Skip to content

Creator Camp

Xbox veya PlayStation üzerinden yayın

 

 1. Bir mobil cihazdan veya bilgisayardan Twitch hesabı oluşturun . Twitch uygulamasını iOS veya Android telefonunuza indirmenizi öneririz. Uygulamadaki Yayın Yöneticisini kullanarak yayın ayarlarınızı hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızın güvenliği için İki Kademeli Güvenliği etkinleştirmeyi de unutmayın.
 2. Twitch Xbox uygulamasını Microsoft Store’dan indirin. Not: PlayStation’dan yayın yapmak için PlayStation uygulamasına ihtiyacınız yoktur.
 3. Kanalınıza kişisel markanızı yansıtacak öğeler ekleyerek kendinizi diğerlerinden ayırın. Kanalınızı kişiselleştirmek izleyicilerin sayfanızı keşfettiğinde kim olduğunuzu görmelerine yardımcı olacaktır. Mobil cihazınızda profil fotoğrafınızı ve biyografinizi değiştirebilir veya web tarayıcısı kullanarak bir dizi ek ayarı özelleştirebilirsiniz. Kendinizi ve markanızı yansıtmak ve öne çıkarmak üzere kanal sayfanızda hangi alanları nasıl özelleştirebileceğinize dair bilgileri Yayıncı Eğitim Kampında Kişisel Markalaşma bölümünde bulabilirsiniz.
 4. Yayına başlamadan önce, bir tarayıcıdan hesabınızda oturum açarak Denetim ve Güvenlik ayarlarınızı yapmanızı öneririz. Bu, topluluğunuza olumlu bir deneyim sunmanın ilk adımı olacaktır. AutoMod , kanalınızda sohbetin denetiminde ilk savunma hattı olarak çok kullanışlı bir araçtır, zira sohbete gönderilen uygunsuz olarak işaretlenmiş mesajları algılar ve siz veya bir moderatör tarafından incelenip onaylanana kadar bu mesajların sohbette görünmesini engeller. Ayrıca, sohbette görünmesini istemediğiniz kelime veya ifadelerin yer aldığı özel bir liste oluşturarak bunların otomatik olarak filtrelenmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Yayınınızın ses kalitesi izleyicinize ulaşmada kilit unsurlardan biridir. Tüm konsollarda ve PC’de kullanabileceğiniz, yerleşik mikrofon ayarları ile yayınınızda iyi bir ses sunmanıza yardımcı olacak Turtle Beach Recon 200 gibi bazı iyi ve uygun fiyatlı kulaklık/mikrofon cihazları bulunmaktadır. 
 6. Yayınınıza bir web kamerası eklemek isterseniz bunu satın almanız gerekecektir zira konsollarda yerleşik kamera bulunmaz. PlayStation için kullanabileceğiniz tek seçenek PS4 Camera ‘dır. Xbox için standart bir USB kamera kullanabilirsiniz. Cihaz önerilerimizi, farklı bütçeler için uygun fiyatlı cihazların yer aldığı Donanım Önerileri listemizde bulabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık yayına girmeye hazırsınız. Bunları yaptıktan sonra artık canlı yayına başlamaya hazırsınız. Aşağıda, PlayStation ve Xbox’ta canlı yayınla ilgili özel talimatlar ile sorun yaşadığınızda çözmenize yardımcı olacak referansların ve üçüncü taraf belgelerinin bir listesini bulabilirsiniz. 

PlayStation’dan yayın

 1. Öncelikle PlayStation ve Twitch hesaplarınızı bağlayın. Bunu, ekranınızdaki talimatları izleyerek ve QR kodunu tarayarak veya sağlanan kodu twitch.tv/activate adresine girerek yapabilirsiniz.
 2. Oyunu oynarken, kontrol cihazınızdaki “Share” düğmesine basıp açılacak menüden “Oyunu Yayınla” seçeneğini ve Twitch’i seçin.
 3. Bunun ardından, video seçeneklerini belirleyebilir, yayınınıza bir başlık koyabilir, varsa PlayStation Kameranızı ekleyebilir ve arkadaşlarınızı yayınınızı izlemeye davet edebilirsiniz. 

İpucu: Oynadığınız oyuna uygun kategori yayınınıza otomatik olarak atanacaktır. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir canlı yayına geçme bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

 1. “Yayına Başla” düğmesine bastığınızda yayındasınız!
 2. Yayını sonlandırmak istediğinizde, kontrol cihazınızdaki “Share” düğmesine basıp açılacak menüden “Yayın Ayarları"nı ve ardından “Yayını Durdur” seçeneğini tıklayın.

PlayStation Desteği : Yayınla özelliği ile oynanan oyunu yayınlama

PlayStation Kullanım Kılavuzu : Oyunu Yayınla

Xbox’tan yayın

 1. Önce, Twitch uygulamasını açın ve Xbox hesabınızı Twitch hesabınıza bağlayın. Bunu, ekranınızdaki talimatları izleyerek ve sağlanan kodu twitch.tv/activate adresine girerek yapabilirsiniz.
 2. İlk kez canlı yayına başlamadan önce Gizlilik ayarlarınızda “Çevrimiçi durum ve geçmiş” bölümünde “Diğerleri çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir” ayarını “Herkes” olarak ayarlayın. 
 3. Ayrıca, “Oyun İçeriği” bölümünde “Oyun yayınlayabilir” ayarını “İzin ver” olarak ayarlayın. 
 4. Bir kamera kullanıyorsanız “Kinect veya başka bir kamera ile yakalanan içerik paylaşılabilir” ayarını “İzin ver” olarak ayarlandığından emin olun.
 5. Twitch uygulamasında Yayın sekmesinden video seçeneklerini belirleyebilir, yayınınıza bir başlık koyabilir, varsa mikrofon ve kameranızı ekleyebilirsiniz.

İpucu: Oynadığınız oyuna uygun kategori yayınınıza otomatik olarak atanacaktır. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir canlı yayına geçme bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

 1. “Akışa Başla” düğmesine bastığınızda yayındasınız! 
 2. Yayını başlattıktan sonra, oyun kumandanızdaki Xbox düğmesine basarak yayında oynamak istediğiniz oyunu seçebilirsiniz.
 3. Yayını durdurmak için, Xbox düğmesine basarak Twitch uygulamasını tekrar başlatın ve “Akışı Durdur"u seçin.
   

Yardım Makalesi : Xbox’tan Yayın Yapma ve Sorun Giderme

Xbox Destek : Xbox One’da Twitch’ten yayın yapma

Yayınınızı Kişiselleştirin

Streamlabs Studio ve Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan Xbox yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı yayın stüdyolarıdır. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterli. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanarak yayın sırasında yerinizden kalkmadan sahneler arasında geçiş yapabilirsiniz. Entegrasyonu kullanabilmek için Lightstream veya Streamlabs Studio aboneliği gereklidir.

Daha fazla bilgi için yardım sayfamızı ziyaret edebilir, abonelik seçenekleri ve ürün ayrıntılarını Streamlabs Studio web sitesinde bulabilirsiniz.

Hem XBox hem de Playstation’dan Lightstream ile Twitch’e yayın yapabilir. Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı bir yayın stüdyosudur. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterli. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil cihazınızı kullanarak sahneleri değiştirebileceğiniz bir uzaktan kumanda bile var. Entegrasyonu kullanabilmek için Lightstream aboneliği gerekiyor. Bütün abonelik seçeneklerinde 7 günlük ücretsiz deneme süresi mevcut ve ücretleri ayda 8$‘dan başlıyor. Lightstream hakkında daha fazla bilgi edinin .

Xbox ‘da, Twitch Xbox uygulamasında hedef olarak Lightstream’i seçin. Lightstream özelleştirilmiş ayarlarınızı baz alarak bir katman oluşturur ve Twitch kanalınıza gönderir.

PlayStation 4 ’te sadece konsolunuzun ağ ayarlarında küçük bir değişiklik yapmanız yeterlidir.

Yayınlarınızı nasıl daha da geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için Yayıncı Eğitim Kampını ziyaret etmeyi unutmayın.