Skip to content

Creator Camp

Kanal sayfanızı kişiselleştirin

Kanal sayfanız, yayınınızı gerçekleştirdiğiniz ve topluluğunuzun bir araya geldiği yerdir. Aynı zamanda, bir yayıncı olarak sizin vitrininizdir. Dolayısıyla burada farklılık yaratarak dikkat çekmesini sağlamalısınız. Buradan topluluğunuzun genel tarzını belirler ve kişiliğinizi ortaya koyarsınız. Kanal Sayfanızın mevcut tasarımı ve panellerden kullandığınız uzantılara, sohbet Denetim ayarlarınıza ve arka planda Bitler (ayrıntıları aşağıda) ile filtreler gibi Hesap Ayarlarınıza kadar her şeyi mümkün olduğunca kişiselleştirmenizi, kendinizin bir aynası haline getirmenizi öneririz.

Video oynatıcısı ve sohbet ekranının yanı sıra kanal sayfanız da izleyicilerinize kendinizle ilgili bilgiler sunabileceğiniz, yayın akışınızı duyurabileceğiniz ve daha pek çok şeyi yapabileceğiniz çeşitli panellere ev sahipliği yapar. Panelleri ne amaçla kullanacağınız size kalmış, ama güvenliğiniz açısından tam adınız veya açık adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi burada paylaşmamanızda fayda var.

Yayınlarınızı belli bir programa bağlayın, istikrar çok önemli

Araştırmalarımıza göre, Twitch’te izlenen içeriğin büyük çoğunluğunu düzenli ve istikrarlı yayınlar oluşturuyor. Bunu televizyonda sevdiğiniz dizinin her hafta aynı gün ve saatte yayınlanması gibi düşünün. Dizinin günü veya saatini hiç haber vermeden kafalarına göre değiştirirlerse sinir olmaz mısınız?

Peki bu sizin için ne anlama geliyor? Haftada sadece birkaç saat yayın yapacaksanız bile bu yayının gününü ve saatlerini güzelce planlayın ve planınıza sadık kalın. Her gün aynı saatte yayın yapamayabilirsiniz, fakat hafta boyunca size ve izleyicilerinize uyan saatleri belirleyin, bunları önceden duyurun ve söylediğiniz saatte yayında olun. Yayın programınızı kanal sayfanıza (ve tabii sosyal medya hesaplarınıza) ekleyerek duyurmayı unutmayın, böylelikle izleyicileriniz ne zaman yayında olacağınızı bilip ona göre ekran başına gelirler.

“İzleyicilerinizin sizi nerede ve ne zaman bulacaklarını bilmeleri büyük önem taşır. Böylelikle kendi rutinlerini planlarken sizin yayın saatlerinizi de hesaba katabilirler” - Elegy

“Yayıncı olarak, bir yayın programınızın olması en önemli şeylerden biridir. Bu sayede izleyicileriniz ne zaman yayına başlayacağınızı bilirler ve her hafta aynı gün ve saatte gelip sizi izlemeye çalışırlar.” - Bajheera

İzleyicilerin yayına girdiğinizden haberi olsun

Yayına başlayacağınız zaman izleyicilerinize haber vermeyi unutmayın. Bildirimler, izleyicilerinizle ilişki kurmanın ve yayına geçeceğiniz zaman onları bilgilendirmenin en iyi yolu.

“Canlı yayına geç” düğmesine bastığınızda izleyicilerinize web sitesi, mobil cihaz veya e-posta üzerinden bildirim gönderilir. Canlı yayına geçiş bildirimleri “akıllı"dır yani bir izleyici kendisi için en uygun kanaldan sadece bir bildirim alır.

web’de canlı yayına geçiş bildirimi

 

Bir bildirimi takip ederek kanalınızı ziyaret eden izleyiciler çoğunlukla sohbete katılıp yayınınıza renk ve canlılık katan en iyi izleyicilerdir. Bildirimlerden en fazla verimi almak istiyorsanız şu tavsiyelere kulak vermenizde fayda var:

  • İzleyicilere gönderilecek bildirimi kişiselleştirin, yaratıcılığınızı konuşturun
  • Her seferinde farklı bir bildirim mesajı deneyerek zaman içinde hangisinin en fazla işe yaradığını görün. Bildirim mesajlarının performanslarını Panelinizden takip edebilirsiniz
  • İzleyicileri kanalınızı takip etmeye davet edin, böylelikle gelecek bildirimleri de alabilirler ve siz de topluluğunuzu büyütebilirsiniz

Canlı yayına geçiş bildirimleri konusunda daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bir amacınız olsun

İzleyicilerin Twitch’e gelme sebepleri türlü türlüdür ve ne aradıklarını bilmeniz yayınınızı tasarlarken size çok yardımcı olur. Aşağıda, en yaygın temalardan bazılarını bulabilirsiniz. Ama unutmayın ki en başarılı kanallar genellikle bu öğelerden iki veya daha fazlasını bir arada kullanıyorlar.

Belirli bir oyun

Belirli bir tür oyun veya konuyu seviyorsanız onun üzerine odaklanabilirsiniz. İzleyiciler çoğu zaman Twitch’i belli bir oyun veya hobiye ilgi duydukları için ziyaret ederler ve ilgilendikleri içeriklere odaklı kanalları izlemek isterler. O kanal neden sizin kanalınız olmasın?

Beceri

Bazı yayıncılar belli bir oyunun ince aynıtılarına odaklanıyor, pek çok izleyicinin hayranlık duyduğu ve sahip olmak istediği oyun becerilerini sergiliyor, çeşitli ipucu ve püf noktaları paylaşıyorlar. Eğer siz de bir oyunda usta olduğunuzu düşünüyorsanız izleyicilerinizle püf noktaları gibi “perde arkası” bilgiler paylaşmayı deneyebilir ve zorlu oyun seanslarını yayınlayarak yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz.

Eğlence

Twitch’teki en iyi deneyimlerden bazıları sadece eğlence içerikli oluyor. Yayınladığınız oyun veya hobi ile ilgili olmasa bile eğlenceli veya komik bulduğunuz konularla ilgili sohbet etmeyi deneyin. Unutmayın, canlı yayın yaptığınız için plansız, anlık gelişen şeyler ilgi odağına dönüşebilir. Böyle şeyleri değerlendirin, keyfini çıkarın!

Sosyal Medya

Yayıncı toplulukları, ortak ilgi alanları etrafında oluşuyor ve bu ilgi alanlarını da esasen yayında odaklandığı ve paylaştığı konularla yayıncının kendisi oluşturuyor. Ama Twitch, tek yönlü bir deneyim değil. Topluluğunuzun yayın içeriğinizi belirlemede görüş ve önerileri ile size yol göstermesine izin verin. Başlıca izleyicilerin adlarını öğrenin ve akılda tutun, sohbet etmek isteyenin sohbetine katılın ve onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeye çabalayın.