Skip to content

Creator Camp

Škola autorských práv: Co potřebuji vědět o autorském právu?

Pojďme na to!
Vítejte ve Škole autorských práv na Twitchi. Chápeme, že chybovat je lidské, a chceme vám pomoci, abyste do budoucna už podobné chyby nedělali. Škola autorských práv nabízí možnost seznámit se s autorským právem, DMCA a jejich fungováním na Twitchi, abyste se nedopouštěli opakovaného porušování pravidel. Víme, že autorské právo a DMCA mohou být matoucí a že drtivá většina tvůrců nevysílá s úmyslem porušovat něčí autorská práva. Chceme vám pomoci pochopit základy autorského práva a dát vám k dispozici potřebné nástroje, abyste moci činit informovaná rozhodnutí ohledně použití materiálů chráněných autorským právem – včetně hudby, grafiky, videí atd. – ve svém vysílání a vyvarovali se tak do budoucna porušování autorských práv jiných osob.

Jak to funguje?
Škola autorských práv se skládá ze 3 videí, doprovodných textů a závěrečného testu. Až Školu autorských práv absolvujete a složíte test, budete e-mailem informováni, že z vašeho kanálu byl odstraněn jeden záznam o porušení autorských práv. Na absolvování Školy autorských práv máte 28 dní od obdržení záznamu o porušení autorských práv, znovu budete moci kurzem projít po uplynutí 12 měsíců. 

Škola autorských práv je volně přístupný vzdělávací zdroj.
​​​​​Můžete ji navštívit, kolikrát chcete, aniž by to ovlivnilo vaši možnost odstranit si někdy v budoucnu jejím absolvováním záznam o porušení autorských práv.  

Autorské právo
Autorské právo je forma duševního vlastnictví, která dává vlastníkovi originálního autorského díla výhradní právo zabránit ostatním v provádění určitých činností s tímto dílem. Mezi díla chráněná autorským právem patří například hudba, výtvarná díla, romány, televizní pořady a filmy, počítačový kód a řada dalších kreativních děl. Cílem autorského práva je chránit všechny tvůrce a dávat autorům (a těm, komu autoři svá práva postoupili) kontrolu nad tím, jak mohou být jejich díla využívána.

Pokud použijete dílo chráněné autorským právem některým ze způsobů, k nimž je oprávněn výlučně držitel autorských práv (tj. pokud vytváříte kopie tohoto díla, veřejně šíříte jeho kopie, veřejně jej vystavujete nebo předvádíte atd.), aniž byste k tomu měli jeho svolení nebo právní základ, můžete porušit jeho práva a on vás pak může zažalovat za porušení autorských práv. Přesná povaha těchto práv se může lišit podle země nebo regionu a k různým druhům používání služby Twitche – například k živému vysílání obsahu oproti vytvoření VOD nebo klipu – mohou být zapotřebí jiná práva.

DMCA
DMCA (Digital Millennium Copyright Act) je americký zákon, který opravňuje držitele autorských práv žádat online služby, jako je Twitch, aby odstraňovaly materiály přenášené nebo nahrávané na tyto služby jednotlivými uživateli, pokud tento obsah údajně porušuje autorská práva. Držitelé autorských práv tak činí tím, že daným online službám zašlou oznámení o údajném porušení autorských práv, kterým říkáme „oznámení DMCA“. Mějte na paměti, že ačkoliv po světě existují různé podobné zákony, používáme pro zjednodušení termíny „DMCA“ a „oznámení DMCA“, a že naše vodítka DMCA se vztahují na všechny účty na Twitchi.

Oznámení DMCA
Oznámení DMCA je termín, kterým označujeme žádosti o odstranění, jež držitelé autorských práv (a jejich oprávnění zástupci) zasílají Twitchi kvůli odstranění materiálů, které podle nich porušují jejich autorská práva. 

Nejčastější dotazy

Jsou videohry díly chráněnými autorským právem?
Ano, videohry jsou kreativní díla, která jsou obecně chráněná autorským právem. Vydavatelé a vývojáři videoher často povolují vysílání obsahu svých her na službách jako Twitch, tuto informaci většinou najdete na jejich webových stránkách.

Zaslechl(a) jsem termín „volné dílo“ – o co se jedná?
Autorská práva netrvají věčně a po určité době (nebo za vybraných okolností, například při propadnutí nebo vzdání se práv) se z díla, které bylo dříve chráněné autorským právem, stane „volné dílo“. Jelikož k takovým dílům nikdo nevlastní výhradní práva, může je legálně používat nebo na ně bez svolení odkazovat naprosto kdokoliv. Mějte však na paměti, že adaptace nebo následné nahrávky volných děl mohou být chráněny autorským právem – například filmová adaptace Pýchy a předsudku nebo konkrétní nahrávka Beethovenovy symfonie č. 5.

Kdo může posílat oznámení DMCA?
Oznámení DMCA mohou zasílat držitelé autorských práv a jejich oprávnění zástupci (například advokáti nebo pracovníci najatí ke správě duševního vlastnictví).

Vztahuje se na mě DMCA, i když nežiji v USA?
Naše vodítka DMCA platí pro všechny účty na Twitchi. DMCA je sice zákon platný v USA, v mnoha zemích však platí podobné zákony, které také požadují, aby online služby jako Twitch používaly systém oznamování a stahování obsahu. Termíny „DMCA“ a „oznámení DMCA“ občas používáme pro celkové zjednodušení. Takže ať už žijete kdekoliv, měli byste věnovat tomuto kurzu zvýšenou pozornost!