Skip to content

Creator Camp

Twitch Analizleri hakkında

Bir yayıncı olarak, analiz verileri sayesinde Twitch performansınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Yayınınızın ardından birkaç dakikanızı ayırarak Yayıncı Panelindeki analizleri incelemenizi öneririz. 

Analiz verilerini kullanarak topluluğunuzun ve genel olarak izleyicilerinizin tercihlerini daha iyi anlayabilirsiniz. Böylelikle de daha bilinçli ve etkili bir büyüme stratejisi geliştirebilirsiniz. Bu makalede, analizlerinizi Twitch’te nerede bulabileceğiniz ve bunları incelerken bilmeniz gereken terminoloji hakkında bilgi verilmektedir.

Twitch Analizleri

Analiz verilerinize Yayıncı Panelindeki Analizler sekmesinden erişebilirsiniz. Bu sekmede analizler üç farklı kategoriye ayrılmıştır.

Genel analizler: Burada, tüm analizlerinizin genel bir özeti bulunur. Yayıncı panelinin bu sekmesinde ayrıca Başarılar verileri ve yayın özetleri de yer alır.
İzleyici analizleri:
Bu kategoride, izleyicilerin yayınınızı nasıl, hangi kaynaklardan, hangi platformlardan keşfettikleri ve benzeri hakkında bilgiler bulunur. İzleyicilerinizin sizi izlemedikleri zamanlarda Twitch’te hangi kategorileri ve kanalları izledikleri hakkında ayrıntılı veriler içeren Angajman Analizi de burada yer alır. Son olarak, ifadelerinizin Twitch’teki kullanımı hakkında bilgiler vererek bunların topluluğunuz için taşıdığı önemi daha iyi kavramanıza yardımcı olan İfade Analizleri de yine bu bölümde yer alır.
Gelir analizleri:
Burada, gelirlerinize ilişkin veriler bulunur. Twitch’te ne kadar gelir elde ettiğiniz, bu gelirlerin ne kadarının hangi kaynaklardan (örneğin ücretli, Prime ve hediye abonelikler, reklamlar, Cheer vb.) geldiğine ilişkin verileri bu bölümde bulabilirsiniz. Burada ayrıca ödeme geçmişinizi de görebilir ve yıllık gelirinizi takip edebilirsiniz.

Bilmeniz gereken terimler:

Ortalama İzleyici

Ortalama eşzamanlı izleyici sayınız 

Canlı İzleme

Canlı içeriğin toplam tekil izlenme sayısı

Yeni Takipçi

Toplam yeni takipçi sayısı

Abonelikler*

Alınan aboneliklerin sayısı (yeni ve eski)

Gelir*

Toplam gelir, eksi Twitch'in payı, ücretler ve vergiler 

Gelir Dökümü*

Toplam geliriniz içindeki ücretli, hediye ve Prime abonelikler, reklamlar, bitler, oyun satışları, uzantılar, promosyonlar veya diğer bit işlemleri gibi gelir kalemlerine ilişkin ayrıntılı bir döküm

Abone Dökümü*

Aboneliklerin her bir kademenin gelirler içindeki payını da içerecek şekilde kademelere göre dökümü

Yayın Videosu Yapım Kiti

Küçük resim, başlık, tarihler ve saatler de dahil olmak üzere geçmiş yayınların gömülü listesi

İzlenme Dökümü

Toplam izleyicilerinizin, kendi takipçileriniz, Twitch dizinleri ve tavsiyeler, Twitch'teki diğer kanallar ve harici trafik gibi hangi kaynaklardan geldiğine dair ayrıntılı bir döküm ile kanal yönlendirme kaynakları hakkında daha ayrıntılı veriler içeren bir bağlantı

Benzer Kanallar

Kanalınızla en fazla ortak izleyiciye sahip beş kanal

İzleyicinin Tercih Ettiği Kategoriler

İzleyicilerin kanalınızı izlemedikleri zamanlarda en çok izlediği ilk beş kategori

En İyi Klipler

Kanalınızın en çok izlenen klipleri

Canlı Yayın Bildirimi Performansı

Bildirime tıklayan takipçi sayısı ve kanalınız için bildirimleri etkinleştiren toplam takipçi sayısı dahil olmak üzere, en yüksek performanslı üç özel canlı yayın bildirimine ilişkin veriler

Etiket Performansı

Yayınınızı paylaşmış olabilecek kanalların etiketleri de dahil olmak üzere, izleyicilerin kanalınızı bulmasını ve görüntülemesini sağlayan etiket trafiğinin yüzdelerini gösterir

*Yalnızca Partnerler ve İştiraklerin erişimine açık bilgileri gösterir

*POG****İpucu: Analizlerinizde varsayılan olarak son 30 günün özeti gösterilir, ancak tarih çubuğuna tıklayarak daha ayrıntılı veya uzun vadeli analizler için özel bir zaman dilimi seçebilirsiniz.

Kanal Analizleri hakkında daha fazla bilgi için Yardım Makalemize göz atın.

Artık Twitch Analizlerini yayıncı Panelinde nerede bulunabileceği ve bu analizleri anlayıp yorumlamak için bilmeniz gereken terminoloji hakkında bilgi sahibi oldunuz. Analiz verilerini nasıl yorumlayıp kullanabileceğinize ilişkin ayrıntılı bilgileri Marka Oluşturma başlığı altında bulabilirsiniz.

Bilginizi test edin

Soru 01

True or False: Twitch'te yayın yapmaya başlaması kolay, ustalaşması zordur.

Telefonunuzdan Twitch yayını yapmayı düşündünüz mü? Çok kolay, App Store veya play store'dan uygulamayı indirip hemen yayına girebilirsiniz.

Soru 02

True or False: Twitch'te para kazanabilir miyim?

Twitch'te para kazanmak basittir. Twitcn'te para kazanmaya başlamak için atmanız gereken ilk adım, Panelinizdeki İştirak Olmaya Giden Yol başarılarını tamamlayarak İştirak statüsüne erişmek.

Soru 03

True or False: Twitch'te yardım kuruluşlarına bağış toplayabilir miyim?

Twitch'te yardım kurumu için bağış toplamak topluluğunuzla birlikte yapılacak en güzel şeylerden biri. Ayrıntılar için, lütfen Yayıncı Eğitim Kampında bulunan Twitch'te bağış toplama makalesini inceleyin.

Soru 04

True or False: Haftanın 7 günü, günde 8 saat yayın yapmak Twitch'te büyümenin tek yoludur.

Bütün zamanınızı yayında geçirirseniz Twitch'te büyümek için önerilen diğer etkinliklere vakit ayıramazsınız.

Soru 05

Multichoice: Twitch'te kanalınızın yayına girdiğini görmek isteyen izleyici ne yapmalı?

Kanalınıza geri gelmelerini arzu attiğiniz izleyicilerden ne isteyeceğinizi düşünün.

Soru 06

Multichoice: Twich'te takipçi sayısını artırmak için ne yayınlamak gerekir?

İnsanlar iyi vakit geçiren birini izlemekten hoşlanır. Oynadığı oyundan nefret ettiği gün gibi aşikar olan bir yayıncıyı izlemek hoşunuza gider mi?

Test özeti

Sorulara doğru yanıt verdiniz mi?