Skip to content

Creator Camp

Telif Okulu: Telif hakları yasaları benim için neden o kadar önemli?

Yayıncı olarak sorumluluğunuz:
Bir yayıncı olarak, Twitch kanalınızda yayınladığınız ve yüklediğiniz içeriklerin sorumluluğu size aittir. Bu sorumluluğa, paylaştığınız içeriklerin başkalarının telif haklarını ihlal etmemesini sağlamak da dahildir. Bir Twitch hesabı oluşturduğunuzda veya Twitch hizmetini kullandığınızda, Twitch’in Hizmet Koşullarını kabul edersiniz. Bu hizmet koşullarında kanalınızdaki her türlü içerikten nasıl sorumlu olduğunuz açıklanmıştır.

DMCA İlkelerinde de telif hakkı ihlal iddiasıyla yapılacak bildirim ve yayından kaldırma sürecinde Twitch’in rolü ve sahip olduğunuz hak ve sorumluluklar açıklanmaktadır. 

İzin verilen ve verilmeyen içerikler

İzin verilmeyen içerik - Twitch’te paylaşamayacağınız içerik*-*Telif hakkı başkalarına ait eserleri aşağıdaki şekillerde paylaşmak Twitch’in Hizmet Koşullarına aykırıdır ve hak sahibi veya temsilcisinin bu eserlerin kullanıldığı içeriğe karşı DMCA bildirimi göndermesine yol açabilir.

 • Başkasına ait telifli eseri onun izni olmadan yeniden yayınlamak - Aşina olabileceğiniz örnekler arasında spor etkinlikleri, TV dizileri ve filmler, konserler, sanat eserleri ve müzik eserleri sayılabilir (fakat bunlarla sınırlı değildir). Siz nasıl kendi içeriklerinize emek veriyorsanız, telif hakkı sahibi de o eseri yaratmak için emek ve çaba harcamıştır ve bu nedenle onu kendi kanalınızda paylaşabilmek için mutlaka izin almanız gerekir.
 • Hakları başkasına ait telifli bir eseri lisanssız olarak veya lisans/izin kapsamını aşacak şekilde kullanmak. Örnekler:
  • Yayıncının veya geliştiricinin belirli bir tarihten önce yayınlanmasına ambargo koyduğu henüz piyasaya sürülmemiş bir video oyununu veya oyunun yayıncısı veya geliştiricisinin yayınlanmasını yasakladığı bir alfa veya beta sürümünü yayınlamak.
  • Bir video oyununun, telif hakkı sahibinin yayın için izin vermediği bir şekilde hacklenmiş veya değiştirilmiş bir sürümünü yayınlamak.
  • Yayın sırasında telif hakkı size ait olmayan veya Twitch’te paylaşma izninizin bulunmadığı herhangi bir türde müzik eseri çalmak. Örneğin, kişisel kullanım için müzik çalmaya izin veren fakat başka bir yerde izleyicilere yayınlamaya izin vermeyen bir müzik servisine abone olabilirsiniz. Müzik eserlerine ilişkin telif hakları oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, Twitch’te müzik eserlerinin ne şekillerde kullanılıp kullanılamayacağını açıklamak üzere geliştirdiğimiz Müzik İlkelerini okumanızı önemle tavsiye ederiz.

İzin verilen - Twitch’te paylaşabileceğiniz**içerik .

 • Başkalarına ait telifli eserlerin kullanılmadığı orijinal içerik - Sizin yarattığınız sanatsal içerikler (örneğin kendinize ait görsel sanat eserleri, kendi yazıp bestelediğiniz müzikler, vb.), yemek yapma, sadece sohbet vb. özgün yayınlar. Bu yayınlarda başkalarına ait telifli eserler kullanılmaz.
 • Twitch’te yayınlamak için hak sahiplerinden lisans veya izin aldığınız telifli eserlerin kullanıldığı içerik - Bazı durumlarda, bir telifli eseri Twitch yayınınızda kullanmak ve/veya Twitch’e yüklemek için hak sahibinden lisans veya izin almış olabilirsiniz. Örneğin, oyun yayıncı ve geliştiricisinin Twitch ve benzeri servislerde yayınlanmasına izin verdiği video oyununu yayınlayabilirsiniz (bu bilgiyi genellikle ilgili oyunun web sitesinde görebilirsiniz). Bir diğer örnek de, Twitch yayınlarınızda yasal olarak kullanabileceğiniz müzik eserlerini katalog halinde sunan üçüncü taraf müzik servisleridir (bu servislerin pek çoğu Yayıncılar için müzik seçenekleri makalemizde listelenmiştir).

Genel bir kural olarak şunu akılda tutmakta fayda vardır: Bir eserin telif hakkına sahipseniz veya telif hakkına sahip olmasanız bile eseri Twitch’te paylaşmak için geçerli bir lisans veya izne sahipseniz o eseri kullanabilirsiniz. Aksi halde kullanamazsınız. Bir eseri Twitch’te kullanmak için hak veya izin sahibi olup olmadığınızdan emin değilseniz, büyük bir ihtimalle hak veya izin sahibi değilsinizdir, kullanmamalısınız.

SSS

Yayında çaldığım müzik için gereken lisansa sahibim ama yine de söz konusu şarkı için bir DMCA bildirimi aldım. Bu durumda ne yapmalıyım?
Lisanslı müzik kullanmanıza rağmen DMCA bildirimi almanızın birkaç nedeni olabilir.

 • Öncelikle, DMCA bildirimi hatalı olabilir. Twitch’te müzik yayını yapmak veya kaydedilmiş videolarınızda müziğe yer vermek için gerekli haklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, karşı bildirimde bulunabilir veya ilgili kişi ile irtibata geçerek DMCA bildirimini geri çekmesini talep edebilirsiniz. (Nasıl karşı bildirimde bulunacağınıza ilişkin bilgi ve talimatmarı DMCA İlkelerinde bulabilirsiniz.)
 • İkinci olarak, sahip olduğunuz lisans ilgili eseri Twitch’te kullanım şeklinizi kapsamıyor olabilir. Lisans şartlarını gözden geçirerek yalnızca izin verilen eserleri ve yalnızca izin verilen şekilde kullanmanızı öneririz.

Ayrıca, Twitch de size e-posta yoluyla telifli eser uyarısı gönderebilir. Fakat bu uyarı kanalınıza yönelik DMCA bildirimi veya telif hakkı ihlal kaydı anlamına gelmez.

İçeriği kullanabilmem için bir lisansım olsa ve bu lisans sonradan değiştirilmiş veya iptal edilmiş olsa ne olur?
Twitch’te telif hakkı ile korunan bir materyali canlı yayınlamak veya kaydetmek için gerekli haklara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer lisans sözleşmesinin koşulları değişir ve içeriği kullanma hakkını kaybederseniz, söz konusu içeriği kanalınızdan kaldırmak da sizin sorumluluğunuzdadır. 

Ben müzikle profesyonel olarak uğraşan biriyim. Yayınımda kendi müziğime ait kayıtları çalabilir miyim?
Öncelikle, sizi Twitch’te aramızda görmekten ve yayıncılığa ilginizden memnuniyet duyuyoruz. Yapmış olabileceğiniz sözleşmelere dayanarak, kendi müziğinizi kanalınızın içeriğine eklemek için gereken haklara sahip olup olmadığınıza en iyi siz karar verebilirsiniz. Müzik İlkelerimiz , lisanslarınızda yer alan koşullara bağlı olarak, Twitch üzerinde müziği nasıl kullanıp kullanmayacağınız hakkında size yol gösterici bilgiler sunar.

Twitch’te müzik yayını üzerine daha fazla bilgi, öneri ve ipucunu şu kılavuzda bulabilirsiniz.

Müzik, dizi veya film gibi telifli eserlerden yararlanmak için bir yayın servisine aboneyim ve aylık olarak ücret ödüyorum. Bu durumda o içerikleri yayınlarımda kullanabilir miyim? 
Bu, ilgili yayın servisinin abonelik karşılığında size hangi hakları verdiğine göre değişir. Çoğu servis içeriklerin sadece kişisel kullanımına izin verir fakat bunların başkalarıyla paylaşılmasına izin vermez. Abonelik sözleşmenizin sunulan telifli eserleri Twitch gibi yerlerde paylaşmaya izin verip vermediğini iyi öğrenmelisiniz. 

Eğer sanatçı müziğinin kullanılması konusunda açık izin verdiyse, DMCA bildirimi alır mıyım diye kaygılanmama gerek var mı?
Bir sanatçı, müziğini kulanmanız için size lisans veya izin verdiğini söyleyebilir fakat aslında o müziğin telif haklarını söz konusu sanatçı değil de yapımcı veya yayıncı gibi üçüncü bir taraf elinde tutuyor olabilir. Eğer bir sanatçı müziğinin kullanılması için size açık izin verdiyse ve fakat buna rağmen söz konusu müzik ile ilgili olarak bir DMCA bildirimi alırsanız, hak sahibi taraf ile irtibata geçerek bildirimin geri çekilmesini isteyebilirsiniz.

Onaylı bir Bit uzantısında kullanılan bir müzik için DMCA bildirimi aldım. Ne yapabilirim?
Uzantılar, müzik veya başka telifli materyallerin kullanımı da dahil çeşitli şekillerde yararlanılabilen araçlardır. Uzantı kullanıyor bile olsanız, kanalınızın içeriklerinde yer alan müziğe ilişkin haklara sahip olup olmadığınızı bilmek ve hak sahibi olmadığınız müziği kullanmamak sizin sorumluluğunuzdadır.