Skip to content

Creator Camp

Twitch’te sohbet mesajlarını denetleyip güvenliği sağlamakta kullanabileceğiniz pek çok araç bulunur. Bunlardan başlıcaları arasında AutoMod, izleyiciler arasından moderatör atayabilme ve sohbete katılabilmek için çeşitli kimlik doğrulama uygulamaları sayılabilir.

Önemli not: Moderatörler topluluğunuzun güvenliğini sağlamada önemli bir güç merkezidir, dolayısıyla akıllıca seçmekte fayda var.

Moderatör seçerken nelere dikkat etmeli

Moderatörleriniz, topluluğunuzun çok önemli roller üstlenebilecek üyeleridir. Yeni gelen izleyicileri karşılamaktan sohbete angajman sağlamaya ve kanalınızı güvende tutmaya kadar pek çok işlevi yerine getirirler ve size de yayın ve içeriğinize yoğunlaşma olanağı sunarlar. Birini moderatör olarak seçmek demek o kişiye güvenmek, sorumluluk yüklemek ve diğer izleyicilerin erişemeyeceği araçlara erişim vermek, diğerlerinin sahip olmadığı yetkilerle donatmak (örneğin gerektiğinde izleyicileri sohbetten banlama veya zaman aşımına uğratma gibi) anlamına gelir. Yayın hayatınıza başlarken kanalınızda en az bir moderatör bulundurmanızı öneririz. İzleyiciler arasında böyle biri henüz yoksa bir arkadaşınızdan ya da ailenizden birinden moderatör olmasını isteyebilirsiniz. Bazen, yayıncılar birbirleriyle tanışıp ahbap olduklarında birbirlerinin kanalında moderatörlük de yapabilirler. 

Öte yandan, moderatörlük rolü bunu üstlenen kişi için gayet tatminkar ve çekici de olabilir. Bir kanalda moderatörler genel olarak topluluğun en tanınan kişileridir. Diğer izleyicilerin erişemediği araçlara erişimleri vardır, herkesin sahip olmadığı yetkilere sahip olabilirler. Aynı zamanda izleyici topluluğunun da bir parçası olduklarından kanalın geleceğini şekillendirmede çok kıymetli içgörüler sunup önemli katkılarda bulunabilirler.

Moderatör seçtiğiniz kişi ile en başından açık açık konuşmanız, üstleneceği rol ve sorumluluğu net olarak anlatmanız ve bunun getireceği dezavantajlar (örneğin yayını artık eskisi gibi keyfini çıkara çıkara izleyememe gibi) konusunda şeffaf olmalısınız. Çoğu toplulukta yayıncı ve moderatörlerin temel kurallara dair iletişimi yürüttükleri, ortaya çıkan ve özel olarak ele alınması gereken bir sorunu yayın sırasında veya sonrasında konuşup tartıştıkları discord kanalı veya benzeri bir doğrudan iletişim kanalı vardır.

Moderatörler için Rehber

Ezekiel_III ‘ün zamanında söylediği gibi, “Moderatörler Twitch’in can damarıdır.” Moderatörlerin topluluğa güvenli bir izleme deneyimi sağlamak üzere gösterdikleri büyük çaba sayesindedir ki yayıncılar ve toplulukları Twitch’te serpilip gelişebiliyorlar.

Twitch’te en kritik takım çalışması yayıncı ile moderatörleri arasındaki takım çalışmasıdır. Deneyimli moderatörlerimizden bazılarıyla konuştuk ve onlardan başarılı bir sohbet denetimi için çeşitli öneri ve ipuçları aldık:

  • Topluluğunuzu yakından tanıyın. Onların bir parçası olun. Sizi izleyen insanlarla ahbaplık edin. Onlara yardım edebileceğinizi ve unutulmaz anlar ve anılar biriktirmelerine vesile olduğunuzu unutmayın. -0neAway
  • Denetim asla tek kişilik bir iş değildir. Her takım çalışmasında olduğu gibi, moderatör arkadaşlarınızla koordinasyon ve iletişiminiz ne kadar iyi olursa herkesin işi o kadar kolaylaşır. İster üç kişilik bir moderatör ekibi olsun ister 30 kişilik, takım ruhu ne kadar güçlü ise birlikte çalışmak ve sorun çözmek o kadar kolay olur. -Dombek
  • Kullanabileceğiniz denetim araçlarını iyi öğrenin. Mod Görünümünü kullanmıyorsanız Twitch’in sunduğu sohbet denetim araçlarının çoğundan yararlanamıyorsunuz demektir. Ayrıca, Discord’da kendinize bir ekip odası oluşturarak diğer moderatörlerle oradan iletişim kurabilir veya sık sorulan sorulara yanıt verecek bir sohbet botu oluşturabilirsiniz. Bu araçları bilmek ve kullanmak denetim işini hem daha kolay hem de keyifli hale getirecektir. -Doladdar

Moderasyon işini kolaylaştırmak üzere, Mod Görünümü adında size özel bir panel oluşturduk. Mod Görünümü, moderatörlere AutoMod tarafından işaretlenen mesajlarda işlem yapma, ilgili kullanıcı bilgilerini görüntüleme ve benzeri başka denetim eylemlerini gerçekleştirebilecekleri özel bir alan sunuyor. Artık moderatörler, yayın sırasında Sohbet veya videoyu gözden kaçırmadan tüm araçlarına kolayca erişebiliyorlar.

Moderatörler Mod Görünümü paneline buradan erişebilirler. Mod Görünümü hakkında daha fazla bilgi ile ayarları ve kullanımı ile ilgili ayrıntıları Yardım Makalemizde bulabilirsiniz.

​​​​Son özellik güncellemelerini ve hata gidermeleri de Yenilikler bölümünden takip edebilirsiniz. Bu bölüme Mod Görünümünün sol altında bulunan ışıltı simgesini kullanarak erişebilirsiniz. Bu simge yeni güncelleme varsa yeşil renkte olacaktır. 

“Samimi bir topluluk oluşturmanın ilk şartı tacize sıfır toleranstır. Olumsuz davranışlarını gördüğümüz birini önce sözlü olarak uyarırız. Devam ederlerse de banlarız.” - LoadingReadyRun

Topluluk Güvenliği

Twitch Güvenlik Merkezi kendinizi ve topluluğunuzu güvende tutmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerin toplandığı yerdir. Burada Topluluk İlkeleri, hesap güvenliği, denetim araçları ve daha pek çok konuda bilgi bulabilirsiniz. Kanalınızın güvenliğini hangi yolla korumak isterseniz Twitch ihtiyaç duyduğunuz araçlarla yanınızda. Sunduğumuz araçları nasıl kullanacağınız tümüyle size kalmış. 

Bu araçları kanalınızın Denetim Tercihleri bölümünden özelleştirebilir, size uygun kural ve ilkeler oluşturabilirsiniz.

AutoMod

AutoMod'u dört denetim seviyesinden birine ayarlayabilirsiniz. AutoMod'un mesajları denetlerken ne kadar tutucu olacağını belirleyen dört kategori vardır: ayrımcılık, cinsel içerik, düşmanca tutum ve küfürlü dil. 

Engellenen/İzin Verilen Kelime ve İfadeler

Sohbette belirli kelime veya kelime gruplarının kullanımını sınırlayabilir veya belirli kelimelerin AutoMod'un filtrelerini atlamasına izin verebilirsiniz. Engellenmesini istediğiniz terimler eklerken, teriminizle birlikte * işareti kullanarak o kelimeyi joker haline getirebilirsiniz. Örneğin "hile*" terimini yasak listesinde aldığınızı düşünelim. Bu durumda "hileci" ve "hilekar" gibi terimler de engellenecektir. Bu özelliği URL adreslerinin varyantları için de kullanabilirsiniz.

Linkleri Engelle

Başka kullanıcıların sohbete URL göndermelerini otomatik olarak engelleyebilirsiniz. Moderatörlerinizi, editörlerinizi veya VIP izleyicilerinizi bu yasağın dışında bırakmanız da mümkündür.

Moderatör Olmayanlar için Sohbet Gecikmesi

Moderatör olmayanların mesajları görmesini kısa süreli geciktirebilirsiniz. Bu gecikme sayesinde, zaman aşımına uğrayan kullanıcıların mesajları diğer kullanıcılar görmeden kaldırılabilir.

E-posta doğrulama ve Telefon doğrulama

İzleyicilerin sohbetinize katılabilmek için e-postalarını ve/veya telefon numaralarını doğrulamaları şartını getirebilirsiniz. Belirlediğiniz şartı karşılamadığı halde kanalınızda sohbete katılmak isteyen kullanıcılardan hesaplarını doğrulamaları istenir. Bunun yanı sıra yayıncılar sohbete katılmak isteyen izleyicilerin zamana bağlı ilave şartları karşılamalarını da isteyebilirler. Örneğin, sadece kanalınızı 1 günden az süredir takip eden izleyicilerin doğrulama şartına tabi olmalarını seçebilirsiniz. Ayrıca, abonelerinizi, VIP kullanıcılarınızı ve moderatörlerinizi bu şarttan muaf tutabilirsiniz.

Sohbet Kuralları

Kanalınız için belirlediğiniz kurallar ilk kez katılan izleyicilere sohbetin üst kısmında açılır bir pencerede görüntülenir ve sohbete katılabilmeleri için "Kabul et" düğmesine tıklamaları istenir. Böylelikle yeni izleyiciler kurallarınızdan haberdar olurlar ve ihlal etme olasılıkları azalır.

Moderatörler

AutoMod kalkanınız ise moderatörler de kılıcınızdır. Moderatörleriniz (ki istediğiniz kullanıcıyı moderatör olarak atayabilirsiniz) kanalınızın güvenliğini tesis etmeye ve gelişmesine katkıda bulunurlar. Moderatörler genellikle en başından itibaren yayıncının yanında bulunan izleyiciler arasından seçilirler. Bir moderatör sohbette kullanıcıları zaman aşımına uğratabilir veya banlayabilir, çeşitli sohbet modlarını etkinleştirip devre dışı bırakabilir, tekil mesajları silebilir, AutoMod tarafından tutulan masajları onaylayabilir veya reddedebilir ve izin verilen/engellenen kelimeler listesine ekleme/çıkarma yapabilir. /mod {kullanıcı adı} komutunu sohbete yazarak istediğiniz kullanıcıyı moderatör atayabilirsiniz.

Zaman Aşımı ve Ban

Bu komutlar sayesinde bir kullanıcının sohbetinize mesaj göndermesini geçici veya daimi olarak engelleyebilirsiniz. Bu yaptırımları doğrudan sohbet penceresinde belli komutlar yazarak kullanabileceğiniz gibi sohbette bir kullanıcının üzerine tıklandığında açılan kullanıcı kartından da etkinleştirebilirsiniz.

Zaman aşımı uygulanan kullanıcı kanalınızın sohbetine mesaj gönderemez. Varsayılan olarak zaman aşımı 600 saniyedir (10 dakika). Fakat “/timeout {kullanıcı adı} [saniye]” komutunu kullanarak zaman aşımı süresini kendinize göre belirleyebilirsiniz.

Banlanan kullanıcı sohbetinize mesaj gönderemediği gibi sohbete gönderilen mesajları ve sohbetteki moderatör olmayan izleyicileri de göremez. Kanalınızda banlı kullanıcıların tamamını Denetim Ayarları sayfasında görebilir ve yönetebilirsiniz.

Sohbet Modları

Sohbet bazen, özellikle bir sürü kişi aktif olarak katıldığında, aşırı yoğun ve hareketli bir hal alabilir. Sohbet moderatörlerinizin yetişemeyeceği kadar hızlı ve yoğun olduğunda, siz ya da moderatörleriniz çeşitli sohbet komutlarını kullanarak sadece belli kullanıcıların katılabileceği veya sadece belli mesajların gönderilebileceği çeşitli modlardan birini seçebilirsiniz.

  • Sadece Takipçiler Modu sohbete yalnızca kanalınızı sizin belirleyeceğiniz bir süredir (0 dakika (tüm takipçiler) ile 3 ay arasında) takip eden kullanıcıların mesaj göndermelerine izin verir.
  • Benzersiz Sohbet Modu aynı mesajın sohbete tekrar tekrar gönderilmesini engeller.
  • Yavaş Mod bir kişinin belli bir zaman aralığında sohbete birden fazla mesaj göndermesini engeller. Varsayılan olarak bu zaman aralığı 120 saniyedir fakat bu süreyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
  • Sadece Aboneler Modu sohbete sadece kanalın aboneleri ve VIP'lerin mesaj göndermelerine izin verir, diğer bütün kullanıcıların mesajlarını engeller. Eğer bir Twitch Partneri veya İştiraki değilseniz bu mod etkin olduğunda sadece moderatörleriniz sohbete katılabilecektir.
  • Sadece İfade Modu moderatör olmayan kullanıcıların sohbete ifade dışında herhangi bir metin mesajı göndermelerini engeller. 

Sohbette Moderatör Araçları

Bu ayar etkinleştirildiğinde, moderatörleriniz kanalınızdaki kullanıcıların sohbet ve ban geçmişlerini görebilir ve onlarla ilgili yorumları okuyup yeni yorum girebilirler.

Yasak delme tespiti

Yasak delme tespit sistemi, otomatik öğrenme yöntemi ile çalışır ve sohbetinize giren şüpheli yasak delicileri tespit ederek "Muhtemel" ya da "Olası" olarak işaretler. 

AutoMod Ayarları

AutoMod, sohbetteki olası uygunsuz veya saldırgan mesajları engellemek için makine öğrenimi ve doğal dil işleme algoritmaları kullanır. Böylelikle mesajları sohbetteki diğer izleyiciler görmeden önce yayıncının veya bir moderatörünün gözden geçirmesine olanak sağlar. AutoMod ile yayıncılar kendileri için kabul edilebilir bir dile dair güvenilir sınırlar çizebilir ve sürekli bir sohbet denetimi sağlayabilirler. Bu da hem kendileri hem de toplulukları için daha olumlu bir deneyim oluşturur.

Sırada ne var?

Twitch’te Kullanım Koşulları ve Topluluk İlkelerimize yönelik ihlallere derhal müdahale etmek ve yapılan şikayetleri değerlendirmek üzere, eğitimli moderatörlerden oluşan ekibimiz 7/24 görev başındadır. İlke ve kuralları ihlal eden, başka türlü yanlış davranışlarda bulunan veya sizi taciz eden birileri ile karşılaşırsanız lütfen şikayet edin ki gereğini yapabilelim. Birini şikayet etmek, Twitch ekibinin inceleyip gereğini yapacağı bir rapor oluşturmak demektir.

Hizmet Koşullarına aykırı bir davranışta bulunmamış olsalar bile, hoşlanmadığınız kullanıcıları engelleyerek sohbette onların mesajlarını görmeyi durdurabilir ve size mesaj göndermelerini engelleyebilirsiniz. 

Artık bir moderatörün sahip olması gereken özellikler ve bilmesi gereken terimler hakkında genel bir fikir edindiğimize göre, biraz da işin pratik yanına bakabiliriz. Moderatörlerinizle konuşun, genel bir denetim planı oluşturun ve sunmayı arzuladığınız topluluk deneyimini inşa etme sürecinin keyfini birlikte çıkarın. Bu konuda Yayıncı Eğitim Kampında yer alan diğer makalelere bakmayı ve önde gelen yayıncılarla yapılan Denetim Tarzları konulu söyleşileri izlemeyi de ihmal etmeyin.