Skip to content

Creator Camp

Bir an için durup biraz düşünün. Sizi, içeriklerinizi veya yayınınızı diğerlerinden ayıran şey nedir? Turuncu renk ile mi yatıp kalkıyorsunuz? Bir Eskimo kulübesinden mi yayın yapıyorsunuz? Herkesin diline düşecek tuhaf, çılgın bir slogan mı buldunuz? Sizi ‘siz’ yapan her ne ise o, kişisel markanızı üzerinde inşa edeceğiniz harika bir temel olabilir. Twitch Partneri PVPx ‘in başlangıç için getirdiği bazı öneriler şöyle:

Markanız içeriğinizle veya tutkulu olduğunuz bir şeyle ilgili olmalıdır.

Kanalınız tümüyle spor ve fitnessla mi ilgili? Hayvanları çok mu seviyorsunuz? Kanalınızı üzerine inşa etmek istediğiniz bir karakter veya kişi var mı? Eğer bu sorulara henüz bir cevabınız yoksa markanızı ne üzerine oluşturmanız gerektiği konusunda izleyicileriniz size yol gösterebilir.

Küçükten başlayın, zamanla Büyüyün.

Marka oluşturmak bir yarış değil, uzun erimli bir yatırımdır. Küçükten başlamak size zamanla ihtiyaç hasıl oldukça yavaş yavaş değişiklikler yapma imkanı verir, zamandan ve paradan da tasarruf edersiniz. Başlangıçtan itibaren bir yandan stratejik düşünürken bir yandan da büyük marka hamleleri yapmaktan kaçınabilirseniz, ileride yeniden markalaşmak zorunda kalmazsınız. 

Tüm markalaşma kategorilerinden yararlanın.

Sadece Twitch’te bile markanızı kanalınızda ifade etmenin birçok yolu var. Tüm bu yöntemleri kullanarak markanızı biçimlendirmeye çalışın. Güçlü bir markayı insanlar her zaman birden fazla yerde kolayca tanıyabilmeli ve hatırlayabilmelidir.

Adı da dahil kanalınızdaki her şeyi öykünüzü mümkün olduğunca yansıtacak şekilde düzenlemeye çalışın. Ekran uyarıları ve özel ifadeler gibi görsel araçların oluşturulması zamanı geldiğinde, bunların da markanızın genel görünümü ile uyum içerisinde olup olmadıklarına dikkat edin.

Twitch’te markanızı yansıtacak şekilde özelleştirebileceğiniz birçok yer var (bu yerlerin hepsinin Hizmet Koşulları ve Topluluk İlkeleri ’ne tabi olduğunu unutmayın). Markanızla uyumlu olacak şekilde özelleştirebileceğiniz alanlar şunlar:

Yerleşim

Açıklama

Özellikler

Profil Fotoğrafı

Profil fotoğrafınız kanalınızda, Twitch'in genelinde aramalarda, dizinlerde ve ana sayfada sizi temsil eden görseldir.

Profil fotoğrafı olarak 10mb'den küçük GIF, JPG veya PNG dosyaları yükleyebilirsiniz.

Kanal Afişi

Kanal sayfanızın en üstünde, en görünür yerinde bulunan Kanal Afişiniz paylaşımlarınıza, Kanal Fragmanınıza ve son yayın videolarınıza arka plan işlevi görür.

Bütün cihazlarda ve web'de biçimlendirilebilmesi için Kanal Afişinizin 1200x480 büyüklüğünde olması gerekir. 10mb'den küçük GIF, JPG veya PNG dosyaları yükleyebilirsiniz.

Profil Biyografisi

Hakkımda sayfasının en üstünde yer alan profil bionuz yeni izleyicilere kanalınız hakkında bilgi verecek kısa tanıtım yazısıdır.

Profil Bionuz 300 karakterden az olmalıdır ve Markdown'ı desteklememektedir.

Profil Vurgu Rengi

Kullanıcılar dizin sayfasında imleçlerini kanalınızın üzerine getirdiğinde bu renk gösterilir. Bu şekilde öne çıkabilir ve markalaşma sürecinizi size özgü renklerle güçlendirebilirsiniz.

HEX kodunu veya ayarlar sayfasındaki kaydırma çubuklarını kullanarak dilediğiniz bir rengi seçebilirsiniz.

Video Oynatıcı Afişi

"Çevrimdışı Görseli" olarak da bilinmektedir.

Afişler 1080x720 veya benzeri çözünürlükte, 10mb'den küçük GIF, JPG veya PNG dosyası olarak yüklenebilir. 

Kanal Fragmanı

Partner ya da İştirak iseniz, sizi takip etmeyen kullanıcıların siz çevrimdışıyken kanalınıza uğradıklarında izleyebilecekleri bir tanıtım videosu seçebilirsiniz.

Video Yapım Kiti panelinizde bulunan 60 saniyeden kısa herhangi bir videoyu kanal fragmanınız olarak kullanabilirsiniz. Vurgulardan birini seçebileceğiniz gibi özel bir video da yükleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Bağlantıları

Diğer sosya medya hesaplarınızı desteklemek için seçeceğiniz 5 adet sosyal medya linki Profil Bionuzun yanında bulunan "Hakkında" bölümünde gösterilir.

Bazı linkler bağlanılan sitelerin simgelerini içerebilir. Seçtiğiniz linklerin Topluluk İlkelerine ve Hizmet Koşullarına uygun olması gerektiğini unutmayın.

Yayın Programı

Yayın Programınızı oluşturarak İzleyicilerinize düzenli yayın saatlerini veya haftalık yayın içeriklerinizi bildirebilirsiniz.

Yayın programınızda listelenen her bir yayın için başlangıç zamanı, süre, gün ve kategori belirtmeniz gerekir. Yayın içeriğinizi detaylandırmak isterseniz bir Yayın Başlığı da ekleyebilirsiniz.

İfadeler

Partnerler ve İştirakler topluluklarının Twitch'te ve Twitch Stickerı olarak iOS'ta kullanabilecekleri ifadeleri açabilirler. İfadelerinizle birlikte ifade adlarınızın önüne eklenen 3-6 harflik bir kod olan bir ifade öneki de seçebilirsiniz. Varsayılan İfadelen bağlantısı üzerine tıklayarak hemen kullanmaya başlayabileceğiniz (isterseniz daha sonra değiştirebilirsiniz de) ifadeleri görebilirsiniz.

İfadenizi tek bir boyutta yükyebilirsiniz, sizin için yeniden boyutlandırılacaktır. Ya da, her ifade için aynı görselin 28x28, 56x56 ve 112x112 boyutundaki versiyonlarını yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz dosyalar şeffaf arka planlı, maksimum 25 kb boyutunda ve PNG formatında olmalıdır.

Sadakat Rozetleri

Partnerler ve İştirakler, uzun süredir aboneliği devam edenler için yalnızca o kanalın sohbetinde kullanıcının adının hemen yanında görünen sadakat rozetleri açabilirler.

Her bir sadakat rozeti için aynı görselin 18x18, 36x36 ve 72x72 boyutundaki versiyonlarını yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz dosyalar şeffaf arka planlı, maksimum 25 kb boyutunda ve PNG formatında olmalıdır.

Cheermote'lar

Partnerler kendi sohbetlerinde kullanıcılar Bit kullanmak istediklerinde kullanılmak üzere, 1, 100, 1000, 5000 ve 10000 seviyeleri için özel hareketli cheermotelar yükleyebilirler.

Cheermotelar şeffaf bir arka plana sahip 112x112 boyutunda GIF resimleridir. Daha gelişmiş bir kurulum seçebilir ve aydınlık ve karanlık modlar için GIF dosyaları yükleyebilirsiniz. Maksimum dosya boyutu 500kb'dir.

Cheer Rozetleri

Partner ve İştirakler sohbetlerinde, 1000 ila 5 milyon arası bitlik cheer yapan kullanıcılara ödül olarak çeşitli "Bit Rozetleri" verebilirler. 

Sadakat rozetleri gibi, her cheer rozeti için de aynı görselin 18x18, 36x36 ve 72x72 boyutundaki versiyonlarını yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz dosyalar şeffaf arka planlı, maksimum 25 kb boyutunda ve PNG formatında olmalıdır.

Cheer İfade Ödülleri

Partner ve İştirakler, sohbetlerinde 1000 ila 5 milyon arası bitlik cheer yapan kullanıcıların belirli cheer seviyelerini geçtiklerinde bir ifadeyi kalıcı olarak açmalarına imkan vererek ödüllendirebilirler. 

İfadelerde olduğu gibi, aynı görselin 28x28, 56x56 ve 112x112 boyutundaki versiyonlarını yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz dosyalar şeffaf arka planlı, maksimum 25 kb boyutunda ve PNG formatında olmalıdır.

Kanal Sadakat Puanları

Partnerler ve İştirakler izleyicilerin biriktirebilecekleri ve eğlenceli ödüller almak için harcayabilecekleri Kanal Sadakat Puanı programını da etkinleştirebilirler. Bu şekilde izleyicilerin kanal deneyimlerine derinlik kazandırırlar.

İfadelerde olduğu gibi, aynı görselin 28x28, 56x56 ve 112x112 boyutundaki versiyonlarını yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz dosyalar şeffaf arka planlı, maksimum 25 kb boyutunda ve PNG formatında olmalıdır.

Kanal Panelleri

Video oynatıcınızın altında ve kanal sayfanızın "Hakkında" bölümünde bulunan Panellerde sayısız uzantı veya parçalar halinde sayısız bilgi yer alabilir. Kim olduğunuza ve ürettiğiniz içeriğe ilişkin ayrıntılardan İştirak veya sponsorlu fırsatlara dönük bağlantılara kadar bir sürü bilginin bulunduğu paneller yeni izleyicilere kendinizi tanıtmak için muazzam bir araçtır.

Panellerdeki resimler otomatik olarak 320px genişliğinde ölçeklendirilir. Panellerin gövdesi Markdown'ı destekler fakat HTML desteği yoktur. Panellerdeki resimler üçüncü taraf web sitelerine bağlantı içerebilirler.

 

Kanal sayfanıza kişilik kazandırdıktan sonra bunu diğer çevrimiçi hesaplarınıza da yansıtmayı unutmayın. Güçlü ve sürekliliği olan bir kişisel marka sizi diğerlerinden bir adım öne çıkaracak ve insanların çeşitli sitelerde ve sosyal medyada sizi kolaylıkla tanımalarını sağlayacak etkili bir araç olabilir.

İpucu: Kanal adınızın Twitter veya Instagram adınızla aynı olmasına dikkat edin. Böylece izleyiciler Twitch dışında da sizi kolaylıkla bulabilirler. Sosyal medya profillerinizin biolarında da kanal sayfanıza doğrudan bağlantı verebilirsiniz. Bizce iyi fikir.

Ek Destek ve Kaynaklar