Skip to content

Creator Camp

Haydi temel bilgilerle başlayalım. Mesela, yayıncı kime denir?

Twitch’te içerik oluşturup yayınlayan herkes yayıncı olarak kabul edilir ve büyük Twitch topluluğunun kuruluşunda önemli bir rol oynar. Sizin de aralarında bulunduğunuz yayıncılar; kendi topluluğunu oluşturma, hedef kitleleri ile ilişki kurma ve hatta yapmaktan keyif aldığınız şeyleri başkalarıyla paylaşarak para kazanma olanağına sahiptir.

Bir yayıncı olarak büyüyüp geliştikçe Twitch size yeni özellikler, ödüller ve kanalınızdan gelir elde etme fırsatları sunar. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra, erişiminize açılacak hangi özelliklerin size uygun olduğunuza kendiniz karar verirsiniz. Başlangıç aşamasındaki bir Yayıncıdan İştirak ve Partner seviyelerine nasıl ilerleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Yayıncılık seviyeleri nelerdir?

Yayıncı

Herkes yayın yapabilir, fakat 18 yaşın altında iseniz yayın yapmak için ailenizin veya velinizin onayı gerekir. Twitch’te canlı yayın yapmaya başladığınız andan itibaren Sohbet, izleyicilerin kanalınızı takip etme olanağı ve Panelinizdeki analiz sayfası gibi pek çok harika özellik emrinize amadedir. Ayrıca, İştirak olma yolunda çalışmaya da başlayabilirsiniz. Başarılar bölümünden ilerlemenizi takip edebilir ve gereken şartları yerine getirdiğinizde panelinizde göreceğiniz bir bağlantı üzerinden İştirak olma sürecini başlatabilirsiniz.

İştirak

İştirak seviyesine ulaştığınızda çok daha fazla özellik ve araca erişim kazanırsınız. Bunlar arasında, izleyicilerinizin sizi desteklemelerinin bir yolu olarak abonelik olanağı ve özel ifadeleri sayabiliriz. İştirak seviyesi pek çok yayıncının ulaşmaya çalıştığı bir seviyedir. Bazıları için ise Partner statüsüne giden yolda sadece bir durak. Eğer sizin de hedefiniz buysa, Başarılar  yine ilerlemenizi takip etmekte size rehberlik edecek ve belli şartları karşıladığınızda Partner Programına başvurabilmenize olanak sağlayacaktır.

Partner

İştirak yolculuğunun sonunda, Twitch Partneri olmak için başvuru yapabileceğinizi söyleyen bir davetiye sizi bekliyor. Partner Statüsüne ulaşmak kolay değil, ama başarırsanız daha fazla gelir fırsatları, öncelikli destek ve benzeri birçok ek avantajlara kavuşacaksınız.

GerekliliklerİştirakPartner*
Yayın yapılan süre (son 30 gün)8
saat
25
saat
Yayın yapılan gün sayısı (son 30 gün)7
gün
12
gün
Yayın başına ortalama izleyici3
İzleyici
75 +
İzleyici
Ulaşılan Takipçi sayısı50 +
Takipçi
-

Partnerlik şartlarını karşılamak, Partner statüsü almayı garantilemez. Koşulları karşıladığınızda, paneliniz üzerinden Partner başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Erişime Açılan Özellikler

 YayıncıİştirakPartner
Takip Edenler   
Sohbet   
Abonelikler   
İfade Slotları BirkaçBirçok
Reklam Geliri   
Özel Cheermote   
Abone Rozetleri BirkaçBirçok
Onaylı Sohbet Rozeti   

Tüm bu özellikler ne işe yarar pek anlamıyor musunuz? Endişelenmeyin! Her birini daha sonra ayrıntılı olarak anlatacağız. Şimdilik, bilginiz olması için aşağıda bunlarla ilgili kısa açıklamalar bulabilirsiniz:

Takip Edenler

Kanalınızı keşfeden izleyiciler hesabınızı “Takip edebilirler”. Takipçilerinize, bildirim ayarlarına bağlı olarak, canlı yayına başladığınızda bildirim gönderebilirsiniz.

Sohbet

Her Twitch kanalının standart olarak bir de sohbet odası bulunur (isterseniz kanalınızda bunu kapatabilirsiniz). Sohbet, izleyicilerinizin sizinle gerçek zamanlı olarak iletişim kurabilmelerine, iletişimlerini “meme” haline getirmelerine, ifade kullanmalarına ve “cheer” yapmalarına olanak sağlar.

Abonelikler

İştirak seviyesine eriştiğinizde, izleyicileriniz sizin belirleyeceğiniz aylık bir fiyat üzerinden ve ilave avantajlar ile kanalınıza abone olabilirler. Bu ilave avantajlardan daha sonra bahsedeceğiz.

İfadeler

Twitch’te kullanılabilecek sayısız genel ifadenin yanı sıra İştirakler ve Partnerler, abonelerinin erişim kazanıp kullanabilecekleri özel ifadeler de oluşturabilirler.

Reklam Geliri

İştirakler ve Partnerler, ayrıca kanallarında yayınlanacak reklamlardan gelir elde ederler.

Özel Cheermote

Cheermote’lar, izleyicilerin sohbette Bit ile Cheer yapmakta (bununla ilgili bilgiler de aşağıda) kullanabilecekleri hareketli ifadelerdir.

Uzantılar

Uzantılar Twitch yayınınıza etkileşim katar, izleyicilerin yayıncı ile doğrudan etkileşim kurmasına olanak sağlar. Doğru uzantıyı kullanarak o sırada oynadığınız oyunla ilgili bilgileri izleyiciye ulaştırabilir, hatta Bit kazanabilirsiniz. Örneğin CTRL+ uzantısı, topluluğunuzla etkileşimi artıracak çeşitli araçlar sunar. Bu araçlar arasında, gelecek yayın hakkında ayrıntıları paylaşabileceğiniz bilgi kartları, bilgi yarışması veya öngörü paylaşımı düzenleyebileceğiniz bir anket aracı ve topluluğunuzun başka yayıncıları keşfetmelerine yardımcı olacak bir kanal listesi oluşturma aracı bulunur.

Abone Rozetleri

Kanalınızın aboneleri, hayranlıklarının seviyesini göstermek üzere özel sohbet rozetleri kullanabilirler.

Onaylı Sohbet Rozeti

Twitter’daki onay işareti özelliğine benzer şekilde, bu özellik de kişinin kimliğini kolayca doğrulayabilmesini sağlar.

Kulağa hoş geliyor… Peki ne yayınlayacağım?

Twitch; Oyundan Müzik, Sanat, Yiyecek - İçecek ve Doğa gibi kreatif kategorilere ve Sadece Sohbet’e kadar çeşitli içeriklere ev sahipliği yapar. En önemlisi, yayınınızın tutkuyla yaptığınız veya başkalarıyla mutlaka paylaşmak istediğiniz bir şey üzerine olmasıdır.

Şu anda Twitch’te kim ne yapıyor diye bakacak olursak oyun oynayan, sanat icra eden, müzik yapan, yemek yapan, yeni oyun ve yazılım geliştiren, izleyicilerini gerçek hayat yolculuklarına çıkaran ve başka türlü şeyler yapan yayıncıları görürüz. Yayınlamayı düşündüğünüz şey ne olursa olsun, öncelikle Topluluk İlkelerini  okuyarak içeriğinin uygun olduğundan emin olmalısınız.

Twitch’te yayın yapmak için ne gerekir?

Hangi platformu kullanırsanız kullanın, Twitch’te yayın yapmak veya video yüklemek son derece kolay. İster PC, Mac, Xbox veya Playstation isterseniz mobil cihazınız üzerinden yayın yapmayı planlıyor olun, dünyayla buluşmak için birkaç basit adım atmanız yeterli. Yayın yapmaya başlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz bazı donanım ve yazılım tavsiyelerimize kulak verin.

UZMAN TAVSİYESİ: İzleyicilerin yapacağınız yayını kolayca bulabilmeleri için panelinizdeki canlı yayın sayfasından yayın kategorisini, etiketlerini ve yayın başlığını belirlemeyi unutmayın. Özelleştirilmiş bir canlı yayın bildirimi, daha fazla etkileşim almanıza yardımcı olacaktır.