Skip to content

Creator Camp

Kanalınız ve Telif Hakları

Twitch olarak, yayıncıları desteklemek temel taahhüdümüzdür. Dolayısıyla, kanalınızda yayınladığınız ve paylaştığınız içeriklerde diğer yayıncıların haklarına saygı göstermenizi önemle rica ederiz. İçeriklerinizde başkasına ait telifli eserleri kullanırsanız hak sahipleri, Twitch’ten ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını talep edebilirler. Bizim de, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (“DMCA”) ve dünyadaki benzer yasalar uyarınca bu taleplerin gereğini yapma yükümlülüğümüz vardır. Aynı şekilde, mükerrer ihlalci hesapları (yani diğerlerinin fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği yolunda birden fazla kez şikayet almış hesapları) kapatmak da bu yükümlülüğümüz ve politikalarımızın gereğidir. 

Telif haklarıyla ilgili yasal mevzuatın ve DMCA’nın karmaşık olabileceğinin ve yayıncıların bazen istemeden telif hakkı ihlalinde bulunabileceklerinin farkındayız. Twitch olarak, fikri mülkiyet ve telif haklarıyla ilgili yasal mevzuatı anlamanıza yardımcı olacak kaynaklar ve kasıtsız ihlallerden kaçınmak için kullanabileceğiniz araçlar sunuyoruz. Bu kaynak ve araçlardan yararlanarak yayınınızda kullanacağınız içeriklerle ilgili (müzik, resim, video ve benzeri) daha doğru kararlar vererek muhtemel telif hakkı ihlallerinden kaçınabilirsiniz.

Telif hakkı ihlalleri konusunda mevcut durumunuzu görmenize ve kanalınızda paylaştığınız içeriği kontrol edebilmenize yardımcı olmak üzere sunduğumuz araçlar hakkındaki en yeni bilgileri DMCA ve Telif Hakları SSS yardım makalemizde bulabilirsiniz. 

Telif hakları mevzuatı ve yayınınıza etkileri

Telif hakkı, sahibine eserin belli kullanımları üzerinde özel haklar sağlayan bir tür fikri mülkiyet hakkıdır. Diğer bir deyişle, telif hakkı bir kişinin edebiyat, müzik, sanat, eğitim ve benzeri alanlardaki özgün eserlerinin başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını engelleme hakkıdır. Besteciler, sanatçılar, yazarlar, video yapımcıları ve sizin gibi diğer yayıncılar her gün, her dakika yeni telif hakları yaratıyorlar. Aslına bakılırsa, canlı yayınınızın kaydını her aldığınızda siz de muhtemelen yeni bir telifli eser oluşturuyorsunuz.

Telif hakları konusunda önemli birkaç noktaya dikkat çekmekte fayda var. Öncelikle, yasal mevzuatta telif haklarının farklı “kullanımları” arasında ayrım yapılıyor. Yani, canlı yayınınızda kullanacağınız telifli bir eserle ilgili sahip olmanız gereken haklar ile aynı yayının kaydedilmiş hali (örneğin VOD’lar veya Klipler) için sahip olmanız gereken haklar birbirinden farklı. Bir diğer nokta da, telif haklarının çok uzun süreli oluşu. Yani, yıllar önce yaptığınız bir iş de bugün birilerinin telif haklarını ihlal ediyor olabilir. İşin özü şu: telif veya kullanım hakkına sahip olmadığınız hiçbir eseri yayınlarınızda kullanmayın. Belli bir eser üzerinde hak sahibi olup olmadığınızdan emin değilseniz muhtemelen değilsinizdir.

Vakit ayırıp Twitch’in DMCA İlkelerini , Topluluk İlkelerini , Müzik İlkelerini ve Hizmet Koşullarını dikkatle okumanızı önemle tavsiye ediyoruz. İlk bakışta bu ilke ve kurallar size farklı kavramlar üzerine yazılmış laf kalabalığı gibi görünebilir, fakat gerçekte bu belgelerde yayınınızda neleri kullanıp neleri kullanamayacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Bunları bilmeniz, kanalınızda paylaşacağınız içeriklerle ilgili doğru kararlar vermenizi sağlayacaktır. 

Kanalınızdaki kayıtlı içeriğin yönetimi

Kanalınızda paylaştığınız içerikte telif hakkıyla korunan materyal varsa ve bu materyali kullanmak için hak sahibinden açık izin almadıysanız, DMCA kapsamında yayından kaldırma bildirimi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Müzik, resim, spor yayınları, TV programları ve başkalarına ait her türlü telifli eser söz konusu materyallere dahildir. Bu tür materyalleri kullanmadan önce lütfen hak sahiplerinin izni olup olmadığını değerlendirin. İzin verilmişse bile, bu iznin şartlarını göz önünde bulundurun; örneğin, bir espor turnuvasını yayınlama izniniz varsa bile bu izin turnuva organizatörünün belirlediği bir takım şartlara tabi olabilir. 

2014 yılından bu yana VOD’larınızı proaktif olarak taramak üzere Audible Magic adlı bir teknoloji kullanıyoruz. Audible Magic, içerikte telif hakkıyla korunan ses algıladığında VOD’un bu bölümünü otomatik olarak sessizleştiriliyor (dikkat: Ses kapatma DMCA ihtarı anlamına gelmez). Kısa bir süre önce bu servisi Klipleri de kapsayacak şekilde genişlettik. Herhangi bir klibinizde telifli ses bulunursa bu klip otomatik olarak silinecektir. Bununla birlikte, tüm diğer teknolojiler gibi Audible Magic de hatadan azade değil ve telif hakları konusunda kurallara uyma zorunluluğunuzu ortadan kaldırmıyor. Yayınlarınızda diğer kişilerin haklarına saygılı olmanız ve hak sahibi olmadığınız müzikleri hiçbir koşulda çalmamanız gerektiğini lütfen unutmayın. 

Kanalınızda kayıtlı içeriklere ilişkin DMCA yayından kaldırma bildirimlerine karşı kendinizi korumak için, Yayıncı Panelinizde tüm kayıtlı içeriklerinizi (Klipler, VOD’lar, Öne Çıkanlar) inceleyerek şüpheli bulduklarınızı kaldırmanızı öneririz. VOD’ları 20 adete kadar gruplar halinde ya da hepsini birden silebilir, yayından çekebilirsiniz.  Ayrıca, Yayın Ayarlarınızdan kanalınızda Klip oluşturmayı sadece takipçi ve/veya abonelerinizle sınırlandırabilir ve isterseniz tüm klipleri tek seferde silebilirsiniz. Tüm Klipleri silmek, fakat bazılarını saklamak isterseniz bunları kişisel bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kanalınızdaki içeriğin yönetimi hakkında ayrıntılı bilgileri VOD’lar ve Kliplerle ilgili yardım sayfalarında bulabilirsiniz.

Hak ihlalinde bulunmadan müzik kullanımı

There are a number of other companies that make music available for streamers. Chillhop and Soundstripe , for example, offer membership options for music licensing.

Ayrıca, şunu da belirtmemiz gerekir ki DMCA yayından kaldırma bildirimi almanız mutlaka telif haklı ihlalinde bulunduğunuz anlamına gelmez. Zira bu bildirim aşağıda sayılan nedenlerle de gönderilmiş olabilir: 

  • Telif hakkıyla korunan bir eser kullanmadığınız halde, bildirimi gönderen kişi kendine ait bir eserin kullanıldığını düşünmüştür.
  • Kullanımınız mevzuatın izin verdiği sınırlar içindedir. İlgili eseri, sahibine ait hiçbir hakkı ihlal etmeyecek şekilde kullanmışsınızdır.
  • Telifli eseri kullanma hakkınız vardır, diğer bir deyişle eser sahibi size izin vermiştir. 
  • Telifli eseri adil kullanım ilkeleri çerçevesinde kullanmışsınızdır. Örneğin bir TV programından bir bölüm ile ilgili parodi yapmış veya haber değeri taşıyan bir etkinlikle ilgili yorumda bulunmuşsunuzdur. 
  • Bildirime konu eser, telifli bir eser değildir. Örneğin eser, Mozart’ın besteleri veya Shakespeare’in oyunları gibi, kamu malı haline gelmiştir.
  • DMCA bildirimini gönderen kişi, telif hakkı sahibi değildir veya hak sahibi adına hareket etme yetkisi yoktur. Örneğin, bu hakka hiç sahip olmamış ya da bu hakkı başkasına devretmiştir veyahut düpedüz sahtekarlık veya dolandırıcılık yapmaya çalışıyordur.

Twitch bir telif hakkı mahkemesi değildir. Birilerinin telif hakkıyla korunan çalışmalarını izinsiz veya yetkisiz olarak kullanıp kullanmadığınızı yargılayacak durumda değiliz. Telif hakkı sahiplerinin haklarına saygı duyuyoruz ve aldığımız tüm DMCA bildirimlerini gerektiği şekilde işleme koyuyoruz. Öte yandan, yayıncı olarak sizin sahip olduğunuz haklara da saygı duyuyoruz ve telif hakkı ihlali konusunda haksız iddialara muhattap olduğunuzda karşı bildirim göndermek veya telif hakkı sahibinden iddiasını geri çekmesini istemek gibi yollarla bu haklarınızı kullanabilmeniz için elimizden geleni yapıyoruz. İçeriğinizin başkalarının telif haklarını ihlal ettiği iddiasının hatadan veya yanlış tanımlamadan kaynaklandığını düşünüyorsanız DMCA İlkelerini gözden geçirmenizi öneririz. Haksız DMCA bildirimleri konusunda Berkman Center ve Copyright Alliance gibi kurumların sağladığı bilgilere de bakabilirsiniz. Ayrıca, kanalınıza yönelik bir DMCA yayından kaldırma bildirimi ile ilgili soru ve sorunlarınız için konunun uzmanı hukukçulardan da yardım alabilirsiniz.

Sık sorulan soruların yanıtları için lütfen DMCA ve Telif Hakları SSS yardım makalemize bakın.