Skip to content

Creator Camp

Twitch'te PlayStation 5'ten yayın

Siz ve PlayStation 5’iniz artık Twitch’te yayın yapmaya hazırsınız. DualSense kablosuz kontrol cihazındaki Oluştur düğmesi sayesinde konsolunuzun rahatlığında yayın yapmak çok kolay. Bu kılavuzda, Twitch hesabınızı nasıl oluşturacağınız ve PS5’inizden Twitch’te yayına geçmek için ayarlarınızı nasıl yapacağınız hakkında bilgiler yer alıyor.

Çoğu yayıncı bir masaüstü veya dizüstü PC ile yayın yapar. Halbuki, çoğu oyuncunun yayın yapmak için ihtiyaç duyduğu her şey hali hazırda oturma odalarında bulunuyor. PlayStation 5 oyun konsolunuz varsa birkaç basit adım ile Twitch’te canlı yayına başlayabilirsiniz*.

  1. Bir mobil cihazdan veya bilgisayardan bir Twitch hesabı oluşturun . Twitch uygulamasını iOS veya Android telefonunuza indirmenizi öneririz. Twitch uygulamasındaki Yayın Yöneticisini kullanarak yayın ayarlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
  2. Kanalınızı kişiselleştirerek izleyicilerin sayfanızı keşfettiğinde kim olduğunuzu görmelerini sağlayın. Mobil cihazınızda profil fotoğrafınızı ve biyografinizi değiştirebilir veya web tarayıcısı kullanarak bir dizi ek ayarı özelleştirebilirsiniz. Kendinizi ve markanızı yansıtmak ve öne çıkarmak üzere kanal sayfanızda hangi alanları nasıl özelleştirebileceğinize dair bilgileri Yayıncı Eğitim Kampında Kişisel Markalaşma bölümünde bulabilirsiniz.

  1. Yayına başlamadan önce, bir tarayıcı veya PC’den hesabınızda oturum açarak Denetim ve Güvenlik ayarlarınızı yapmanızı öneririz. Bu, topluluğunuza olumlu bir deneyim sunmanın ilk adımı olacaktır. AutoMod , kanalınızda sohbetin denetiminde ilk savunma hattı olarak çok kullanışlı bir araçtır, zira sohbete gönderilen uygunsuz olarak işaretlenmiş mesajları algılar ve siz veya bir moderatör tarafından incelenip onaylanana kadar bu mesajların sohbette görünmesini engeller. Ayrıca, sohbette görünmesini istemediğiniz kelime veya ifadelerin yer aldığı özel bir liste oluşturarak bunların otomatik olarak filtrelenmesini sağlayabilirsiniz.

PlayStation 5 oyun konsolundan yayın

  1. Öncelikle PlayStation Network ve Twitch hesaplarınızı bağlamanız gerekir. Bunu, ekranınızdaki talimatları izleyerek ve QR kodunu tarayarak veya sağlanan kodu twitch.tv/activate adresine girerek yapabilirsiniz. PlayStation Network ve Twitch hesaplarınızı PS4’te zaten bağladıysanız bu işlem sırasında bağlantıyı PS5’e taşıyabilirsiniz. Bağlı PlayStation Network ve Twitch hesabı bağlantınızı taşımış olsanız bile PS5’inizden yayın yapmak için iki kademeli güvenliğin gerekli olduğunu unutmayın. 

  1. Oyunu oynarken, kontrol cihazınızdaki “Oluştur” düğmesine basıp açılacak Oluşturma seçenekleri menüsünden “Oyunu Yayınla” seçeneğini ve Twitch’i seçin. Özelleştirilmiş Kontrol Merkezinizden de Yayınla seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca, DualSense kontrol cihazının mikrofonunu yayın sesi için de kullanabilirsiniz. 

  1. Yayınınıza bir başlık verebilir, varsa PlayStation 5 HD Kameranızı ekleyebilir, ekran düzenini özelleştirebilir ve başka işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca, Sistem menüsünün Yakalama ve Yayınlar bölümünden video kalitesini de belirleyebilirsiniz. 

İpucu: Oynadığınız oyuna uygun kategori yayınınıza otomatik olarak atanacaktır. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir canlı yayına geçme bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

  1. Yayına gir düğmesini tıklayın ve yayındasınız!

  1. Yayını sonlandırmak istediğinizde, kontrol cihazınızdaki “Oluştur” düğmesine basıp açılacak menüden “Yayın"ı ve ardından “Yayını Durdur” seçeneğini tıklayın. Ayrıca, PlayStation düğmesine basarak Kontrol Merkezi veya Yayın kartı üzerinden de yayını durdurabilirsiniz. Dahası, Oluştur seçeneklerinde Yayını Duraklat öğesini tıklayarak yayına ara da verebilirsiniz. 

Yayınınızın kalitesini artırmak için, gelişmiş ses ve görüntü donanımı kullanmanızı öneririz. Yayınınızın ses kalitesi izleyicinize ulaşmada kilit unsurlardan biridir. Oyun oynarken izleyicilerin tepkilerinizi görmelerini istiyorsanız PlayStation 5 HD Camera satın almanız gerekir.

Yayınınızı Kişiselleştirin

 

Streamlabs Studio ve Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan Xbox yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı yayın stüdyolarıdır. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterli. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanarak yayın sırasında yerinizden kalkmadan sahneler arasında geçiş yapabilirsiniz. Entegrasyonu kullanabilmek için Lightstream veya Streamlabs Studio aboneliği gereklidir.

Daha fazla bilgi için yardım sayfamızı ziyaret edebilir, abonelik seçenekleri ve ürün ayrıntılarını Streamlabs Studio ve Lightstream web sitelerinde bulabilirsiniz.

Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan PlayStation yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı bir yayın stüdyosudur. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterli. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil cihazınızı kullanarak sahneleri değiştirebileceğiniz bir uzaktan kumanda bile var. Entegrasyonu kullanmak için PlayStation’ınızın ağ ayarlarında basit bir değişiklik yapmanız ve Lightstream abonesi olmanız gerekir. Bütün abonelik seçeneklerinde 7 günlük ücretsiz deneme süresi mevcut ve ücretleri ayda 8$‘dan başlıyor. Lightstream hakkında daha fazla bilgi edinin .

Nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz? Şuradan başlayabilirsiniz.

Okumayı mı tercih edersiniz? <em>Lightstream Yayıncı El Kitabına</em> bakabilirsiniz.

Bu kılavuz Twitch yolculuğunuzda sadece bir başlangıç. Bu yola çıktığınız için çok mutluyuz! İster bu yolu bir hobi olarak seçmiş olun, ister bir kariyer, eşsiz bir yayıncı olacaksınız. Elbette, mükemmel yayın gibi bir zorunluluğunuz yok. Kendiniz olmanız yeterli. 

Yayınlarınızı nasıl daha da geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen Yayıncı Eğitim Kampını ziyaret edin.
 

*Twitch’te yayın yapmak ve izlemek için internet bağlantısı gereklidir.