Skip to content

Creator Camp

Yayın hakkında öneriler

Önerilen Ayarlar

Video

Ayarlar

Açıklama

Öneri

Kodlama Profili

Kodlayıcının video akışında hangi özellikleri etkinleştireceğini belirler. Genel olarak, mobil cihazlar temel seviye veya “ana” kodlama profilleri dışında herhangi bir şeyi oynatamaz.

Ana (tercih edilir) veya temel seviye

Mod

Kodlayıcının görüntü veya girdilerdeki değişiklikleri nasıl işlediğini belirler. “Sabit Bit Hızı" (CBR) istikrarlı ve tutarlı bir veri akışı sağlarken, Değişken Bit Hızı kodlayıcıları zorlayan ve izleyiciler için kaynak kalitesini olumsuz etkileyebilen iniş ve çıkışlar yaratabilir.

Mutlaka CBR (Sabit Bit Hızı)

Ses

Ayarlar

Açıklama

Öneri

Codek

Dijital ses verilerini iletim için sıkıştıran ve sıkıştırılmış verileri alındığında belirli bir formata göre açan algoritma.

H.264 (x264)

 

AAC-LC. Stereo VEYA Mono

Tavsiye edilen bit hızı

Birim zamanda işlenen bit sayısı. Yüksek kaliteli web sesi genellikle yaklaşık 128 kbps hızda çalışır.

128 kbps (maksimum uyumluluk için)

Maksimum Ses Bit Hızı

İşlenebilecek ve genellikle seçilen Codec ile uyuşan en yüksek bit sayısı.

320 kbps (AAC)

Örnekleme Frekansı

Saniyede taşınan ve genellikle seçilen Codec ile uyuşan en ses örneklem sayısı.

44,1 kHz veya 48 kHz

Diğer

Ayarlar

Açıklama

Öneri

Maksimum Yayın Uzunluğu

Video, ses ve VOD oluşturma kalitesini korumak üzere, tek bir yayının maksimum süresi.

48 Saat

Belli bir önerilen ayarla ilgili ayrıntılı bilgi ve sorun giderme konusunda yardım için lütfen Yayın Gereksinimleri Yardım Makalesine bakın.

Önerilen Yazılım

Bir bilgisayardan yayın yapacaksanız, canlı yayına hızlı ve kolay bir şekilde girmenizi sağlayacak bir dizi seçenek var. Bunlardan en kolayı Twitch Studio'yu indirmektir. Twitch Studio yukarıda önerilen ayarların yanı sıra entegre sohbet ve uyarılar, başlangıç yayın düzenleri ve başka özellikleri ile hızlı ve kolay bir şekilde canlı yayına geçmenize yardımcı olur. 

Yayıncıların sık tercih ettiği diğer seçenekler arasında OBS, Streamlabs Desktop ve Xsplit gibi üçüncü taraf yayın yazılımları bulunur. 

Sorun Giderme

İster bir yayın kodlayıcı yazılımı (Twitch Studio veya OBS gibi) kullanıyor olun, ister doğrudan bir konsoldan veya video kodlayıcı donanımı üzerinden yayın yapın, yayınınızın bulunduğunuz yerden Twitch'e ulaşmasını sağlayan bir dizi işlem vardır.

Yayın yazılımınız internet üzerinde Twitch'e Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Protokolü (RTMP) kullanarak veri aktarır. Ardından Twitch tarafından içerilir, yetkilendirilip kayıt olur ve nihayet gönderilen veri izleyicilerinize görüntülenir. Bazen bu işlem sırasında bazı şeyler ters gidebilir ve canlı yayınınız sekteye uğrayabilir. Canlı yayında sorunlar yaşıyorsanız, Twitch Inspector aracını kullanarak yayınınızın sağlığını denetleyebilir veya sorunu çözmek için bir test yayını yapabilirsiniz. Sorun giderme konusunda ve Twitch Inspector aracı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Yayın Sağlığı Rehberine bakın.