Skip to content

Creator Camp

Twitch'te Nezaket Kuralları

 • Bir Twitch yayıncısı olarak siz de dünyanın dört bir yanından yüz binlerce yayıncıdan oluşan muazzam bir topluluğun bileşenisiniz. Zaman zaman, kendi arkadaş çevreniz dışından yayıncılarla tanışıp iş birliği yapmak zor veya imkansız gibi gelebilir. Yine de, diğer yayıncılarla tanışıp konuşmaya, ortak işler yapmaya çalışmanız önemlidir. Twitch’te büyüyebilmek için olabildiğince çok yayıncıdan oluşan bir ağ kurmanız gerektiğini hissedebilirsiniz. Fakat, diğer yayıncıları sadece kendi topluluğunuzu büyütmek için bir araç olarak görmek de samimiyetsiz bir yaklaşım olarak algılanabilir.Örneğin, diğer yayıncıların sağladığı alanları yalnızca kendi reklamını yapmak için kullanmak doğru bir tutum değildir. Başkasının kanalına gidip orada sadece “ben de yayıncıyım, şu saatte yayına giriyorum” gibi gibi mesajlar vererek kendi kanalınıza izleyici çekmeye çalışmak yakışık almaz. Niyetinizden bağımsız olarak, böylesi bir davranış diğer yayıncılar tarafından olumsuz karşılanabilir. Bunun yerine, onlarla gerçek, samimi ilişkiler geliştirmeye çalışmalısınız. Yayıncılar arasındaki ilişkiler karşılıklı samimiyet ve iyi niyete dayandığı ölçüde kalıcı, istikrarlı ve kıymetli olur ve zaman içinde her iki tarafın da büyümesine katkı sunar.
  Diğer yayıncılarla iş birliği geliştirmeyi ciddi ciddi düşünün. Doğru bir iş birliği tek yönlü değil karşılıklıdır, her iki tarafa da değer katar. Yeni fikirlerinizi karşınızdakiyle paylaşabilir, birlikte yeni şeyler yapmaya çalışabilir, üreteceğiniz içeriklerle benzer düşüncedeki topluluklarınızı daha da kaynaştırabilirsiniz. Bir iş birliğine girecekseniz kafanızda buna ilişkin bir fikir ya da plan olması önemlidir. Bir diğer önemli şey ise size benzeyen, sizinkine benzer içerikler üreten yayıncılarla iş birliği yapmaktır.
 • Uymanız gereken bir diğer nezaket kuralı da içeriğinizde bir başka yayıncının fikrini kullanıyorsanız ya da ondan esinleniyorsanız bunu mutlaka belirtip o yayıncının adını anmak, hakkını vermektir. Başka bir yayıncının fikri hoşunuza gidebilir, bunu kendi kanalınızda kullanmak isteyebilirsiniz. Bunda kötü bir şey yok.
  Taklit, bir yanıyla, orijinaline övgüdür ama bunu yaparken o kişinin adını mutlaka anmanız gerekir. Bu aynı zamanda diğer yayıncılarla gerçek, samimi bağlar kurmanıza da yardımcı olur. Başka yayıncılardan ilham almak kanalınıza katkı sunabilir fakat kendi özgün markanızı yaratmak, kendinizi özgün içerikle var etmek sizi diğerlerinden ayıracak, dikkat çekmenizi sağlayacak, sağlam bir topluluk oluşturmanıza vesile olacaktır.

Twitch’te izleyicilerin uymalarını beklediğimiz görgü/nezaket kuralları da var.

 • Bir kanala ilk kez girdiğinizde sohbete katılmadan önce lütfen yayıncının koyduğu kuralları okuyup kabul edin ve bunlara göre davranın. Bunlar, o yayıncının kanalına özel olarak belirlediği ve izleyicilerin/ziyaretçilerin uymalarını beklediği kurallardır. Bazı kanallarda, ilk başta okuyup kabul etmeniz gereken kurallar listesinin ötesinde, bu kuralları ayrıntılandırıp uygulanmasına yardımcı olmak üzere sohbet botları ya da komutları da bulunabilir.
 • Bazı yayıncılar, yayın sırasında izleyici sayısını göstermemeyi seçmiş olabilir. Anlık izleyici sayısını görmek/göstermek istememelerinin çeşitli nedenleri olabilir. Fakat, yayın sırasında izleyicilerin bunu sık sık gündeme getirmesi, izleyici sayısını sorması genellikle hoş karşılanan bir durum değildir. Çoğu yayıncı için yayın sırasında anlık izleyici sayısını görmek ilave bir yük ve stres oluşturabilir. Sizin bu konudaki merakınız ya da heyecanınız bir yana, yayıncı kanalındaki izleyiciye en güzel içeriği sunabilmek için en uygun olduğunu düşündüğü kural ve ayarları belirlemiştir. İzleyiciye düşen de yayıncının bu tercihlerine saygı göstermektir. 

Twitch’te bu yayıncıların önerdiği görgü/nezaket kurallarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

BUNLARI YAPINBUNLARI YAPMAYIN
 • Burası sizin kanalınız. Sohbete ilişkin kurallarınızı belirleyin. Ayarlar sayfanıza giderek sohbete katılmak isteyen yeni izleyicilerin görüp kabul etmelerini istediğiniz özel mesajınızı oluşturun.
 • Hoşunuza giden, ilham aldığınız, şevkinizi arttıran kanallarda ve topluluklarla birlikte vakit geçirin. - Dethridge
 • Topluluğunuzla bağlar kurun.  Yaptığı işin hakkını veren her yayıncı, topluluğa katılan ve topluluk bağlarının güçlenmesine katkıda bulunan kişileri başının üstünde tutmalıdır. - Jacklifear
 • Çapı ve yayın kapsamı sizinkine benzeyen başka kanallara bakın, oralarda iyi anlaşabileceğiniz kişiler bulacaksınız. - Loriipops
 • Sadece çevre oluşturmak gerek" diye çevre oluşturmayın. GERÇEK ve uzun sürecek ilişkiler kurmak için yapın bunu. Kendinize benzeyen, sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelin, onlarla arkadaş olun. - Dethridge
 • Sürekli kendi reklamınızı yapmayın, mesela bir başka yayıncının kanalından ayrılırken "Gidip kendi yayınımı yapayım!" demeyin. - Kruzadar
 • İlk etkileşimin ardından hemen iş birliği teklif etmeyin. İş birliğinin değişik bir kimyası vardır. Bırakın kendiliğinden gelişsin. - IcyVolk

Twitch’te görgü ve nezaket kuralları hakkında biraz bilgilendik. Yayıncı Eğitim Kampı yolculuğunuza Topluluk İnşası hakkındaki diğer makalelerle devam etmenizi öneririz.

Son bir tüyo verelim: Twitch’te gösterilecek nezaket ve incelik asla boşa gitmez, her zaman yararlı olur.