Skip to content

Creator Camp

Xbox veya PlayStation üzerinden yayın

 1. Bir mobil cihazdan veya bilgisayardan Twitch hesabı oluşturun . Twitch uygulamasını iOS veya Android telefonunuza indirmenizi öneririz. Uygulamadaki Yayın Yöneticisini kullanarak yayın ayarlarınızı hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızın güvenliği için İki Kademeli Güvenliği etkinleştirmeyi de unutmayın. 2. Kanalınıza kişisel markanızı yansıtacak öğeler ekleyerek kendinizi diğerlerinden ayırın. Kanalınızı kişiselleştirmek izleyicilerin sayfanızı keşfettiğinde kim olduğunuzu görmelerine yardımcı olacaktır. Mobil cihazınızda profil fotoğrafınızı ve biyografinizi değiştirebilir veya web tarayıcısı kullanarak bir dizi ek ayarı özelleştirebilirsiniz.

Kendinizi ve markanızı yansıtmak ve öne çıkarmak üzere kanal sayfanızda hangi alanları nasıl özelleştirebileceğinize dair bilgileri Yayıncı Eğitim Kampında Kişisel Markalaşma bölümünde bulabilirsiniz.

 1. Yayına başlamadan önce, bir tarayıcıdan hesabınızda oturum açarak Denetim ve Güvenlik ayarlarınızı yapmanızı öneririz. Bu, topluluğunuza olumlu bir deneyim sunmanın ilk adımı olacaktır. AutoMod , kanalınızda sohbetin denetiminde ilk savunma hattı olarak çok kullanışlı bir araçtır, zira sohbete gönderilen uygunsuz olarak işaretlenmiş mesajları algılar ve siz veya bir moderatör tarafından incelenip onaylanana kadar bu mesajların sohbette görünmesini engeller. Ayrıca, sohbette görünmesini istemediğiniz kelime veya ifadelerin yer aldığı özel bir liste oluşturarak bunların otomatik olarak filtrelenmesini sağlayabilirsiniz. 2. The quality of your audio is critical in helping you connect with viewers. There are a few great, affordable headsets with built-in microphone settings which work for all consoles and PC, that ensure great audio for your stream.  3. Yayınınıza bir web kamerası eklemek isterseniz bunu satın almanız gerekecektir zira konsollarda yerleşik kamera bulunmaz. PlayStation için kullanabileceğiniz tek seçenek PS4 Camera ‘dır. Xbox için standart bir USB kamera kullanabilirsiniz. Cihaz önerilerimizi, farklı bütçeler için uygun fiyatlı cihazların yer aldığı Donanım Önerileri listemizde bulabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık yayına girmeye hazırsınız. Bunları yaptıktan sonra artık canlı yayına başlamaya hazırsınız. Aşağıda, PlayStation ve Xbox’ta canlı yayınla ilgili özel talimatlar ile sorun yaşadığınızda çözmenize yardımcı olacak referansların ve üçüncü taraf belgelerinin bir listesini bulabilirsiniz. 

PlayStation’dan yayın

 1. First, link your account on PlayStation by following the directions on your screen and scanning the QR code or inputting the code provided to twitch.tv/activate .
 2. Oyunu oynarken, kontrol cihazınızdaki “Share” düğmesine basıp açılacak menüden “Oyunu Yayınla” seçeneğini ve Twitch’i seçin.
 3. Bunun ardından, video seçeneklerini belirleyebilir, yayınınıza bir başlık koyabilir, varsa PlayStation Kameranızı ekleyebilir ve arkadaşlarınızı yayınınızı izlemeye davet edebilirsiniz. 

İpucu: Oynadığınız oyuna uygun kategori yayınınıza otomatik olarak atanacaktır. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir canlı yayına geçme bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

 1. “Yayına Başla” düğmesine bastığınızda yayındasınız!
 2. Yayını sonlandırmak istediğinizde, kontrol cihazınızdaki “Share” düğmesine basıp açılacak menüden “Yayın Ayarları"nı ve ardından “Yayını Durdur” seçeneğini tıklayın.

PlayStation Desteği : Yayınla özelliği ile oynanan oyunu yayınlama

PlayStation Kullanım Kılavuzu : Oyunu Yayınla

Xbox’tan yayın

 1. İlk kez canlı yayına başlamadan önce Gizlilik ayarlarınızda “Çevrimiçi durum ve geçmiş” bölümünde “Diğerleri çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir” ayarını “Herkes” olarak ayarlayın. 
 2. Ayrıca, “Oyun İçeriği” bölümünde “Oyun yayınlayabilir” ayarını “İzin ver” olarak ayarlayın. 
 3. Bir kamera kullanıyorsanız “Kinect veya başka bir kamera ile yakalanan içerik paylaşılabilir” ayarını “İzin ver” olarak ayarlandığından emin olun.

Tip: For maximum searchability and follower engagement, we recommend using the Twitch iOS or Android app so you can select a custom go-live notification and add in additional tags.

 1. Press the Xbox Button on your controller.
 2. Navigate to the Capture and Share Tab.
 3. Follow the on screen prompts.
 4. To stop broadcasting, press the Xbox button on your controller. Navigate to the Capture and Share tab. Select “Stop Streaming”.

Yardım Makalesi : Xbox’tan Yayın Yapma ve Sorun Giderme

Xbox Destek : Xbox One’da Twitch’ten yayın yapma

Yayınınızı Kişiselleştirin

Lightstream and Streamlabs Console are cloud-based streaming studios that enable you to add overlays, alerts, scenes, and other media to your streams without a streaming computer or capture card. Set up your project in a web browser and your customizations will be added to your stream automatically every time you go live. You can even use your mobile device as a remote control to change scenes from the comfort of your couch! 

Both Xbox and PlayStation can stream to Twitch through Lightstream. Lightstream is a cloud-based streaming studio where you can add overlays, alerts, multiple scenes, and other media to your broadcast without needing to invest in a streaming computer or capture card. Set up your project in a web browser and your customizations will be added to your stream automatically every time you go live. There’s even a remote control to change scenes using your mobile device. To use the integration, a Lightstream plan is required. All plans include a 7-day free trial and start at $8/month. Learn more about Lightstream .

On Xbox , select Lightstream as your destination in the Xbox streaming tab. Lightstream will layer on your customizations and send to your Twitch channel.

PlayStation 4 ’te sadece konsolunuzun ağ ayarlarında küçük bir değişiklik yapmanız yeterlidir.

This guide is just the beginning of your Twitch journey and we’re so glad to see you on your way! Your path as a content creator is unique, whether you’re streaming on Twitch as a hobby or wanting to make it a full time gig. There is no pressure to plan the perfect stream. For more tips on how to improve your stream make sure you check out more articles on the Creator Camp!

*Twitch’te yayın yapmak ve izlemek için internet bağlantısı gereklidir.