Skip to content

Creator Camp

​​​​​​ Bu konuların kafa karıştırıcı olduğunu biliyoruz ve yardıma hazırız. DMCA ve telif hakkı yasaları hakkında bilgi edinirken yardımcı olabilecek bazı kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:

Ayrıca, telif hakkı sorunları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamak ve iyi yayıncılık alışkanlıkları edinmenize yardımcı olmak için geliştirdiğimiz araç ve özellikler de var:

  • Telifli ses uyarıları VOD’larınızda birden fazla telif hakkıyla korunan ses tespit edildiğinde sizi bilgilendiren bir sistemdir. Bu sistem, içerik tanıma sistemimiz ve genel olarak telifli ses kullanımları hakkında yayıncılarımızın farkındalığını yükseltmek için geliştirilmiştir. Son 24 saat içinde birden çok telifli ses tespit edildiğinde:
    • “VOD’ları her zaman yayınla” ayarınız otomatik olarak kapalı duruma getirilir, bu sayede her yayının ardından o yayının VOD’unu inceleme olanağınız olur. Bunu isterseniz yayın ayarlarından tekrar açabilirsiniz.
    • Tespit edilen telifli ses hakkında Twitch bildirimi ve e-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz (Not: bu bildirimler DMCA bildirimi veya telif hakkı ihlal kaydı değildir.) 
  • Bir yayıncı olarak canlı yayın, arşiv ve kliplerinizde farklı seslerin olmasını isteyebileceğinizin farkındayız. Bunu mümkün kılmak için, Twitch’e göndermek üzere birden fazla ses kanalı seçmenize izin veren Twitch Studio’ya entegre birinci taraf araçları geliştirdik. Bununla ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz. OBS gibi bazı yayın yazılımı sağlayıcılar da benzer bir işlevi sunmaktadır. Bunun OBS’de nasıl çalıştığını da buradan öğrenebilirsiniz.
  • Kanalınızdaki içeriğe ilişkin DMCA bildirimleriyle ilgili bilgileri Telif Hakkı İddiaları Yöneticisinde görebilirsiniz.
  • Yayıncılara önerdiğimiz lisanslı üçüncü taraf müzik seçeneklerini bu yardım makalesinde bulabilirsiniz.

Twitch yayıncılığı bir yolculuktur ve bu yolculukta pek çok şey öğreneceksiniz. Umuyoruz ki bu eğitim, Twitch’teki hedeflerinize ulaşmada telif hakkı yasalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. 

SSS

VOD’larımdan birinin bir kısmının sesi kapatıldı. Bu, DMCA bildirimi aldığım ve hesabıma telif hakkı ihlal kaydı girildiği anlamına mı geliyor?
Hayır. Twitch birlikte çalıştığı bir üçüncü taraf servisi aracılığıyla, yüklenen VOD’ları proaktif olarak tarayarak yayıncıların telif hakkı ihlalinde bulunmaktan kaçınmalarına yardımcı olur. Taranan içerikte telif hakkıyla korunan bir ses algıladığında VOD’un bu bölümünü otomatik olarak sessizleştirilir. Videolarınızdan birinin sesinin kapatılmış olması DMCA bildirimi aldığınız ya da hesabınıza telif hakkı ihlal kaydı işlendiği anlamına gelmez. Videonuzun sesinin yanlışlıkla kapatıldığını düşünüyorsanız (örneğin yayında çaldığınız ve sesin kapatılmasına neden olan müzik eserinin kullanım hakkına sahipseniz) ve sesin tekrar açılmasını talep ediyorsanız, Ses kapatmaya itiraz makalesinde belirtilen talimatları izleyerek itirazda bulunabilirsiniz. Ancak, unutmayın ki VOD’unuzun sesi kapatılmış kısmında telif hakkıyla korunan ve kullanma izninizin bulunmadığı içerik varsa, bu içeriğin haklarına sahip olan kişi veya kurum telif hakkı ihlali iddiasında bulunarak Twitch DMCA İlkeleri uyarınca yayından kaldırma bildirimi gönderebilir ve bu da hesabınıza telif hakkı ihlal kaydı işlenmesine yol açabilir.

Twitch telifli sesleri tespit için VOD ve klipleri tarar dediniz. Eğer öyleyse, arşivlerimde olabilecek telifli sesler konusunda dikkatli olmama yine de gerek var mı?
​​​​Evet. İçeriğinizden siz sorumlusunuz. Twitch yayınlarınızda ve kayıtlı videolarınızda başkalarının telif haklarını ihlal etmediğinizden emin olmalısınız. (Elbette, yayınladığınız veya yüklediğiniz içeriğin Twitch’in Hizmet Koşullarını ve Topluluk İlkelerini ihlal etmediğinden de emin olmanız gerekir.) Üstelik, hiçbir teknoloji kusursuz değildir ve dolayısıyla telif hakları konusunda dikkatli olma ve kurallara uyma yükümlülüğünüzü ortadan kaldırmaz. Yayınınızda telif hakkı ile korunan müziği kullanmış ve o yayını video olarak da kaydetmiş olabileceğiniz hallerde, lütfen o videoları inceleyerek telif ya da kullanım hakkına sahip olduğunuzdan emin olmadığınız materyallerin bulunduğu bölümleri çıkarın.

Kanalımda, kayıtlı yüzlerce Vurgu ve VOD var. Bu içeriği en etkin şekilde nasıl yönetebilirim?
Twitch’te, yayıncıların VOD ve Vurgularını yönetmelerine yardımcı çeşitli araçlar sunulur. İlk olarak, yayıncı istediği videoyu “yayından çekebilme” olanağına sahiptir. Bu sayede yayıncı ilgili videoyu yayınlamadan önce inceleme imkanı kazanır. İkincisi, VOD veya Vurgularınızı Twitch’ten kaldırmak isterseniz, birden fazla videoyu aynı anda (tek seferde 20 videoya kadar) veya tümünü birden silme olanağınız da vardır. VOD’ların yönetimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen VOD yardım makalesine bakın. Kanalınızdan içeriği bir defa sildikten sonra tekrar geri getiremeyeceğinizi de lütfen akılda tutun.