Skip to content

Creator Camp

Telif hakları ve kanalınız

Twitch’teki misyonumuz, topluluklarımızı güçlendirmek ve birlikte güzel şeyler yaratma yolunda desteklemektir. Yaratıcı faaliyet, telif hakları yasalarının odağında yar alır. Bu modülde diğer yaratıcıların değerli eserlerine saygı göstererek nasıl ilgi çekici içerikler oluşturabileceğiniz ve güvenli bir şekilde nasıl yayın yapabileceğiniz anlatılmaktadır.

Ne beklemeli:

Telif Okulu:
Telif Okulu, telif hakları yasaları, DMCA ve bunların Twitch’teki yayınlara nasıl uygulandığına ilişkin bilgi edineceğiniz ilk eğitim kaynağıdır. Herkesin hata yapabileceğini biliyoruz ve herkesin kendini eğitmek ve gelecekte hatadan kaçınmak için gereken bilgiye sahip olmasını istiyoruz.

Hesabına telif hakkı ihlal kaydı alan uygun yayıncılaran e-posta ve Twitch üzerinden bildirim gönderilerek Telif Okulundaki eğitimleri tamamlamaları ve sınavı geçmeleri istenecektir. Sınavı başarıyla veren yayıncının hesabından bir telif hakkı ihlal kaydı silinecektir. Eğitimi tamamlayıp sınavı geçerek ihlal kaydı sildirmeye uygunluk 12 ay sonra tekrar kazanılır.

Telif Okulunda tüm yayıncılar için önemli bilgiler verildiğinden, buradaki dersleri herkesin erişimine açtık (yalnızca telif hakkı ihlal kaydı almış yayıncıların değil). Bu eğitimi Yayıncı Eğitim Kampından erişerek tamamlamak (telif hakkı ihlal kaydı silmeye uygunluk bildiriminin aksine) telif hakkı ihlal kaydının silinmesini sağlamaz fakat telif hakkı ihlal kaydını sildirmek için daha sonra tekrar eğitimi tamamlayıp sınava katılmaya uygunluğu da engellemez. Yani, istediğiniz zaman gelip bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Twitch yayıncısı olarak telif hakları yasaları ve DMCA’yı anlamak:
Bu bölüm, telif hakları hukukunun esasları ile DMCA ve dünyadaki benzer yasalar hakkında bilgiler sunar. Telif hakkı yasalarının müzik, roman, TV dizileri, filmler, spor yayınları ve hatta video oyunları gibi orijinal sanat eserlerini nasıl koruduğunu ve telif hakkıyla korunan bir eseri sahibinin izni olmadan kullanmanın olası sonuçlarını öğrenip anlamak için bir referans kaynaktır.

İyi yayıncı alışkanlıkları kazandıracak kaynak ve araçlar:
Bu bölümde size iyi yayıncılık alışkanlıkları edinmek ve ilgili telif hakkı sorunları hakkında bilgi sahibi olmak için kullanabileceğiniz araç ve kaynaklar sunulmaktadır.

Özet:
Bir yayıncı olarak, telif hakkı yasalarının ve DMCA’nın işleyişini anlamak ve diğer içerik üreticilerin haklarına saygı göstermek, Twitch’te (ve başka yerlerde) uzun vadeli başarı için çok önemlidir. Özgün ve hak sahibi olduğunuz materyaller kullanarak ve Twitch ile üçüncü tarafların sağladığı araçlardan yararlanarak, Twitch kanalınızda izleyicileriniz için eğlenceli, meşru, kendinize karşı yaptırıma yol açmayacak içerikler oluşturabilirsiniz.

Bölümlere genel bakış