Skip to content

Creator Camp

Yayın Kurulumlarına Giriş

Başlarken

Yayına başlarken, öncelikle karşılanması gereken bazı temel gereksinimler vardır, ama bunun için banka hesabınızı patlatmanıza gerek yok! Bütçe yapmak, çoğu hobi yayıncısı için sorun olabilir. Bu nedenle hangi ögeler için para harcanacağına ve hangilerinin sonraya bırakılacağına karar vermeniz gerekiyorsa, dikkate almanız gereken en önemli şeyler şunlardır:

  • Sağlam bir internet bağlantısı
  • Yayın yazılımı
  • İçeriğinizi çalıştıracak bir makine
  • Ses ve görüntü çevre birimleri

Yayın Yazılımı

Yayın yazılımı söz konusu olduğunda birçok seçenek vardır. Twitch Studio tümüyle yeni yayıncıların ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiş ücretsiz bir yayın uygulamasıdır. Twitch’te doğrudan yayın yapabilmeniz için geliştirilen bu uygulama kolay ve sezgisel kullanımlı bir deneyim sunuyor. Eğer siz de yayıncı olmak istiyorsanız veya bu işe başladınız fakat çok zor geldiği için vazgeçtiyseniz Twitch Studio sizin için geliştirildi. Twitch Studio, yeni bir yayıncı olarak başlamak için harika bir seçenek, ancak OBS, XSplit veya diğerlerini de kullanabilirsiniz. Size en uygun yazılımı bulmak için bu yardım makalesinde daha detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Donanım

Yayın için ihtiyaç duyacağınız en temel bileşen bilgisayarınızdır. Yayın yazılımınızı çalıştırmak bilgisayarınızın ana görevi olacaktır, bu nedenle bilgisayarınızın kodlamanın yanı sıra kullandığınız yazılım için minimum gereksinimleri taşıdığından emin olmanız gerekir. Çoğu orta seviye bilgisayar (PC veya Mac) temel bir oyun, web kamerası/ses yazılımı ve yayın yazılımınızı çalıştıracaktır. 

Ses

İyi bir ses iletimi, yayınınızın algısını önemli ölçüde değiştirebilir ve hatta bazen kitleniz için tüm izleme deneyimini güzelleştirebilir veya mahvedebilir. Uygun fiyatlılardan ileri teknolojiye, mikrofonlu kulaklıklara, kadar maliyet ve kalite etkili olmakla birlikte en önemlisi ses ayarlarınızı doğru yapmaktır. Ses kalitesini artırmak için, öncelikle yayınlayacağınız içerik türünü tespit edin ve mikrofonunuzu buna göre seçin. Yayın yaptığınız alan gürültülü veya ses yalıtımlı mı? Kondansatörlü mikrofon çok sayıda çevresel ses alırken, dinamik bir mikrofon yalnızca ona yöneltilmiş olan sesi alır. Doğru araştırma ve değerlendirme ile harika bir ses iletimi yakalayabilir ve yayınınızı şaha kaldırabilirsiniz.

Video

Birçok yayıncı yayın sırasında yüz ifadelerini göstermeyi seçerken, siz kesinlikle bunu yapmak zorunda değilsiniz! Bununla birlikte, bir kamerayla yayın yapmayı planlıyorsanız, en üst düzey seçenekle işe başlamanız gerekmez. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken şeyler, kameranın konumu, açısı, ışıklandırma ve konumlandırma gibi unsurlardır. Bunlar, bir servet harcamadan en giriş seviyesi bir kamerayla bile iyi sonuç almanızı sağlayabilir. 

Yayınlayacağınız içerik türü, ses konusunda olduğu gibi, kameranıza da ne kadar çaba ve para harcadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, “Sadece Sohbet” veya Sanat & İlüstrasyon gibi oyun dışı içerik yayınlamayı planlıyorsanız, öncelikli içeriğiniz bu olduğundan bir kameraya veya ışığa daha fazla yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Çoğunlukla oynadığınız bir oyunu yayınlıyorsanız, seçtiğiniz kameranın yayınınızın genel kalitesi üzerinde daha az etkisi olur.