviki gerçekleştirmek benim için kolay mı?

Teşviklerin en güzel yanı, ne olacağına kendiniz karar verebilmenizdir. Yayınlarınızda teşviklerinizi topluluğunuza hatırlatmayı ihmal etmeyin.

Örnekler: 

 • Hey millet, toplanan her 25 dolar için bir acı biber yiyeceğim!
 • Her 10$ bağışta koluma geçici bir dövme yapacağım!
 • Arkadaşlar, unutmayın, hedefimize ulaşırsak saçımı boyuyorum VE o nefret ettiğim korku oyununu oynuyoruz!
 • Hedefimizin yarısını gerçekleştirdiğimizde tavuk gibi giyinip dans edeceğim.

Tasarladığınız bir teşvikin kurallara uyup uymadığından emin değilseniz Topluluk İlkelerimize ↗ göz atın.

Bağış toplama yayınınızın duyurusunu iyi yapın

Tamam, bağış toplama yayınınızı planladınız. Peki şimdi ne yapacaksınız? Farkındalığı yaymanın ve kendinizi ve topluluğunuzu yaklaşan etkinliğe hazırlamanın zamanı geldi!

Yapacağınız yardım toplama yayınına ilgiyi artırmak için kullanabileceğiniz birkaç pratik ipucu verelim:

 •  Lehine yardım topladığınız kuruluş ile ilgili eğitim materyalleri edinin

Yardım topladığınız kuruluş topluluğunuz için ne anlam taşıyor? Misyonu nedir? Bağışlar misyonlarını gerçekleştirmesine nasıl katkı yapacak? İzleyicilerinizi bilgilendirmek ve kapsamlı bir farkındalık sağlamak için mutlaka araştırma yapın ve bilgi edinin!

Örnekler: 

 • __ için yardım topluyorum. Çok önemli bir iş yapıyorlar. __ sorununun çözümüne şöyle bir katkıları oluyor: __
 • “Bir çocuğun kan nakli için harcanacak 250$‘ı topladık!”

İnsanlar yaptıkları bağışların iyi bir amaca hizmet ettiğini bizzat göndüklerinde çok iyi hissederler.

 • İzleyicilerinizi bilgilendirin. Etkinliğinizi iki hafta öncesinden izleyicilerinize bildirin. Topluluğunuzu ve moderatörlerinizi önceden detaylı olarak bilgilendirirseniz onlar da yardım etkinliği için daha iyi hazırlık yapabilirler! 
 •  Yayında gündeme getirin! Yaklaşan yardım etkinliğinizden yayınlarınızda bahsetmeyi unutmayın. Bu sayede etkinliği topluluğunuzun da gündemine sokabilir ve onların buna ilişkin beklenti ve heyecanını artırabilirsiniz.
   
 • İzleyicilerinizle istişare edin. Yayında ne tür teşvikler görmeyi istedikleri konusunda fikir edinin. Hangi teşviklerin topluluğunuz üzerinde daha etkili olacağını görerek gerekirse yaklaşan etkinlik için yeni veya sürpriz teşvikler hazırlayabilirsiniz.
   
 • Kanal ayarlarınızda etkinliğinizi programa alın! Bu sayede izleyicileriniz ne zaman yayına gelip destek olmaları gerektiğini önceden bilebilirler. Yayın programı aracının kullanımı hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Kanal Kurulum Sayfasına bakın.
   
 • Etkinliğinizden kısa süre önce sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın! Etkinliğinizden ne kadar çok kişinin haberi olursa o kadar iyi! Etkinliği duyurmak için hesabınızın olduğu bütün sosyal medya platformlarını kullanın.
  • Bağış toplama amacınız ile birlikte insanların sizi nerede bulacağını bilmeleri için etkinlik tarihini, saatini ve Twitch kanalınızın bağlantısını paylaşın.
  • Teşviklerinizi duyurarak topluluğunuzu nasıl ödüllendireceğinizden haberdar edin!
  • Etkinliğinizi başkalarıyla iş birliği içinde düzenliyorsanız, paylaşımlarınızda onları da etiketlemeyi unutmayın.
  • Farkındalığı ve motivasyonu daha da artırmak için topluluğunuzdan sosyal medya paylaşımlarınızı desteklemelerini ve tekrar paylaşarak yaymalarını isteyin. 

Sosyal medyayı iyi kullanamıyor musunuz? Yayıncı Eğitim Kampında Sosyal Medya Stratejileri konulu bir makalemiz var. Bağış etkinliklerinizi gerektiği gibi duyurabilmenize yardımcı olacaktır.

 • Moderatörlerinizi hazırlayın! Moderatörlerinizin denetim ve güvenliğe yönelik mevcut Twitch araçları konusunda en güncel bilgilerle donatın. Bu konuda bilgi tazelemek isterseniz lütfen Yayıncı Eğitim Kampındaki Denetim ve Güvenlik sayfasına göz atın.

Bu en iyi uygulamaları hayata geçirirseniz etkinliğiniz daha başlamadan epeyce mesafe katettiğinizi göreceksiniz! 

Canlı yayına geçiş

Yardım etkinliği canlı yayınına hazırlanırken kullanabileceğiniz bağış toplama işinde size yardımcı olacak birkaç araç var. Biraz da Uzantılardan, arayüzlerden ve sohbet botlarından söz edelim.

Uzantılar, doğrudan Twitch’teki yayınınıza entegre olan etkileşimli arayüz ve panellerdir. Bağış toplama platformlarının çoğunun Twitch’te kullanılabilir uzantıları bulunuyor.

Yardım Kuruluşu Uzantıları

Ne işe yarar

 • Kim için bağış topladığınızı gösterin 
 • Hedef(ler)inizi gösterin
 • Uzantı üzerinden doğrudan bağış yapabilme imkanı
 • Tüm kampanya teşvikleriniz tek bir yerde: ödüller, anketler ve eşikler

Uzantıların nasıl çalıştığı ve en iyi şekilde nasıl kullanıla cağı hakkındaki ayrıntılı bilgileri uzantılar makalesinde ↗bulabilirsiniz.

Arayüzler hedefinizi göstermek için kullanabileceğiniz harika görsel bileşenlerdir. Arayüzler değişik şekillerde olurlar, kurulumunuz için en uygun olanını seçebilirsiniz.  Kullandığınız bağış toplama platformunun kolay entegrasyon için mevcut arayüzünüze/uyarı servisinize bağlanabildiğinden emin olun.

Sohbet botları yayıncıların kanallarını yönetirken kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Sohbet botları sohbeti denetleyerek, izleyici katılımını artırmak için mini-oyunlar düzenleyerek, sohbetteki izleyicilere yanıtlar üreterek ve birçok başka özelliğiyle yayıncıların işini kolaylaştırırlar. Yardım toplamak söz konusu olduğunda sohbet botları eylem çağrıları (CTA) yapmak ve amacınız hakkında izleyicilere bilgi vermek için kullanılabilirler.

CTA’lar (eylem çağrıları), kitlenizin dikkatini çekecek, ilgisini toplayacak ve kitlenizi ne yapmasını istediğiniz konusunda bilgilendirecek.

CTA (eylem çağrısı) Örneği: Bugün ________ için yardım topluyoruz. 1000 dolar hedefimize ulaşmamıza yardımcı olun. Buradan Bağış Yapın: htt: //Link.Link.Link.Link. Her kuruş fark yaratır!

Henüz bir sohbet botunuz yok mu? Sık kullanılan bazı popüler botlar şunlar:

 

Twitch’te yardım ve bağış toplama hakkında herhangi bir sorunuz varsa Charity@twitch.tv adresinden bize ulaşın . ↗