Skip to content

Creator Camp

Xbox Series X veya S'den Twitch'te yayın

  1. Bir mobil cihazdan veya bilgisayardan bir Twitch hesabı oluşturun. Twitch uygulamasını iOS veya Android telefonunuza indirmenizi öneririz. Twitch uygulamasındaki Yayın Yöneticisini kullanarak yayın ayarlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  2. Kanalınızı kişiselleştirerek izleyicilerin sayfanızı keşfettiğinde kim olduğunuzu görmelerini sağlayın. Mobil cihazınızda profil fotoğrafınızı ve biyografinizi değiştirebilir veya web tarayıcısı kullanarak bir dizi ek ayarı özelleştirebilirsiniz. Kendinizi ve markanızı yansıtmak ve öne çıkarmak üzere kanal sayfanızda hangi alanları nasıl özelleştirebileceğinize dair bilgileri Yayıncı Eğitim Kampında Kişisel Markalaşma bölümünde bulabilirsiniz.

  1. Yayına başlamadan önce, bir tarayıcıdan hesabınızda oturum açarak Denetim ve Güvenlik ayarlarınızı yapmanızı öneririz. Bu, topluluğunuza olumlu bir deneyim sunmanın ilk adımı olacaktır. AutoMod , kanalınızda sohbetin denetiminde ilk savunma hattı olarak çok kullanışlı bir araçtır, zira sohbete gönderilen uygunsuz olarak işaretlenmiş mesajları algılar ve siz veya bir moderatör tarafından incelenip onaylanana kadar bu mesajların sohbette görünmesini engeller. Ayrıca, sohbette görünmesini istemediğiniz kelime veya ifadelerin yer aldığı özel bir liste oluşturarak bunların otomatik olarak filtrelenmesini sağlayabilirsiniz.

Xbox Series X veya S’de yayın: 1. Öncelikle Twitch uygulamasını Microsoft Store’dan indirin. 2. Twitch uygulamasını açın ve ekranın üst kısmındaki Yayınla sekmesini seçin. Ardından, ekranınızdaki talimatları izleyerek ve sağlanan kodu twitch.tv/activate adresine girmek suretiyle Xbox hesabınızı bağlayın. 

  1. Artık ayarlarınızı yapabilirsiniz. İzleyicilere içerik hakkında fikir vermek üzere yayın başlığını belirleyin. Kameranızı yerleştirip mikrofon ayarlarınızı yaptıktan sonra video kalite seçeneklerinden size uygun olanı seçin.

İpucu: Oynadığınız oyuna uygun kategori yayınınıza otomatik olarak atanacaktır. Bununla birlikte, aramada keşfedilebilirliğinizi ve takipçi angajmanını artırmak için Twitch iOS veya Android uygulamasını kullanarak özel bir canlı yayına geçme bildirimi oluşturabilir ve yayınınıza ilave etiketler ekleyebilirsiniz.

  1. “Yayını Başlat” düğmesine bastığınızda yayındasınız! Lütfen dikkat: Uygulama ile sadece oyun yayını yapabilirsiniz. Yayın sırasında oyunu odağa almazsanız, örneğin Panele veya Mağazaya gider ya da mesajlarınızı kontrol etmek isterseniz yayında izleyicilere “yayın duraklatıldı” ekranı görünür.

  2. Yayını sonlandırmak istediğinizde, oyun kumandasındaki Xbox düğmesine basıp açılacak menüden Twitch Uygulamasını ve ardından “Yayını Durdur” seçeneğini seçin.

Yararlı ipuçları:

Xbox yayınınızın kalitesini artırmak için, gelişmiş ses ve görüntü donanımı kullanmanızı öneririz. Yayınınızın ses kalitesi izleyicinize ulaşmada kilit unsurlardan biridir. Yayınınıza bir web kamerası eklemek isterseniz Xbox uyumlu bir kamera satın almanız gerekir.

Yayınınızı Kişiselleştirin

Streamlabs Studio ve Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan Xbox yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı yayın stüdyolarıdır. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterli. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanarak yayın sırasında yerinizden kalkmadan sahneler arasında geçiş yapabilirsiniz. Entegrasyonu kullanabilmek için Lightstream veya Streamlabs Studio aboneliği gereklidir.

Daha fazla bilgi için yardım sayfamızı ziyaret edebilir, abonelik seçenekleri ve ürün ayrıntılarını Streamlabs Studio ve Lightstream web sitelerinde bulabilirsiniz.

Hedef ayarı doğrudan Twitch’e yayın yapma veya Lightstream’i kullanma seçenekleri sunar. Lightstream bir yayın bilgisayarına veya yakalama kartına ihtiyaç duymadan Xbox yayınınıza arayüzler, uyarılar, farklı sahneler ve başka öğeler ekleyebileceğiniz bulut tabanlı bir yayın stüdyosudur. Projenizi bir web tarayıcısında hazırlamanız yeterlidir. Her yayına girdiğinizde özelleştirilmiş ayarlarınız otomatik olarak yayınınıza eklenir. Hatta mobil cihazınızı kullanarak sahneleri değiştirebileceğiniz bir uzaktan kumanda bile var. Entegrasyonu kullanabilmek için Lightstream aboneliği gereklidir.
Nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz?

Okumayı mı tercih edersiniz? <em>Lightstream Yayıncı El Kitabına</em> bakabilirsiniz.